| Jardelin a întrebat:

Daca ati fi in situatia de a naufragia pe o insula pustie, cu inca o persoana, ati prefera ca acea persoana sa fie crestina (indiferent de cult) sau atee? Puteti motiva si de ce?

Intrebarea este pentru toti userii de la Religie.

Eu as prefera sa fie crestina indiferent de cult. Cred ca m-as intelege mai bine si ne-am ruga impreuna!

83 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Aş naufragia cu partenerul meu de viaţă!
Iar dacă pe lângă, ar mai trebui să iau pe cineva şi toţi ateii ar fi ca pe TPU (ironici şi îngâmfaţi) categoric aş alege o persoană creştină (indiferent de confesiunea religioasă)

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Bineinteles ca tu esti mai cu mot! Nu te-am intrebat cu ce neamuri ai vrea sa naufragiezi, ci cu ce fel om. Noroc ca la sfirsit ai revenit la esenta intrebarii! Dar ar fi bine sa dai un raspuns complet si sa spui si de ce.

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Lasă ironiile, tot timpul vezi problema la mine...eu nu pot să îţi ghicesc gândurile şi să ştiu exact la ce te referi, tocmai de aceea am răspuns şi/şi!
Nu-mi pot motiva răspunsul din cauza moţului happy

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Dar dintre crestinii nepenticostali de pe TPU pe cine ai alege?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Da-r-ar sfantu' sa naufragiati impreuna laughing

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Păi nu ştiu cu cine... nu m-am gândit la asta, însă mi-ar plăcea să fie o persoană paşnică, cu (,) care chiar să ai ce discuta!
Văd că am primit şi nişte voturi la primul răspuns, cel sau mai bine zis cea care mi le-a dat cu siguranţă s-a simţithee hee Mă bucură lucrul acesta laughing

| Hombre a răspuns (pentru Esperança):

"Păi nu ştiu cu cine... nu m-am gândit la asta, însă mi-ar plăcea să fie o persoană paşnică,..."
Sunt cel mai indicat, plesnesc de bunatate si pacewinking

| cristi202 a răspuns:

Decit un crestin formal, cu numele, care sa fie mai rau decit multi oameni rai, as prefera ateul care are o conduita si etica sociala bine pusa la punct si din cauza carora stie sa fie om.
Credinta te face ca om doar daca vine din inima, daca nu, nu inseamna nimic.
Oricum, poate cu un ateu as stii sa conlucrez incit sa o duc cit se poate de bine pe acea insula, decit sa stau cu crestinul si sa ma cert cu privire la anumite puncte ale credintei care nu concorda cu ale lui (eu unul as accepta credinta celuilalt, insa nu stiu daca vreun ortodox ar ingadui un catolic fara sa se ia de ceea ce considera el ca catolicul crede gresit) si sa murim amindoi de foame.happyhappy

| NOname a răspuns (pentru cristi202):

Foarte bun răspuns, Cristi.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Ma bucur ca suntem de acord!winkinghappy

| Jardelin explică (pentru cristi202):

Foarte prost raspuns, Cristi!

Mai intii ca eu nu am spus in intrebare "crestin formal", sau "crestin ipocrit", sau crestin care n-a intrat in viata lui in biserica si habar n-are de credinta dar la recensamint se declara "Da, eu sint ortodox (sau catolic, etc.)". In intrebare am spus CRESTIN, adica o persoana care cu crede cu adevarat si il are pe Dumnezeu in inima sa!

Este o vorba care spune ca spiritele superioare se inteleg indiferent de religia din care fac parte.

De aceea eu am spus ca din punctul meu de vedere as prefera un crestin (precizez inca o data ca nu "crestin formal")(indiferent din ce religie este) pentru ca stiu ca il are pe Dumnezeu, si daca il are pe Dumnezeu are si mila, si iertare, si compasiune, si spirit de intrajutorare, si bunatate. Nu spun ca un ateu nu le-ar putea avea pe toate astea dar pentru mine faptul ca un om crede in Dumnezeu si se roaga, este o siguranta in plus ca va fi bine.

