| 4evergentleman a întrebat:

Daca chiar exista iadul asta nu ar însemna că majoritatea ajungem acolo!? Că nimeni nu are un stil de viață în conformitate cu ce e relatat în biblie nimeni nu prea e bun in totalitate, majoritatea suntem perverși, falși, bârfitori, judecam, ii denigram pe alții, suntem răzbunători, purtam ranchiuna, invidie, răutate maxima! Așa că majoritatea o sa ajungem in iad că nu avem cum sa ajungem in rai când în noi zace numai ura și răutate, invidie, minciuna etc. Am pus niste întrebări precum că o să mă sinucid și unii m-ați luat cu: o sa ajungi in iad daca faci asta! Pai acolo oricum o sa ajungem zic eu peste 88-90% din populația lumii, că nu prea mai exista oameni buni! Și nu ai cum sa fii așa de bun sa ajungi in rai, e imposibil că așa e firea ta, sămânța/gena ta/a noastră sa fim mai mult răi decât buni. Și dacă există acest iad nedovedit, care e diferință că eu ipotetic sa spunem că mă voi sinucide zilele astea așa cum am susținut și majoritatea care nu se vor sinucide dar tot acolo vor ajunge? Eu zic că 90% din populația lumii vor ajunge acolo, că oameni buni nu prea mai exista până și cu gândul păcătuiești deci noi suntem păcătoși, așa e sămânța noastră așa că ce o sa se întâmple ajungem cu toții în iadul veșnic? Doar că așa am fost construiți chiar de însuși Dumnezeu? Că el îngăduie tot, el știe dinainte sa te naști ce vei face, cum vei fi ca om, deci el știe dinainte sa te naști unde vei ajunge. Nu se autointitula un dumnezeu iubăreț, iertător? Că iubește și iartă mereu, dar cum ne iubește daca ne trimite în iad? Adică cum poate crea un dumnezeu atât de iubăreț, iertător, bun la suflet, măreț, care deține supremația legii iubirii și a iertării ..cum poate creea el un iad veșnic pentru niste oameni care au în codul genetic păcate, care nu au cum să trăiască în armonie cu Biblia, sa fie un om fără de păcate, un om atât de bun și iubăreț!? Ce iubăreți suntem noi că pe unde m-am dus numai de bețivani și drogați am dat, tinerii nu au altceva in cap doar alcool in exces și droguri până nu mai știu de ei, care în viața lor nu au ajutat un om sarman! Alții fac combinatii ilegale la greu, alții blesteama toată ziua buna ziua, alții încearcă să facă vrăji, magia neagră să facă rău altor oameni, apelează la vrăjitoare, alții te vând pe nimic (prietenii și chiar și familia) majoritatea suntem răi și păcătoși și cu o conduită desfrânată. Așa că voi care mi-ați spus că dacă mă voi sinucide ajung in iad, ok, acolo ajung poate, dar voi unde credeți că veți ajunge? Că nu ai cum sa fii atât de bun ca om sa ajungi in rai, daca nu ar exista poliția si pușcăriile ne-am omori neîncetat între noi, cam așa de buni suntem noi, oricum o facem unii și așa! Daca exista iad voi va mințiți că veți ajunge in cealalta tabăra? Va zic eu adevărul, daca exista iadul toți ajungem acolo indiferent că ne sinucidem unii și că alții nu! Doar sa fii rasist e un păcat mare, sa îți urăști aproapele și cu țiganii majoritatea dintre voi sunteți rasiști, dar un rasism de ăla pasiv și cu gândul daca ai gânduri nasoale păcătuiești. Așa că care e logica? Acolo oricum o sa ajungem cu toții daca chiar exista iad sa ne mințim ca nu ajungem acolo e un mecanism de apărare sau o forma de psihoza pentru că, clar acolo ne va fi biletul.

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ba da, talibanii din Afganistan au un mod de comportare foarte apropiat de cel recomandat de Biblie.

