| ShowTim3 a întrebat:

thinking Daca cand omori un om este considerat pacat, atunci cand omori o gaina, un pui, o vaca pentru mancare, un gandac, sobolan (pentru mancare, sau pentru a disparea ) acest lucru nu e considerat pacat? ca doar omori o fiinta ca are suflet nu?

Răspuns Câştigător
| kabaleon a răspuns:

Cine nu crede ca plantele si animalele au suflet, nu prea are habar de viata asta. Sa luam cuvantul "animal" - a anima = a insufleti. "Anima" in spaniola inseamna suflet. Raspunsuri sunt, dar ne intra in ochi si ne provoaca usturime. Cand ne revenim uitam ce-am intrebat. In esoterism, si chiar in unele religii orientale, se vorbeste despre faptul ca, pe langa om, de asemenea au suflet animalele, plantele si chiar mineralele (rocile). Zanele, elfii, silfii si silfidele, salamadrele, gnomii, piticii din povestile de cand eram noi copii, nu sunt altceva decat suflete ale animalelor, plantelor si rocilor. Cu omoratul animalelor este mai complicat. Nu este pacat sa omori un animal pentru mancare, atunci cand nu ai alta sursa de hrana. Daca ai frigiderul plin, si iti vine tie sa te duci la o vanatoare de placere, unde omori un mistret, pe care il mananci, asta este considerat pacat. Selectia naturala este valabila doar cand se pune problema lipsei hranei, sau, mai ales in cazul animalelor, in cazul luptei pentru teritoriu si pentru imperechere. Daca vorbim despre plante, cam la fel stau lucrurile. Daca mie imi vine sa scot un tufis din pamant, numai pentru ca sta in calea mea cand joc fotbal, asta e pacat. Niste scrieri vechi, spun ca atunci cand omul urmeaza sa sacrifice un animal sau sa taie o planta (o recolta), este necesar sa intre in legatura printr-o rugaciune cu sufletul plantei sau animalului, si sa ii ceara sa se sacrifice pentru el. O alta idee este aceea ca se spune ca ar exista animale degenerate si animale evolutive, si ca nu este pacat sa omori animalele degenerate, pe cand este un pacat sa le omori pe cele evolutive. Am fi surprinsi sa aflam ca daca gandacul, tantarul, musca, porcul, maimuta, hipopotamul, rinocerul etc. sunt animale degenerate, animale ca sobolanul, hienele, vulturii, sarpele etc. sunt animale evolutive. Pare ciudat ca un animal ca hiena, cu un aspect de-a dreptul fioros, care mananca mortaciuni si denota violenta animala, poate fi un animal evolutiv. Insa simplul fapt ca mananca mortaciuni si impiedica astfel dezvoltarea unor boli, este un lucru benefic pentru viata salbatica. Pace!

| DavidoW a răspuns (pentru kabaleon):

Practici yoga?(nu sunt sigur ca am scris corect) omul se naste pacatos din pricina lui Adam si Eva care au mancat din pomul interzis, rasplata pacatului este moartea vesnica dar darul fara plata este viata vesnica prin Isus Hristos=> OAMENI se nasc pacatosi ei au parte de pedeapsa vesnica nu animalele, plantele etc. deci daca omori un animal o planta pentru a o manca sau pentru etc. nu este pacat dar daca omori un animal pentru a te distra cred ca este pacat inca nu stiu sigur daca este un pacat sau nu..., dar pana atunci iti las urmatorul verset "Toate lucrurile imi sunt ingaduite dar nu toate imi sunt de folos.
Toate lucrurile imi sunt ingaduite dar nu toate zidesc(spiritual vorbind...)" 1 Corinteni 10:23.
Daca practici yoga, din cate stiu voi spuneti ca Dumnezeu este in tot( in toate plantele animalele aer etc.) aceste lucruri sunt doar creatia Lui Dumnezeu care reflecta puterea Lui. Sper ca te-am lamurit, Calm & Pace!