Si pentru ca ai zis ca ai prefera un ateu hai sa-ti dau niste mostre de gindire atee chiar de aici de pe TPU, poate te fac sa mai reflectezi un pic (nu le mai precizez numele, ca n-am platit drepturile de autor happy )

"Despre ortodocsi am o parere foarte proasta, i-as impusca pe toti inclusiv pe cei din familie" (ateu de TPU)

"Si Hitler a facut numai bine, ia distrus pe antihiristi (evrei )" (ateu de TPU)

"In al doilea rand o societate prospera poate fi cladita doar pe ruinele alteia. Cand smulgi buruienile sacrifici si doua trei flori pentru a planta semntele noii generatii. Asa se lucreaza, sacrificand cladiri, asezari si chiar oameni, pentru viitor." (ateu de TPU)

"Intotdeauna va exista un grup de oameni destepti care sa ii conduca pe aia mai prosti care nu au nici-un rost pe planeta asta" (ateu de TPU)

"Epurarea drastica a acestora (adica a oamenilor lenesi) iar cei care la modul real trebuiesc trecuti la asistenta sociala sa-si faca numarul de zile munca" (ateu de TPU)

"Stiai ca iubirea e doar o iluzie, si cu ceva antrenament iti poti sterge acest sentiment, stii cum cat de scarbos este sa vezi lumea prin aceasta iluzie?" (ateu de TPU)

"Mao Tze Dong a omorat pe naiba cum se face ca sunt asa numerosi(?)" (negarea celor 70 milioane de crime comise in timpul lui Mao Tze Dun)

"si eu de la o vreme am inceput sa ma iau dupa cateva legi din Vt, cum ar fi ca dreptatea poate fi facuta numai prin tortura (asta e doar ideea nu si citatul, o sa incerc sa il caut maine ), femeile sunt inferioare barbatilor, toate femeile vorbesc numai prostii, daca nu vor sa ia aminte la vorbele unui barbat atunci trebuie batut pana ce ii intra adevarul in cap si mai sunt si altele." (ateu de TPU)

Intrebarea mea pentru tine este: dupa ce ai citit toate exemplele de mai sus, mai ai curajul sa fii cu un ateu singur pe o insula?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, iar răstălmăceşti cuvintele omului şi apelezi la manipu*are (s-a ţicnit robotul şi mă cenzurează)?

Cristi a spus clar: "as prefera ateul care are o conduita si etica sociala bine pusa la punct si din cauza carora stie sa fie om", nu orice ateu (nu cel din imaginaţia ta, în orice caz, pe care îl vezi ca pe un monstru).

Acelaşi lucru am spus şi eu, numai cu alte cuvinte.
Contează mai puţin apartenenţa religioasă a unui om. Importantă este calitatea lui de om.

Şi iar citezi din Thoth, care, ţi-am mai explicat, este o excepţie bolnăvicioasă şi nici măcar nu e ateu.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

Există atei mai buni şi mai puţin buni, ca oameni, la fel şi în cazul religioşilor.
Chiar este atât de greu să fii onest şi obiectiv (măcar cât de cât) şi să renunţi la sofisme şi mârşăvii?

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Asa e cristi ai dreptate voi crestini v-ati manca intre voi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

"Si Hitler a facut numai bine, ia distrus pe antihiristi (evrei )" (ateu de TPU)
Tipul nu e ateu ci legionar anticristi, ce ateu crede in anticristi?
"In al doilea rand o societate prospera poate fi cladita doar pe ruinele alteia. Cand smulgi buruienile sacrifici si doua trei flori pentru a planta semntele noii generatii. Asa se lucreaza, sacrificand cladiri, asezari si chiar oameni, pentru viitor." (ateu de TPU)
Eu nu vad in acest citat cv stricator la cer.
Fara suparare dar aci nu este obiectivism jardelin ci generalizare. Nu sunt ateu am fost, acu sunt crestin, insa atei nu sunt rai (nu toti) ci doar necrediciosi si asta ii va conduce spre iad...sad

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu spune "voi crestinii". Adevaratii crestini nu s-ar minca intre ei. Si sunt destui dintre aceia. Insa prea adesea poti intilni crestini care uita ca cea mai mare porunca e sa iubesti, si se pierd in nimicuri, crezindu-se mari aparatori ai adevaruluik, si de acolo apar divergentele.

