| Inferno a întrebat:

Daca bolile sunt pedepse divine atunci ce rost mai are medicina in viata unui crestin?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Lucrurile descoperite sunt ale oamenilor iar cele nedescoperite sunt ale lui Dumnezeu. El intervine acolo unde oamenii nu mai pot sa faca nimic. Cum a facut in cazul sotului meu cand a avut un accident de munca. Doctorii nu i-au mai acordat nici o sansa de viata. Insa Dumnezeu a facut o minune.

| MMihai a răspuns:

Bolile sunt boli ==de unde ai ajuns la concluzia că ar fi pedepse divinice/ divine.
Sunt niște creștini sectanți, nu rețin care sectă, care refuză aportul medicinei.

| Inferno explică (pentru MMihai):

Conform crestinismului bolile au provenienta divina.

| Kaleo a răspuns (pentru Inferno):

"Conform crestinismului bolile au provenienta divina." Care crestinism? Nu scrie nicaieri asa ceva, nu te mai lua dupa toata prostimea masona. E ca si cand ai zice "conform ateismului toti oamenii trebuie sa fie agramati, doar pentru ca am intalnit aici agramati atei - cu duiumul"... happy

PS: Te credeam mai putin manipulabil.

| Inferno explică (pentru Kaleo):

Dar domnule, avem exemple in Biblie, pilde, in care Dumnezeu pentru a-si aduce supusii pe calea cea buna si pentru a le testa credinta recurge la nenorociri.
Si nu putem noi oare sa consideram bolile ca pe o testare a credintei din partea divinitatii?

| Gore_Ana_1984 a răspuns (pentru MMihai):

Cred ca este vorba despre Martorii lui Iehova

| cristi202 a răspuns:

Citeste cartea Iov din Biblie. Iov era fara vina inaintea lui Dumnezeu. Si totusi, s-a imbolnavit. In cazul lui, ca si in alte cazuri, nu e vorba de o boala ca si o pedeapsa divina. Si de aceea exista medici, pentru ca acest fel de boli, care nu sunt pedepse, sa fie vindecate.

| Zenicide a răspuns:

Intrebarea e buna dar se poate perfectiona, de exemplu: De ce folosesc crestinii centura de siguranta sau de ce se asigura inainte sa treaca strada?

| Kaleo a răspuns (pentru Zenicide):

"De ce folosesc crestinii centura de siguranta sau de ce se asigura inainte sa treaca strada?" - De ce nu?

| Zenicide a răspuns (pentru Kaleo):

Pai daca zeul iudeo crestin nu vrea ca ei sa moara atunci nu o sa moara. De ce isi mai pierd timpul?

| Kaleo a răspuns (pentru Zenicide):

Tu tot timpul vorbesti fara sa spui nimic? Si tot timpul faci pe cacarau undercover?

| Zenicide a răspuns (pentru Kaleo):

Nu sunt eu de vina daca nu esti capabil sa intelegi. De ce fac crestinii lucruri inutile daca totul depinde de Dzeu? Daca vrea El mori si cu centura si fara. De ce te mai obosesti cu centura, cu verificatul? Pierzi timpul. Ai putea zice o rugaciune scurta in timpul ala, nu?

| Kaleo a răspuns (pentru Zenicide):

Acum reciteste-ti comentariul si vezi cine nu intelege. Un lucru inutil este sa faci pe prostu pe TPU nu sa porti centura. A fi intelept nu este nebiblic. Tu vorbesti de un determinism care de fapt nu exista. NU suntem robotei. happy

"Ai putea zice o rugaciune scurta in timpul ala, nu?" - Sau as putea sa dorm acum - nu la volan, in loc sa va fac voua educatie.