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

Atunci e clar că religia e o forma de psihoza și manipulare în masă, și faza cu suicidul și iadul sunt tot o manipulare a omenirii. Daca așa e recomandat de biblie înseamnă că acest Dumnezeu este psihopat. Daca mai ziceai de evrei mai ziceam dar Talibanii daca au un mod de comportare apropiat de biblie nici nu mai mă miră de ce pe lumea asta cei rai o duc bine pe toate planurile și sunt sănătoși tun și cei buni mor sau se sinucid sau sunt uciși.

| doctorandus a răspuns (pentru 4evergentleman):

Daca vrei sa te sinucizi cere internarea la psihiatrie.

| 4evergentleman explică (pentru doctorandus):

Pai trebuie să renunț la păcănele dar nu pot. Din cauza lor am.sjuns așa. In momentul de față mi-a cam.trecut,nu știu cum naibii că nu mai am nici un ban, fac foamea dar văd că mi-a trecut oleacă.
Și așa lumea din cauza anxietății ma consideră diliu daca ma internez acolo nu o sa mai ma bage niciodată o fata in seama, că imediat se afla dacă voi fi internat la dilii! Voi fi marginalizat și stigmatizat. O sa țin cont de sfatul tau daca vreodată o sa simt din nou să o fac. Oricum mult timp nu o sa mă țină acolo și dacă faci prostii acolo nu îți mai da drumul așa că tot sinuciderea e mai buna

| ania a răspuns:

Ai dreptate, toți am merita sa ajungem în iad, nimeni nu reușește sa fie destul de bun încât sa merite sa ajungă în rai în prezenta Creatorului. Nimeni nu reușește sa nu păcătuiască. Dar nu asa am fost creați, nu era în codul nostru genetic spiritual inițial. De aceea oricât ne afundam în păcate conștiința e radarul care ne avertizează constant ca suntem pe o cale greșită. Înainte de a face Adam prima alegere greșită, natura noastră umana nu era pervertita, nu era înclinată preponderent înspre rău. Tocmai de aceea Mântuitorul Hristos, a doua Persoana a Treimii Creatoare, El însuși Dumnezeu necreate a venit El în trup uman pe pământ și a ales sa parte El însuși pedeaosa pentru toate păcatele din toate timpurile ale tuturor oamenilor și cei care primesc sacrificiul Lui și își dăruiesc Lui sufletul și viata sunt iertați și considerați fără pacat:"Nu este nici un om drept, niciunul măcar, nu este niciunul care sa aibă pricepere, nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu. Toți s-au abătut și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care sa facă binele, niciunul măcar. Nimeni nu va fi considerat drept înaintea Lui prin faptele Legii căci prin Lege vine(doar) cunoștință deplina a păcatului. Dar acun(prin venirea în lume a Mantuitorului Hristos) s-a arătat o dreptate pe care o da Dumnezeu fără lege,(totuși) despre ea marturisesc Legea și proorocii și anima dreptatea data de Dumnezeu, care vine prin CREDINȚĂ ÎN IISUS HRISTOS, pentru toți cei care CRED ÎN EL, nu este nici o deosebire(nici un favoritism) Caci toți au păcătuit și sunt lipsiți de gloria lui Dumnezeu, dar sunt considerați drepti, fără plata, prin harul(darul) Sau, prin răscumpărarea care este în Hristos Iisus. Pe El Dumnezru(Tatăl) L a predestinat sa fie prin CREDINȚĂ ÎN SÂNGELE LUI, o jertfa de ispasire(plătire a o păcatelor), ca să-și arate dreptatea Lui. pentru ca în vremea de acum să-și arate dreptatea Lui astfel încât SA FIE DREPT ȘI TOTUSI(de fapt) SĂ CONSIDERE DREPT pe CEL CE CREDE ÎN IISUS. - Romani 3-11, 12,20-26)Tot în Romani, Dumnezeu promitebig grinaca mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stăpân), și dacă crezi în inima ta ca Dumbezeu(Tatăl) L-a înviat din morți, vei fi mantuit. Căci prin credință din inima se primește beprihanirea(statutul de a fi considerat fără păcat) și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire, - Romani 10-9, 10
Eu sunt convinsa ca voi ajunge în rai pentru ca mi-am dăruit sufletul Mantuitorului Hristos, l-am ales ca Stăpân al vieții mele și iau pecuvant toate promisiunile din Scriptura. Nu cred ca as merita sa ajung în rai, dar sunt recunoscatoare pentru darul mântuirii oferit de Mântuitorul Hristos.