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Chelstone
Ateu stiu ca esti, dar, chiar ai manca carne de om?

| Angel0 a răspuns:

Indiferent ce scrie in Biblie eu sunt convins ca a ucide un animal este o crima.Ca este pentru hrana,blana,alifii sau experimente, este o crima si basta. Putem sa cautam justificari oriunde, datele problemei nu se schimba.

| chelstone a răspuns:

Si daca omori un om pentru a te hrani?!

| DorelSudoru a răspuns:

"Nu omori ainmale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta"-LaVey

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@Alina dovedeste-mi ca animalele nu au suflet.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@Krysty103LovesACDC si cine te pedepseste daca faci pacate, daca tot nu exista Dumnezeu? Ce-ar fi sa mai citesti o carte si sa nu te mai contrazici singur/a?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Eu cred ca animalele nu isi pot arata sufletul doar fiindca creierul este condus de catre instinct. Acel instict primitiv de supravietuire, care ascunde adevaratele sentimente ale animalelor. Daca animalele nu ar avea suflet nu s-ar mai imprieteni cu omul ci l-ar vana non-stop si s-ar izola de el.
Animalele au acea inteligenta emotionala, deci au suflet.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@ShowTim3
Daca ai o dilema cu evitarea cacafoniilor. Incearca sa pui un cuvant intre cele doua cuvinte. De exemplu ai putea sa scrii asa:
'' Daca atunci cand...''.winking

| MescaMascalina a răspuns:

Animalele sunt un fel de cadouri oferite de Dumnezeu oamenilor. Ele nu conteaza in ochii Lui asa cum conteaza un om. Sunt importante si nu este ok sa ucizi animale doar din placere sau sa pui in pericol speciile pe cale de disparitie (vanatoarea, braconajul). Regnul animalier e o resursa de hrana. Iar daca esti atacat de un sarpe, e cam logic sa-l omori:*

| papusikatha a răspuns:

Nu, Dumnezeu a lasat stapan pe om peste tot ce este pe pamant, si Domnul Iisus a oferit ca hrana pesti oamenilor, asta este sursa noastra de hrana. Daca omori animale pentru distractie, daca le chinui, da asta este pacat.

| Eღilia62 a răspuns:

Da.E pacat daca omori un animal care prin sacrificiul lui nu il folosest pentru a-ti asigura hrana ci in alte scopuri : distractie(desi nu cred ca asta poate fi numita distractie), pentru experimente etc.

| corolav a răspuns:

Da, căcînd!

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Nu va mai ganditi ca faceti pacate, oricum Dumnezeu nu exista, deci numai pune-ti intrebari stupide.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu e pacat sa omori animale pentru a manca, dar pentru ale extermina pur si simplu, doar pe furnici, dar sigur Dumnezeu ma iarta. dar cei care omoara animale din sadism, pot spune ca e pacat.

| Cezar a răspuns:

Nu. Animalele trăiesc întradevăr au un suflet. Dar în situaţii dificile trebuie să supraveţuim. Întreabăte singur, oameni de ce omoară oi pentru al jertfi pe Isus? Isus de ce a împărţit sătenilor peşte pentru a mânca? Nu, nu este păcat!

| Marius0202 a răspuns (pentru Cezar):

Este pacat daca nu le folosesti carnea pentru a te hrani

| florina200 a răspuns:

Se spune ca un animal nu are suflet si animalul este lasat ca sa fie sacrificat.

| Castorul a răspuns:

Am auzit de la un profesor de religie ca din punctul de vedere al Bisericii, omul ar fi singura fiinta care are suflet, caci Dumneazeu a "suflat viata aspupra lui". Restul vietatilor nu ar avea acel "suflu divin" deci nu e pacat sa le omori.
Asta am auzit-o de la el. Cata dreptate o fi avut nu stiu straight face

| Marius0202 a răspuns (pentru Castorul):

Ba este pacat sa omori o vietate daca nu iti trebuie carnea lui pentru a te hrani

| BaiatulAnonim a răspuns:

Ba acum intram deja in religie big grin Dumnezeu ne-o lasat animalele ca sa le mancam, ca altfel scria in biblie sa nu mancam nimic cu suflet. Un mic exemplu e povestioara aia cand D-zeu ii zice lu' Avraam sa isi sacrifice propriul fiu, il opreste si Avraam sacrifica in loc un miel. Deci credinta asta a noastra ne permite sa mancam animale. E considerat pacat sa le chinui.

| Alinutaaaalina a răspuns:

De ce crezi ca Dumnezeu ne-a lasat animalele pe pamant? Sa putem trai cu ele, si sa supravetuim! Nu au suflet! Oamenii au.Asta e diferenta intre noi si animale, noi avem suflet, iar ele nu au!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este legea supravietuirii. Uita-te la animale intre ele, se ucid pentru a se hrani. Asta inseamna ca ele pacatuiesc? (sa vorbim la nivel de suflete, si ele au sufletele lor si se ucid intre ele).
Daca ucizi un animal pentru a te hrani nu este pacat deoarece asa e firea naturii, si fie ca iti place, fie ca nu, milioane de suflete mor in fiecare zi pentru a asigura hrana altor vietuitoare.
Daca le omori pentru a disparea, nu poate fi considerat daca o faci pentru a "supravietui" tu (stiu, e un cuvant putin fortat dar vreau sa fac trimitere la faptul ca totul se intampla asa datorita legii supravieturii). Spre exemplu casa iti e invadata de gandaci veniti de prin canalizari. Tu nu folosesti nimic pentru a-i omori. Ei se inmultesc, isi fac un adevarat cuib in casa ta (si nici macar nu vor sa-si plateasca partea lor la intretinere), poarta tot felul de microbi pe care tu inevitabil o sa-i iei, si cine stie, Doamne fereste, ajungi diagnosticat cu o boala cronica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-i ala pacat? Dar sufletul, ce este? Nu mi-a explicat nimeni, ca sa pot intelege si eu...
Uciderea altei vietati pentru a te hrani este perfect normala, din punctul meu de vedere. Daca as putea sa traiesc doar cu aer, ar fi perfect. As scapa de datorii la banci, si m-as putea plimba prin lume fara sa-mi fac griji pentru ziua de mainewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele au fost date de Dumnezeu pentru a fi de folos omului. Daca omul nu poate posti, sa manance carne si implicit sa ucida animalele nu este pacat, pentru ca se foloseste de ele pentru a trai. Dar sa le ucida doar pentru a scapa de ele nu e chiar bine. Uite, cum e treaba cu maidanezii. Sunt foarte multi si ar trebui starpiti. Dar, asa cum se fac curele si genti din piele de crocodil, asa se pot face si din piele de caine. Mama mi-a povestit ca se faceau curele si manusi foarte faine sin piele de caine cand era ea mica. Acum pupam aceste animale in fund de parca ar fi copiii nostri.

P.S. Animalele nu au suflet, au doar viata. Suflet are numai omul.
Explicatie logica: sufletul e nemuritor. Animalele, daca ar avea suflet, ce-ar fi dupa moartea lor? Ar merge sufletul lor in Rai sau in iad in functie de cum s-au comportat pe pamant? Un caine, daca a muscat oamenii va merge in iad si un caine care a fost cuminte va merge in Rai? laughing Doar omul are suflet.

| Tσχץ a răspuns:

Dha. intr-un fel este considerat pacat. dar.
Daca omoram animale'le pentru a ne hrani nu este pacat, deoarece Dumnezeu ne'a "dat" animale'le pentru hrana.
Dar, daca omoram o viethate nu pentru a ne hrani, este considerat pacat happy

| johnduca a răspuns:

Cand Dumnezeu l-a creat pe Adam i-a dat permisiunea sa se hraneasca cu acele animale.deci nu e pacat.e pacat sa omori ceva ce nu se poate manca.un caine sau o pisica

| RoseLawilet a răspuns:

Doar omul are suflet,asa zic unii.Dar eu cred ca si animalele, nu se stie niciodata, dar dupa mine este un pacat.

| numelenuconteaza a răspuns:

In religie, animalele nu sunt considerate fiinte cu suflet. O tampenie, daca ma intrebi pe mine.

| Sp3ctra a răspuns:

Nu, nu este un pacat fiindca Dumnezeu ne-a dat animalele pentru a ne hrani cu ele.Deci iti dai seaman ca daca nu am manca animale nu neam mai dezvolta metabolismul atat de mult.Ca si oameni preistorici vanau animale pentru hrana deci iti dai seama ca nu se considera un pacat!

| Anonimnim a răspuns:

Acum pupam aceste animale in fund de parca ar fi copiii nostri deoarece te iubesc si ele. Banuiesc ca nu ai caine in casa. Te-ai gandit ca e posibil ca oamenii sa nu aiba suflet?