Oricum intrebarile tale sunt ca ale pustilor de grupa mare care se mira ca vaporul nu se scufunda, ca doar e plin de metale. Acu, pe bune, de ce duceti discutia catre nivelul asta idiot?

| Zenicide a răspuns (pentru Kaleo):

"Acu, pe bune, de ce duceti discutia catre nivelul asta idiot?"
Pentru ca intregul concept despre zeul biblic e la un nivel idiotic.

| Kaleo a răspuns (pentru Zenicide):

Ma opresc doar la prima parte, faptul ca recunosti ca duceti discutia la un nivel idiot. Trist e ca cei mai multi o faceti din inertie si pe baza unor limitari ce tin de tot mai slaba aplecare catre carte. Educatia nu se face nici pe google, nici pe wiki nici pe TPU.
Partea a doua se leaga. Daca nu am fi superficiali si orientati catre discutii de nivel zabrauti - ferentari - seminte si manele, conceptul nu ni s-ar mai parea atat de strain...

| Zenicide a răspuns (pentru Kaleo):

Repet, subiectul de discutie in sine e idiotic si stupid ca intreaga biblie de fapt.
"Tu vorbesti de un determinism care de fapt nu exista. Nu suntem robotei" Atunci zeul tau biblic imaginar nu e atotstiitor.

| Kaleo a răspuns (pentru Zenicide):

Nu repeta, daca debitezi tot prostii, apropo de stupiditate. La capitolul logica stai la fel de prost ca si la cunostinta. Adica daca eu as avea puterea (prin absurd) sa stiu ca tu vei castiga maine la loto (cum facea ala care gasea picica pe ziar, intr-un film) inseamna automat ca te manipulez ca pe un robot, determinandu-ti actiunile? Apropo, asumam ca nu intervin, am motivele mele... Iar daca nu exista determinism si manipulare in asta, inseamna ca eu nu mai am "darul" de a prevede?

Chestia cu zeul tau imaginar e deja fumata. Nu te-ai saturat sa o repeti dupa altii (evident mai putin destepti ca tine)?

| Zenicide a răspuns (pentru Kaleo):

Am sa las la o parte tentativele de jigniri patetice de clasa a 4-a, intr-un fel inteleg de ce esti trist, zeul tau e pe moarte, tot ce ai tu in lumea asta moare happy
Foarte bine, daca zeul tau e atotstiitor care mai e scopul oamenilor pe pamant? Cu siguranta poate anticipa si prevede orice actiune, care mai e scopul nostru?laughing Care e scopul copiilor morti? Dezastrelor naturale? Cruciadelor? Inchizitiilor?

Cu siguranta a prevazut si toata suferinta dar a decis sa nu intervina. Zeul tau e la fel de primitiv ca tine.

| danay72 a răspuns:

Daca erau pedepse divine, Isus nu-i mai vindeca pe oameni.

| Inferno explică (pentru danay72):

Deci acum nu mai sunt pedepse divine? Pai ori sunt ori nu, crestinul cu care am inceput discutia a spus ca anumite boli sunt pedepse divine si ca, citez: "Daca ar fi asa, omul ar sti, pentru ca scopul ei ar fi spre indreptare" Acum tu afirmi opusul si spui ca nu exista boala care sa fie pedeapsa divina. Pot deduce din afirmatiile contradictorii pe care le-am primit de la voi doi ca inca nu este rezolvata aceasta chestiune din punct de vedere crestin.
Mai multe raspunsuri contradictorii de la indivizi ce se declara crestini inseamna nici-un raspuns.

| danay72 a răspuns (pentru Inferno):

Pe mine ma intereseaza punctul de vedere al Bibliei si adevaratii crestini se bazeaza pe ea nu pe pareri personale. Iacov1:13.In prezent multi oameni se pretind crestini, dar Isus a spus ca doar putini sunt cei care vor fi adevaratii crestini.Matei7:21-23

| Mădă0611 a răspuns:

Cica doctorul trateaza, iar dumnezeu vindeca. Daca te intrebi de ce permite asta, priveste-o ca pe o lectie. Oricum ai da-o, tot exista o explicatie.

http://9gag.com/gag/5633181

| martzian a răspuns:

Intalnim situatii in Sfanta Scriptura in care Dumnezeu a pedepsit direct prin boala (vezi Deut. 28:22). Totusi, nu toate bolile sunt trimise de catre Dumnezeu ca pedeapsa. Unele sunt consecinte directe ale pacatului (ex. te culci cu cineva si iei SIDA) sau indirecte, prin faptul ca trupul nostru a fost afectat iremediabil odata cu intrarea pacatului in lume.