| RAY a răspuns:

Oricine nu crede in Iisus e deja și trimis in iad, 5, 5 miliarde au deja rezervare in iad, creștini cică se duc in rai

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

Care crestini care bârfesc toată ziua,înjură,blestema,judeca pe alții,scuipa pe jos ca ciobanii,au resentimente,ura,ranchiuna, dușmănie cat cuprinde pentru semenii lor? Mai fac și combinații și se dau oameni sfinți și cei care sunt ca ei îi ridică în slăvi! Că cine se aseamănă se adună! Cam așa sunt mulți creștini, sa nu mai zic că se duc pe interese la biserici si se pocăiesc, ăștia sa fie creștinii care ajung in iad? Așa specimene să primească Dumnezeu în rai? Doar că se dau creștini de ochii lumii? Și se duc la biserici ( degeaba) așa facem noi, dar mă gândesc că majoritatea creștinilor sunt așa ipocriți!

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu exista creștini, singurul a fost Iisus

| 4evergentleman explică (pentru RAY):

De astia ce se dau credincioși, unii sunt buni dar tot au ceva malefic in ei tot au ceva fals în sufletul comportamentul lor. Pai ai noștri azi merg la biserică mâine fura sau judeca, barfesc 24 din 24 laughing deja se cred sfinți dar cu 1 leu nu ajuta pe nimeni!

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Sataniști,diavoli,și Satana îți face cruce când vede români cum se comporta,oameni parșivi, falși, ipocriți, invidioși, șerpi care așteaptă să te musca

| RAY a răspuns:

Goodspeed crestine iar judeci, critici aproapele, asa dovedesti iubirea fata de aproapele tau, crestine degeaba ai credinta daca esti precum satana, crestine eu nu judec, critic, nu sunt ipocrit, ura din tine nu te face crestin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se autointitula un dumnezeu iubăreț, iertător? Nu!
cum ne iubește daca ne trimite în iad? Nu ne trimite el. Nici la păcănele, nici la sinucidere. că pe unde m-am dus. Puteai să te duci în altă parte și ai fi găsit altfel de oameni. voi unde credeți că veți ajunge? Care voi? După ce mori nu ajungi nicăieri. Va zic eu adevărul. De unde știi tu adevărul? Nu ai de unde, așa că nu zici nimic. Nici cu tine nu știi ce se întâmplă,. ba că n-ai pe nimeni, ba că o rudă îți dă 2500. Mai ai pănă la adevăr. Așa că care e logica? Chiar așa, dar știi ce e aia logică, sau doar te fudulești? daca chiar exista iad. Cu - dacă, ai începe ceva logic. dar cum nu există, tragi concluzii absurde, asta ca un mecanism de apărare, exact așa cum ai spus tu mai sus. Așa că, tot ce ai scris mai sus, ai scris ca să îți dai singur ție dreptate. Ți se pare că gândești. Doar ți se pare.

| 4evergentleman explică (pentru sadrian46):

Cum care voi tu ești chiar nebun sau te prefaci? Voi de pe TPU,implicit TU! Cum nu ne trimite la judecata el în iad? Atunci cine Fernando de la Caransebeș?laughing
Pai îți dai seama că nu mi-ar conveni sa ajung acolo,dar daca exista iad oricum vom ajunge acolo majoritatea de pe Terra,că foarte puțini oameni sunt fara de păcat.
Gândesc mai logic decat crezi tu,daca ție și s-au atrofiat neuronii nu e vina mea și nu ai înțeles logica întrebării. Cineva zicea că ajung acolo dacă mă sinucid, că există iad, iar eu susțin că oricum vom ajunge acolo majoritatea daca exista iad și dacă ne sinucidem și dacă nu, că nu suntem oameni cu suflet curat, cu conduita pe care o cere Biblia sau religia că sa ajungem in rai. Credeam că ai un IQ mai mare dar văd că bătrânețea își spune cuvântul! Eu zic că nu există că dacă ar exista ajungem peste 85% din populația planetei acolo, așa că eu daca mă sinucid sau nu tot acolo ajung daca exista iad la fel și mulți alții care cred că vor ajunge in rai și trăiesc cu iluzia asta. Ce e drept eu nu știu dacă exista răi și iad, dar anumiți useri sunt convinși 100% că ar exista și că acolo ajungi daca te sinucizi. Ai înțeles exact ca Păcală și Tândală întrebarea, eu cred că ai îmbătrânit și e timpul sa renunți la TPU ca te cam depășesc anumite subiecte, nu mi-o lua în nume de rău dar ești paralel cu multe întrebări.