| cristi202 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca e sa fie cum am zis, desigur ca mai am curajul sa fiu cu un ateu singur pe o insula.
Hai sa gindim un pic logic. Ateul nu are nimic in afara de lumea asta. Si, in fata pericolului si a mortii, ei cedeaza foarte usor, devin mielusei unii din ei (poti citi despre asta in "Cu Dumnezeu in subterana" de Richard Wurmbrand, unde autorul a trecut prin inchisorile comuniste, si acolo a vazut pe multi atei murind, iar multi dintre ei devenind credinciosi pe patul de moarte). Deci eu pot miza pe faptul ca ateul va lupta pentru supravietuire, si va fi cit se poate de practic in asta. Iar daca eu sunt crestin si contribui la asta si eu, si in plus ma rog, sansele cresc enorm ca noi sa supravietuim. Pe cind, daca dau de un credincios, vrei nu vrei apar discutii care, daca nu altceva, in cazul in care izolati pe o insula pustie trebuie sa actionam pentru a fi salvati, pot fi pierdere de timp. Si eu nu as vrea sa mor de foame pe cind discut cu fratele meu despre de ce Dumnezeu a ingaduit acel accident, in loc sa ma concentrez in cautarea hranei, a facerii focului, etc, etc. Hai sa nu fim mai spirituali decit trebuie, sunt situatii cind trebuie sa lasi rugaciunea, discutiile frumoase, si toate celelalte lucruri spirituale si sa faci ceva, sa actionezi pentru ca sa iesi din situatia de criza in care te afli. Am trecut prin asemenea situatii de citeva ori, si prima oara, atunci cind m-am pus sa ma rog, a fost un soc cind am realizat ca Dumnezeu imi arata ca trebuie sa las rugaciunea si sa actionez, si am actionat si am vazut mina Lui cu mine, m-a ajutat sa rezolv situatia de criza in care eram. Si cred ca situatia in care as fi izolat pe o insula pustie e una dintre acelea.

| William a răspuns:

Nu-mi pasa, orice ar fi as merge in alta parte pe insula si m-as descurca singur.

| Inferno a răspuns:

Crestina,ca sa-i arat cat de precara e credinta ei ca nu o voi transa si manca la cina.

| harciog a răspuns:

In "Setea si Foamea"Eugen Ionescu a rezolvat problema in actul 3; Dupa doua saptamini de infometare si de trecere a vaporilor de ciorba pe la nas, ateul recita in genunchi Tatal Nostru iar credinciosul se va lepada de Atotputernic proslavind pe Darwin.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

"In "Setea si Foamea"Eugen Ionescu a rezolvat problema in actul 3; Dupa doua saptamini de infometare si de trecere a vaporilor de ciorba pe la nas"... a facut minuni si a reactivat la viata moastele lui Harciog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru harciog):

De prima sunt sigur, insa nu vad cu ce rost un crestin ar deveni ateu in lipsa foamei?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Categoric un ateu!
Persoana crestina se va ruga la Dumnezeu sa-i ajute, ateul va cauta o solutie de salvare sau supravietuire. happy

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Bai Mihaela, crestinul se va ruga ca Dumnezeu sa-i dea ateului o solutie de salvare! Vezi ca fara crestin nu poti? laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Fai Jardelin, crestinul este intr-adevar de un real folos laughing Nu te contrazic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Acu tu crezi ca crestinul chiar va sta degeaba aspteptand sa pice din cer?laughing
In disperarea aia se va ruga, nu zic, dar va si munci.

NOname
| NOname a răspuns:

Aş prefera să fie o persoană empatică, binevoitoare, inteligentă, îndemânatică, onestă, puternică...
Nu m-ar interesa preferinţele ei religioase, care o privesc doar pe ea.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Ce ai spus tu e idealul. Am vazut ceva asemanator in filmul Laguna Albastra.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Probabil pentru că aceasta mi-e gândirea.
De ce mă insulţi cu bănuieli nefondate? Prejudecata nu e păcat?

| Jardelin explică (pentru NOname):

Am editat raspunsul ca sa nu mai insulte.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Aşa uşor se spală de păcate? : ))
Aş fi preferat să-ţi asumi responsabilitatea pentru cuvintele tale, nu să editezi, dar mă rog, e bună şi greşeala pe jumătate recunoscută, decât deloc. : )

| Jardelin explică (pentru NOname):

Nu draga Noemi, astea-s pacate pe care le putem repara si e minunat ca exista posibilitatea reeditarii! Numai ca pentru pacatele facute in viata nu te mai poti intoarce sa faci reeditari, de aceea trebuie sa ne gindim bine tot timpul!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

"Trebuie sa ne gindim bine tot timpul". Exact!
Efectul negativ al cuvintelor rostite/tastate nu îl poţi anula. Nu se rezolvă cu o editare. Un om, care nu crede în păcate şi iertarea lor, ştie acest lucru şi gândeşte bine înainte să facă sau să spună ceva (sau cel puţin încearcă). Ştie că orice greşeală făcută de el va fi a lui şi doar a lui (nu a vreunei zeităţi malefice) şi nu va putea fi ştearsă cu buretele (cu o spovedanie şi o rugăciune).
Asta aşa, ca fapt divers.