Din nefericire (si aici sunt de acord cu MMihai) probabil ca te referi la unele secte unde se practica (in mod nebiblic) genul acesta de abordare. Eu sunt crestin si nu mai departe de saptamana trecut am fost la medic. Te incurajez sa faci la fel, in mod regulat si responsabil pentru control si de cate ori este nevoie. happy

| Inferno explică (pentru martzian):

De unde stii ca boala pe care sa presupunem ca o ai nu este o pedeapsa divina? Si daca ar fi o pedeapsa divina este corect sa mergi la doctor si sa te opui, prin aceasta actiune, providentei?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

Intrebari capcana pentru oameni care au cazut deja intr-o capcana=cea a prostiei.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Crezi tu ca, daca ar fi o pedeapsa divina, ar putea sa se opuna cineva?

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu ar putea sa se opuna nimeni, absolut, dar cu totii stim ca in ochii divinitatii crestine gestul conteaza. Turnul Babel nu avea sanse sa ajunga la Dumnezeu, era imposibil si cu toate acestea Dumnezeu s-a suparat.
Asa si aceasta impotrivire, fara rezultate, ar putea mania divinitatea?

| Inferno explică (pentru martzian):

De ce sa te impotrivesti unei pedepse divine si sa mergi la doctor?
Poate ca tu nu ai nicio putere si aceasta impotrivire in fata divinitatii este egal cu zero. Dar nici turnul Babel nu avea sorti de izband si cu toate acestea cei ce au contribuit la facerea lui au fost pedepsiti. Deci pentru celest, INTENTIA CONTEAZA.
Daca merg la medic nu fac nimic mai mult decat sa nesocotesc judecata divina.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Aici apare o confuzie, aceeasi, desi am mai povestit. Cu ochii la turn, crezand in mod ridicol ca Dumnezeu se temea ca vor ajunge la El, omitem motivul pentru care El a actionat in acest fel. Este vorba, din nou, de neascultare fata de porunca lui Dumnezeu (din Gen.9:1) si de dorinta de a fi "ca Dumnezeu", de incercarea unui nou inceput (sa ne facem un nume...).

Cele doua situatii nu se pot compara. Deloc.

Nu gasim nicaieri in Biblie interdictia de a merge la medic. Dar, repet, nu te grabi sa asumi ca fiecare boala este o pedeapsa divina directa. Daca ar fi asa, omul ar sti, pentru ca scopul ei ar fi spre indreptare. Pacatul a distrus suficient ca sa vorbim de "consecinta"...

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Nu poti vorbi de pacat decat atunci cand El incalca in mod specific voia exprimata a lui Dumnezeu. Nicaieri nu ti se spune ca nu trebuie sa mergem la medic. Si confundam, again happy, pedeapsa cu consecinta fireasca...

| Inferno explică (pentru martzian):

Sa te "impotrivesti" divinitatii nu este considerat pacat. Daca Dumnezeu imi arata o cale pe care sa o urmez, iar eu aleg alta sub pretextul ca aceasta este mult mai buna, nu este un lucru negativ? Pentru ca eu nu ascult sfaturile pe care le primesc de la divinitate.
Tot si aici eu aleg alta cale. Aleg drumul mai simplu care este in contradictie cu cel pe care poate vrea divinitatea sa-l urmez. De unde stiu ca divinitatea nu vrea ca eu sa accept acea pedeapsa, pe care el mi-o da? Eu mergand la medic nu fac decat sa incerc sa ocolesc pedeapsa pe care a vrut Dumnezeu sa o accept. Si acesta nu este un pacat?
Daca o boala este pedeapsa divina este corect sa merg la medic?

| Inferno explică (pentru martzian):