| anonimg a răspuns:

Așa am văzut și eu lumea pe la 14 ani. Toți erau răi și nici măcar un singur om nu am cunoscut care să fie bun.
Dar gândul nu mi s-a oprit aici, și îmi tot ziceam în inima mea că trebuie să existe o lume mai bună, o lume bună cu oameni cuminți ca și mine. Și pe la 20 de ani am cunoscut această lume, când Dumnezeu mi S-a descoperit.
Eram în armată și mi-a trecut prin mâini cartea "Genoveva" scrisă de Maria Buchingam, unde se povestește despre o fată și cum a cunoscut ea pe Dumnezeu, și viața ei după aceea. Începusem să mă întreb dacă chiar există Dumnezeu. Apoi tot citind mai departe, întrebarea s-a transformat în: "Doamne, Tu chiar exiști cu adevărat?"
Deci ceva (sau Cineva) mă transformase. La finalul cărții nu m-am putut împotrivi presiunii de a nu mă pune pe genunchi și a spune: "Doamne, vreau să Te cunosc și eu!"
De atunci viața mea s-a schimbat. Chiar dacă până atunci nu aveam nimic cu nimeni și întotdeauna îmi vedeam de ale mele, din clipa aceea începusem să iubesc: să iubesc oamenii pe toți, chiar și pe aceia care n-avem nimic de împărțit cu ei. Începusem să iubesc viața; natura și oamenii -toate acestea începusem să le iubesc și să le văd cu alți ochi.
Eram conștient că dragostea aceasta era cerească. Toți se uitau la mine și au văzut că ceva s-a schimbat în mine.
Eram în armată, și nu aveam vreo Biblie și nicio altă carte de natură creștină -în afară de cea pe care o citisem. Dar în fiecare seară și în fiecare dimineață îmi găseam locul meu departe de orice ochi omenesc și petrecem timp cu Dumnezeu în rugăciune. Era cel mai frumos, cel mai dorit timp din zi.
După eliberare, adică după aproximativ 3 luni, când am ajuns acasă au început și încercările, experientele aproape identice pe care Genoveva le-a avut și ea în familia ei. Târziu după aceea mi-am adus aminte că nu l-a întâmplare mi-a căzut în mâini cartea aceea.
Dar am fost bucuros că am putut să sufăr pentru Domnul și Mântuitorul meu atunci când tatăl meu m-a dat afară din casă din pricina că "l-am făcut de rușine" așa cum se exprima el.

Timpul și viața sunt prea scurte ca să îți spun acum să cercetezi în dreapta și în stânga căutând adevărul. De aceea eu îți spun acum, că în orice loc vei căuta adevărul, acesta are o singură direcție, și anume: biserica adventistă de ziua a șaptea.
Deci cine va ajunge să iubească pe Dumnezeu așa cum cere El și așa cum cere și nevoia sufletului nostru, va ajunge fără niciun dubiu în biserica adventistă. Este imposibil ca adevărul să fie în altă parte. Imposibil. Cu frânturi de adevăr și chiar cu 99% din adevăr găsim în toate celelalte biserici creștine.
Nu mai pierde timpul, nu-ți mai pierde tinerețea privin la răul din jurul tău, pentru că lucrul acesta îți va dăuna.
Caută biserica adventistă de ziua a șaptea din localitatea ta, vezi programul ei, și odată ajuns acolo vei cunoaște adevărul transmis nu doar prin cuvânt, ci prin chiar însăși atmosfera plăcută din mijlocul acelor oameni. La 3 luni după eliberarea din armată eram deja membru, botezat.
Cum am ajuns să fiu botezat în biserica adventistă când Maria Buchingam era de altă confesiune creștină -pentru că vorbea de ziua de duminică? Pentru că în relația mea cu Dumnezeu din timpul armatei L-am rugat să mă ducă în biserica Sa. Și relația cu Dumnezeu este una mai reală și mai de încredere decât atunci când stai de vorbă cu cel mai bun prieten. Credința pe care o aveam în Dumnezeu și încrederea în El, erau mai puternice decât le-aș putea avea într-un prieten. Eram nu 100% conștient că Dumnezeu îmi ascultă rugăciunile, ci 1000%. Pentru că nici nu puteam să-I cer absurdități; nici nu-mi trecea prin minte așa ceva.

