| AvalohAlyn a întrebat:

Daca as fi președinte as instaura creștinismul că regim de stat în România.Ce părere aveți? Ar fi bine? Ar fi rău?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iisus a chemat pe cei 12 ucenici ai săi.i=a trimis să propovpduiască Împărăția lui Dumnezeu (Luca 9)În orice cetate veți intra, să cercetați cine este vrednic și să rămâneți la el până veți pleca. Dacă nu vă va primi cineva nici nu va asculta cuvintele voastre, să ieșiți din casa sau din cetatea aceea și să scuturați praful de pe picioarele voastre( Matei 10-7, 14)Doar în Coran scrie -ucideț-=i pe necredincioși.
Nu cred că e o idee bună, Mântuitorul Hristos nu a constrâns pe nimeni să devină creștin, și-a dat viața pentru noi, vrea să arătăm prin exemplu că suntem ai Lui.

| sierra1 a răspuns:

Ce te fac cu musulmanii, cu budiștii, cu iudaiștii, cu ateii?

| Werrich a răspuns:

Tari cu regim teocratic
https://www.worldatlas.com/......today.html

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Cu observatia ca inainte de Concordat papii nu au sustinut teocratia.

| SingleForOne a răspuns:

Ar fi cea mai bună idee, dar să învățăm din greșelile noastre ca creștini, și creștini români, și greșelile altora, și creștinilor altor națiuni. Astfel, creștinismul românesc, și în general, s-ar perfecționa, practica, simți, și trăi în fiecare zi adevărata iubire și harul divin ale lui Iisus, Dumnezeu Fiul, și Dumnezeu Tatăl, și cuvintele lor, și prin Duhul Sfânt.

| marinaru777 a răspuns:

E deja tara crestina.

| SingleForOne a răspuns (pentru marinaru777):

Cred că se referă la faptul că ar fi mai practicantă după Biblie, nu după tradiții, și fără multiculturalism.

| doctorandus a răspuns (pentru marinaru777):

Romania e stat laic, nu teocratie.