Aha : Deci in Biblie nu scrie ca noi nu trebuie sa mergem la medic.
Asta inseamna ca in cazul in care o boala este de origine divina cu scopul de a te pedepi, avem voie sa nesocotim acest lucru si sa mergem la medic, pentru a scurta calea aleasa de Dumnezeu? Sa nu uitam ca acem liberul arbitru, deci eu sunt stapanul drumului pe care vreau sa-l aleg, Dumnezeu nu-mi alege un drum si ma forteaza sa merg pe El, el doar imi arata calea iar decizia imi apartine.
Si poate Dumnezeu imi arata calea bolii si a suferintei, iar eu cand incerc sa scap de acele boli nu fac decat sa aleg calea usoara, nu?
Poate in Biblie nu scrie asta, dar este logic ca totalitatea ideilor pe care le poate avea Dumnezeu nu pot fi cuprinse de o carte.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Intrebarea e, daca nu o duci (argumentatia) mai departe, de ce ne invartim in jurul cozii? Poti spune ca nu iti place principiul (Sola Scriptura) si gata. End of the story. Nu inventam pacate de dragul de a le inventa. Repet si inchei: daca ceva ar fi pedeapsa divina NIMENI nu ar "scurta calea aleasa de Dumnezeu" cu nimic. Biblia abunda de exemple. Dar a pica, voit sau nu in eroarea de a asuma ca pedeapsa divina se limiteaza la arunca boli, este total naiv...

"Si poate Dumnezeu imi arata calea bolii si a suferintei, iar eu cand incerc sa scap de acele boli nu fac decat sa aleg calea usoara, nu? " - Dumnezeu foloseste deseori necazurile prin care trecem pentru a ne apropia de El. Dar de aici si pana la a asuma ca autoflagelarea si refuzul tratamentului medical este virtute crestina... e departe!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Se pare ca incalca cuvantul lui dumnezeu. Daca ar fi fost credinciosi adevarati,ar fi lasat orice boala in mana lui d-zeu,caci doar sunt "pedepse divine" nu?
In orice caz, tot ceea ce pot spune este ca:
Crestinismul are mai mare nevoie de ateism decat ateismul de crestinism.
Ateii, de fapt, nu au nici o nevoie de basmele religioase in timp ce crestinii au nevoie foarte mare de tehnologie, de ȘTIINȚA!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus nu a susţinut că Dumnezeu ar pedepsi pe cineva cu boli.şi chiar Isus a spus că bolnavii "au nevoie de doctor" (Matei 9:12). A fi adevărat creştin nu înseamnă a fi fanat religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite o poveste personala; luni sunat la medicul de familie pentru programare.doctorita in concediu.marti programat, m-am dus dupa amiaza la alt medic, imi trebuia adeverinta de salarizare.scos adv, semnata parafata, copiata, dusa copia la dispensar, trimitere la alt dispensar din curtea unui spital.aclo trebuia adeverinta de salarizare semnata la casa de asigurari de sanatate.io bolnav, la servici, sotia dus adeverinta la semnat la cjas. miercuri nu program la dispensarul respectiv.nici nu mai pot tusi de cat de grav o fi. ajung de abia joi si probabil vineri sa intru in tratament.infernule? platesc cate douasute cincizeci de lei lunar la sanatate, ca sa fiu tratat nu plimbat cu o hartie o saptamana peste tot.si voi dati vina pe popi ca iau bani? sa dea Dumnezeu sa nu va inbolnaviti niciodata.intro saptamana poti muri de multe ori.a venit tarziu.NU.l-ati primit tarziu.dar banii i-ati primit in fiecare luna.asa scrie pe adeverinta mea, ba e trecut si numarul de cont bagamias ceva in medicina voastra de jigodii birocratice.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Omnium artium medicina nobilissima est.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti-am raspuns.doctorul e vindecator de trupuri.el leaga rana, Dumnezeu o vindeca.preotul e doctor de suflete.si el tot impreuna cu Dumnezeu caci singur nu poate nimic.