Astfel de transformări dorește Dumnezeu să facă în toți oamenii. Deci orice gând, orice atracție pentru Dumnezeu nu trebuie înăbușită, ci trebuie să-i dăm curs, deoarece orice atracție în sensul acesta este de la Dumnezeu. Noi știm lucrul acesta, chiar dacă nu am auzit de Dumnezeu mai înainte, și chiar dacă nu am citit niciodată Biblia. Dumnezeu ne atrage către Sine prin nenumărate feluri, pentru că nu toți gândim la fel, și nu toți suntem la fel. Nici toti peștii nu pot fi atrași de aceeași momeală. Nu toți oamenii se împrietenesc în aceleași moduri. Inimile noastre sunt diferite, dar Dumnezeu dorește ca toți să dăm curs chemării, atracției Sale. Cei mai mulți vor înăbuși această atracție; să nu fim și noi printre aceștia. Dar chiar și aceștia mai au șanse, chiar dacă în dreptul lor atracția își pierde din intensitate odată cu trecerea timpului. Este mai greu pentru ei, dar nu imposibil.
"Dumnezeu vorbeşte însă, când într-un fel, când într-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14)
Aici nu este vorba că omul trece pe lângă cunoștința de Dumnezeu fără să fie conștient de acest lucru. Ci omul știe, dar trece indiferent; trece cu indiferență pe lângă lucrul pe care l-a observat.
Când Dumnezeu ne oferă ocazia, să nu trecem indiferenți. Să nu înăbușim această atracție cu prejudecăți, mândrie, bani, tovărășii sau alte lucruri omenești care nu sunt de nicio valoare, de nicio greutate pentru cer!

| Holiday a răspuns:

Daca ar exista Iadul, cine l-ar administra?

| CostinAlamariu a răspuns:

1. "La oameni nu este cu putință dar la Dumnezeu toate sunt cu putință"
Și
2. Rasismul în sine nu e păcat.

| Seba2013 a răspuns:

Ca sa ajungi in Rai prima data trebuie sa ajungi in TIMPUL SACRULUI. Iar in acest timp se intra printr-o discontinuitate, nu linealitate si nici ciclicitate.

Timpul Sacrului contine elementul temporal. Ca sa ajungi in acel timp trebuie sa te speli, mori, etc. Daca acel timp este de ziua de exemplu nu mai trebuie sa te astepti la noapte. Trebuie sa ierarhizezi acel timp, iar asta inseamna algere. Iar alegerea contine un cost-beneficiu. Costul este ca pierzi lumea profana iar beneficiul este ca castigi lumea sacra.

Nimeni nu intra in TIMPUL SACRU lineal, continuu sau ciclic, ci intra printr-un sacrificiu, discontinuitate (botez, moarte, intoarcere, etc). Sacrificiul arata ceea ce trebuie sa fie si ceea ce nu trebuie sa fie (principiul de identitate). Deci la crestini timpul este temporal.

Elementul sacrificator a fost aruncat in joc inca de la Adam si a continuat cu israelitii si a ajuns pana la Iisus. Toti trebuiau sa isi dezvolte acest spirit, deci vedem o vointa universala de dusmanie, separare, inactivitate, inhibitate si toate sinonimele astea. Daca nu avem acest element devenim álter ego si toate multiplicitatile si alteritatile si ne pierdem principiul de identitate spirituala.