Şi..."Noemi"? De unde până unde? Nu-mi spune că iar ai făcut o greşeală neintenţionată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Respect pentru tot ce ai zis!

| CristiB93 a răspuns:

Eu as vrea sa naufragiez cu Mada0611 laughing Chiar daca e atee, o sa fie interesant, o sa incercam sa ne convingem unul pe altul.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Mi-ar plăcea să asist la această scenă cu un pop-corn.hee hee

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Si cum crezi ca se va termina scena asta? laughing

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

La cât de mult iubeşte Mădă liniştea, cred că se va termina cu un dop în gură sau împărţirea insulei în două. În orice caz, nu te văd bine.hee hee

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Eu cred ca in realitate nu ar mai conta fiecare ce crede ci am fi speriati si am incerca sa facem tot posibilul sa supravietuim unul cu ajutorul celuilalt.

| CristiB93 a răspuns (pentru Narcis2007):

Ce vrei sa spui
?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Naspa, eu merg cu Gaia. Multi, sau toti, am sarit un mic detaliu, insula e pustie, deci ciuciu nuci de cocos, banane, si ce o mai fi de rontait, poate nici apa dulce n-o sa fie, asa ca e bai, Gaia e dispus sa isi manance colegul de insula, odata mancat, scapi de chin.

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Da, la modul serios, probabil. Îţi dai seama că glumeam. : )

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce nu ai vrea cu mine si sa incarcam sa scapam decat sa fi mancata, iti dai s eama ca trebuie sa te omoare inainte, o sa chinui mult.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Da stiu, dar ma surprinde, tu nu prea glumesti laughing Mai mereu esti foarte serioasa si preocupata sa scapi lumea de preoti si biserici laughing

| NOname a răspuns (pentru CristiB93):

Aşa ţi se pare. Viaţa mea e plină de umor, mai ales când intru la această categorie.hee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

2-3 minute nu e mult in comparatie cu destul de multe zile de foame si sete, plus ca tu nu te poti abtine sa nu vorbesti despre dumnezeu, eu pot.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Prostii,in realitate nici nu vorbesc mult, aproape deloc despre Dumnezeu, doar ca tie ti se pare ca vorbesc mult deoarece tu vb cu mine doar aici la categoria religie, tot pe acelasi subiect. laughing Zici ca nu ma pot abtine, nici macar nu ma cunosti cum sunt in real, vorbeste cu mine in real si o sa vezi ca e altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,dar crestini daca ar fi singuri si-ar pastra mai mult timp intergritatea psihica ca atei :-p si nu doar crestini, religiosi in general

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu nu esti capabil s-o pastrezi fara dumnezeu, nu inseamna ca asa sunt ateii. Eu de cand sunt atee sunt mai linistita, chiar ii ajut pe unii sa inteleaga una alta si sa se linisteasca, fara sa amintesc de dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Tu ai zis "o sa incercam sa ne convingem unul pe altul".

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zis, dar nu o sa fie asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu vorbeam de o perioada de vreo 2 ani, singura in pustietate cat timp ai rezista?:p

| Zazu a răspuns:

Da,si eu la fel.
As prefera sa fie de acelasi cult cu mine, insa nu de acelasi sex, rugaciunile ar avea mai mult farmec, mai ales cand vom sta cu fata la Mecca.

| Narcis2007 a răspuns:

As prefera un om folositor indiferent de religie totusi rugatul nu ne-ar ajuta cu nimic

| Musique a răspuns:

Poate fi și preot, atâta timp cât își vede de treaba lui și nu încearcă să-mi bage pe gât ideile sale despre dumnezeu.L-aș respecta tot atât cât aș respecta un ateu cu, capul pe umeri.
În general evit discuțiile despre religie, rar mă trezesc și-n oră să spun câte ceva.
Baftă!

| Kaℓi a răspuns:

Oh, da! si care e probabilitatea sa se intample asta? riscul e cam la fel ca in povestea cu drobul de sare...
On-topic: evident, daca as fi crestina, mi-as dori drept coleg de suferinta un ateu... sau o atee, nvm. Si invers, ateea din mine ar prefera sa naufragieze cu un/o crestin/a. De ce? asa, ca sa fie cu unul mai putin din tabara cealalta!

| 4b a răspuns:

Eu as prefera sa fie om happy

| mODIN a răspuns:

Eu as alege un ateu ca sa nu ma enerveze cu rugaciuniile lui.