Acest element de mortificare tine de partea atitudinilor, propensiunilor, tendintelor nu de virtute. Este un raspuns comportamental (conductual). Trebuie sa vedem daca avem acest raspuns, reactie comportamentala evaziva in personalitatea noastra. Aristotel spune ca virtutea nu vine fara motivatie si actiune. Aici vorbim de teoría actiunilor, pedagogíe si educatie. Toate astea cauta o reactie in noi, nu doar o umplutura de infórmatie si comunicaré.

Aici vedem nu doar o gandire teorica ci si o gandire practica.
Proverbele 1:20-33 vedem ca intelepciunea cheama.
Luca 18:22 spune: vino de urmează Mie.
Matei 16:24 să-Mi urmeze Mie.
Marcu 1:17 Veniţi după Mine
Luca 9:23 Dacă voieşte cineva să vină după Mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, majoritatea oamenilor vor ajunge in iad, după cum este scris în Biblie că putini sunt cei ce vor ajunge în rai. Dar, totuși acei "putini" există! Da, sunt oameni care ajung în rai, altfel de ce ar mai fi fost scrise atâtea versete în Biblie despre faptul ca suntem mântuiți și ca vom ajunge în rai și vom sta o veșnicie cu Domnul Isus? Da, Dumnezeu știe ca majoritatea nu Îl vor asculta și acolo vor ajunge, dar știe și ca exista oameni (și au existat) care citesc Biblia, o studiază, încearcă sa împlinească TOT ce găsesc scris în ea, se leapădă de sinele lor (de firea asta pământească care ne face sa păcătuim), care se roagă mult, care L au primit pe Domnul Isus în viata lor ca Domn și Mântuitor, care au o relație personală cu El, care sunt apropiați de Dumnezeu... Lista poate continua, dar îți dai seama despre ce vorbesc. Poate nu cunoști cu acei oameni (eu cunosc destui), dar ei exista. Am chiar rude de gradul 1 care trăiesc cum cere Biblia: fără ura, fără judecata, fără dispreț, fără mânie, fără iutime, fără minciuna, fără bârfă, fără răutate, oameni care își trăiesc viata împreună cu Dumnezeu și sunt cu adevărat copiii Lui. Da, asta pare greu de crezut având în vedere ca majoritatea oamenilor de pe acest pământ trăiesc asa cum vor, în desfrâu, în destrăbălare și se zbat în păcat, dar exista oameni care sunt dispuși să renunțe la tot ce le poate oferi lumea asta și sa Îl urmeze pe Dumnezeu asa cum ne cere El (nu e imposibil, Dumnezeu te ajuta ptc tu ca om nu vei putea sa faci ceea ce îți cere El ptc e lupta mare, dar cu ajutorul lui Dumnezeu putem birui. Dacă ar fi fost imposibil, nu ar fi fost scris în Biblie de acei oameni care și au sfârșit alergarea pe acest pământ mântuiți și nici nu ni s ar mai fi cerut sa împlinim Biblia dacă n am fi putut.) chiar cu prețul vieții (sunt oameni multi care au murit ca martiri pentru Dumnezeu). Este o diferență între "a păcătui și" a greși ". Când păcătuiești trăiești în acel păcat și nu îți ceri iertare, practic păcatul tău nu este iertat. Dar când un om își cere mereu iertare pentru fiecare păcat pe care îl face și după se străduiește sa nu îl mai facă, nu poti spune ca păcătuiește dacă se mai întâmplă să greșească. Un om care trăiește după Biblie are nădejdea ca va ajunge în rai și asa și este. În Biblie scrie ca suntem mântuiți (dacă împlinim anumite condiții, desigur), deci și eu sunt una din acele persoane care cred ca vor ajunge în rai, sunt sigura ca Dumnezeu ma ca ajuta și ma va sprijini până la capăt ca sa pot ajunge acolo sus și sa fiu o veșnicie cu El!
Și ca să vorbim de bunătatea lui Dumnezeu... Pai El a creat iadul pentru diavol și îngerii diavolului, nu pentru oameni. Dar păcatul a intrat in lume prin Adam și astfel oamenii ajung în iad (cei ce nu trăiesc asa cum ne cere Dumnezeu), dar nu a fost creat pentru oameni, asta e cert (scrie un Biblie). Tot în Biblie scrie ca NIMIC intinat și spurcat nu poate întra în rai și niciun om care nu are parte de o naștere din nou (sa lași lumea și lacătul și sa începi o viață nouă și curata cu Dumnezeu). Pai dacă astfel de oameni nu pot întra în rai, undeva tot trebuie sa meargă, nu e logic? Dumnezeu e bun, plin de milă, El așteaptă ca fiecare om sa se întoarcă la El cu adevărat și sa înceapă o viata noua cu El, dar majoritatea oamenilor Îl resping. Cei ce Îl resping își vor primi "rasplata" și practic se trimit singuri în iad ptc atât timp cât au fost pe pământ au avut posibilitatea de a alege daca vor sau nu sa Îl urmeze pe Dumnezeu.

E destul de mult de discutat pe aceasta temă, dar nu e atât de ciudat și de anormal ca unii oameni sa creadă ca vor ajunge în rai, ptc chiar o vor face (nu toți, dar înțelegi tu). Atât timp cât cauți sa trăiești cum cere Dumnezeu (sincer și din toată inima), Dumnezeu te va ajuta sa Îl urmezi.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt introvertit, m-aș plictisi sa stau o veșnicie langs cineva, as lua o randeaua, vreau momente de singurătate laughing
Nu știu ce să spun dar eu nu cred 100% in iad,eu cred că îl trăim deja pe planeta asta,un dumnezeu iubăreț nu ar îngădui că un om să sufere veșnic acolo în suferință aia de nedescris, poate exista și purgatoriu, un loc unde sa îți cureți păcatele vieții anterioare, poate fi orice, sau nu poate fi nimic ci doar moarte. Nu ai nici o dovadă 100% că exista iad,nici eu nu am nici tu,dar eu zic că nu ar permite așa ceva un zeu atât de milostiv sa fie pe veci,asta e psihopatie curata, majoritatea suntem desfrânați și păcătoși nu ai cum sa fii cum se vrea, pacatuiesti cu gândul și tot o faci, te rogi la icoane la chipul și asemănarea domnului ceea ce e interzis, la chipuri necioplite tot un păcat mare și de neiertat este. Iar sa blesteme până la al 4-lea neam tot psihopatism mi se pare,adică ce vina am eu că unchiumeu era nebun sau pactos,de ce trebuie eu sa ii ard lui karma,sa sufăr eu toată viața pentru păcatele lui,eu care sunt un om bun cu o conduită buna,dau un exemplu că eu nu sunt un om bun că am jucat la pacanele! Sau daca nu faci că el vei fi persecutat,este un dumnezeu gelos,răzbunător și psihopat,așa reiese din biblie și un dumnezeu iubăreț nu ar putea fi așa și milostiv care și-a sacrificat fiul pentru omenire! Daca stai bine sa analizezi atent oamenii rai o duc bine pe pământ ce e drept nu toți și cei buni suferă cumplit, mai sunt și săraci cs duhul, mor de boli grave de tineri, sunt uciși sau se sinucid! Unde e dreptatea divină? De ce cei rai o duc bine și cei buni suferă și poarta o cruce atât de grea? Unde e logica? La mine in familie numai oameni buni au decedat cunosc oameni care fac numai rău și sunt sănătoși tun. Mor copii nevinovați, se nasc cu boli extrem.de grave, asta e liberul arbitru? Asta e iubirea lui? Cei din Africa mor de foame de sete unde e Dumnezeu? De ce a îngăduit așa ceva unor oameni care nu au făcut rău nimănui? Dumnezeu ne-a parasit, daca nu o făcea nu mureau ststis oameni nevinovați de covid implicit mama mea care era credincioasă și dădea mâncare la sărmani si boschetari deși era saraca că tot omul sarac îți sare în ajutor.

| sadrian46 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Dta se pare că nu știi ce înseamnă un raționament logic.
Ai început așa.
Dacă există iad ATUNCI... concluzia.
Dacă premiza - există iad - este falsă, atunci concluzia este falsă.
Iadul nu există, premiza este falsă.
Concluzia că vei ajunge acolo este falsă.
Nu ai cum să ajungi acolo.
Astfel, cu d-ta am terminat. O zi bună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