| RAY a răspuns:

Clar ateu, in mod logic impreuna vim cauta o solutie rationala sa scapam de pe accea insula asta daca as vrea desigur, nu vad ce rau ar fi daca ai sta cu cineva pe o insula un timp, cineva placut tie, mancare sa fie si cald si frumos ce frumos e sa privesti stelele de pe accea insula

| anonimg a răspuns:

Mai bine as prefera sa fiu singur. happy

| Jardelin explică (pentru anonimg):

laughing E cel mai sigur asa!

| Mădă0611 a răspuns:

laughing si pe net va bateti cu pocaitii, in realitate probabil v-ati omori; eu vreau o persoana atee, dar atee, nu crestina anti teista, si de preferat cineva care a ajuns la ateism prin forte proprii :d, pentru ca astia sunt oameni rationali, cu bun simt, majoritatea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca e barbat nu conteaza, daca e femeie se va increstina repede

| sublime89 a răspuns:

Tu ai sta si te-ai ruga cu acea persoana? Pentru ce? Sa va pice mancarea din cer? Ca sa supravietuiesti pe o insula trebuie sa-ti faci adapost, sa gasesti o sursa de apa potabila, sa faci rost de mancare, sa iti semnalezi cumva prezenta in caz ca trece vreun avion sau vapor prin apropiere. Daca doar stai si te rogi vei muri in cateva ore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Tu crezi ca nu constient de asta? Acu o zice si el asa.

| CinevaNou a răspuns:

Poate intr-o zi o sa inceapa sa-l auda pe Dumnezeu, iar tu sa nu te mai trezesti la un momendat.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu ma intereseaza religia, atata timp cat asculta de ordinele mele si nu pune intrebari, altfel devin canibal si il mananc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca ati fi in situatia de a naufragia pe o insula pustie [...] m-as intelege mai bine si ne-am ruga impreuna"... ai inceput decent si ai terminat prost.

" ati prefera ca acea persoana sa fie crestina (indiferent de cult) sau atee?"... pentru mine nu conteaza.

"Puteti motiva si de ce?"... amandoi vor avea acelasi gust.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

laughing Dintre voi doi ar fi partea slaba care trebuie epurata, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As prefera sa fie vegetarian.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

As prefera o persoana atee deoarece am putea face mai mult decat sa ne rugam.

| Dumniezău a răspuns:

Mai degraba atee...Decat sa se roage aia sa stafii ca sa o salveze(asta daca e indoctrinata rau) mai bine un ateu care ar cauta o solutie.

| Duhovnicul a răspuns (pentru Dumniezău):

Mai bine o atee, decat un ateu smug

| RAY a răspuns (pentru Dumniezău):

Doamne ai dreptate ce pacat ca nu existi

| Dumniezău a răspuns (pentru Duhovnicul):

Imi place cum gandesti laughing)

| Duhovnicul a răspuns:

Inca o intrebare menita sa agite spirite...
Of, bine hai s-o raspundem si pe asta rolling eyes
As prefera sa fie o persoana cu principii morale, punct!
Da` ateul ce are? Ti-e frica sa nu cumva sa te violeze si sa iti dea in cap? raised eyebrows

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Si daca va rugati impreuna se aprinde focul singur, pica hrana din cer, vine cineva sa va ia de acolo?
nu m-ar interesa in ce crede, nu asta conteaza cand esti pe o insulita din papua noua guinee. conteaza sa fie cat mai dibace, mai priceputa la toate sa marim sansele de supravietuire pana vine cineva sa ne caram de acolo.

| Jardelin explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Dumnezeu este cu omul oriunde se duce acesta. Si daca omul stie ca Dumnezeu este cu el, are mai multa incredere si forta de a supravietui. Supravietuire lui tine intr-adevar de cit de dibaci este acesta, pentru ca Dumnezeu da dar nu baga in sac, insa cind crezi in Dumnezeu stii ca nu esti singur.

| Kabuto79 a răspuns:

Eu personal nu as alege o persoana la fel de inteligenta ca si tine. prefer o planta.

| ConstantinCornel a răspuns:

Și eu aș alege creștină fiindcă acea persoană nu s-ar ruga la alții sfinții, și ne-am înțelege mai bine fiind de aceași religie.

| Jardelin explică (pentru ConstantinCornel):

Copile, am zis o persoana indiferent de cult. Deci?

| AlinRemi a răspuns:

Nu conteaza ce religie ar fi, eu personal nu sustin nici o religie.