"Eu sunt introvertit, m-aș plictisi sa stau o veșnicie langs cineva, as lua o randeaua, vreau momente de singurătate laughing" - Chestia e ca asta zici tu acum pe pământ, dar dacă ai ajunge măcar o clipă în rai sa vezi cât de minunat e, nu ai mai vrea sa pleci. Adică dacă anumite locuri de pe pământ sunt atât de minunate ca parca ai sta acolo o veșnicie (nu știu, la munte, în locuri cu peisaje deosebite), oare în rai nu e cu mult mai frumos? E de nedescris, nici nu exista cuvinte omenesti ca să poți descrie cât de minunat e acolo...
"un dumnezeu iubăreț nu ar îngădui că un om să sufere veșnic acolo în suferință aia de nedescris, " - De fapt, îngăduie, știi de ce? El toată viata cât trăiește un om tot așteaptă ca acel om sa se întoarcă în sfârșit la El, și numai vezi ca acelui om nici măcar nu ii pasă, continua sa trăiască în desfrâu și plăceri spunând "am numai o viață, vreau s o trăiesc! Dumnezeu e o idee pentru oamenii ușor de manipulat" sau ceva de genul. Pai și Dumnezeu cum ar putea sa duca un astfel de om plin de păcate în rai? După cum am scris mai sus, în Biblie scrie ca NIMIC intinat și spurcat nu va intra în rai. Dacă nu poate întra în rai, unde sa meargă? Ca undeva tot ne petrecem veșnicia deoarece sufletele noastre sunt veșnice. Lui Dumnezeu Ii este mila de fiecare și ne așteaptă sa ne întoarcem la El ptc El nu vrea sa mergem în iad, dar cumva majoritatea și o fac cu mâna lor, sa zic asa. Adică intenționat Îl refuză pe Dumnezeu și chiar nici nu le pasă.
"poate exista și purgatoriu, un loc unde sa îți cureți păcatele vieții anterioare," - În niciun caz nu exista un loc în care sa ti se curețe păcatele din viata pe care ai trăit o cândva. După ce mori, totul se sfârșește, tu pe pământ trebuie sa te străduiești sa trăiești asa cum vrea Dumnezeu ptc după moarte va fi prea târziu.
" Nu ai nici o dovadă 100% că exista iad, nici eu nu am nici tu," - De fapt, am ceva. Pe yt sunt niște înregistrări. Niște oameni de știință (sau ce erau ei) au băgat în pământ niște aparate, dar foarte adânc în pământ, și când au ascultat, de acolo se auzeau multe multe strigăte de oameni, strigăte înfiorătoare. Încă de pot găsi pe yt acele videoclipuri, dacă vrei sa le cauți. În plus, sunt foarte, foarte multe marturii ale unor oameni care au murit pentru puțin timp și au fost duși în rai sau în iad, sau în ambele locuri. Acei oameni au descris locurile acestea și se vede ca nu minteau (cel puțin, din ce am citit și ascultat eu pana acum). Sigur sunt reale acele povestiri, adică chiar toți sa se vorbească între ei sa mintă? Mai ales ca e vorba și de oameni de alte naționalități (dar nu locuiau în România), e vorba și de marturii vechi de zeci de ani, nu numai recente. Ar fi fost cam greu ca toți sa se vorbească între ei (mai ales când nu exista tehnologia) și sa dea descrieri atât de asemănătoare iadului și raiului, nu crezi?
"dar eu zic că nu ar permite așa ceva un zeu atât de milostiv sa fie pe veci, asta e psihopatie curata, majoritatea suntem desfrânați și păcătoși nu ai cum sa fii cum se vrea, pacatuiesti cu gândul și tot o faci, te rogi la icoane la chipul și asemănarea domnului ceea ce e interzis, la chipuri necioplite tot un păcat mare și de neiertat este. " - Da, astea sunt păcate, dar dacă începi o noua viata cu Dumnezeu El te va ierta (numai sa regreți și sa nu mai faci)." Domnul este milostiv și plin de îndurare, îndelung răbdător și plin de bunătate "(Psalmul 145:8). " Căci Eu nu doresc moartea celui ce moare", zice Domnul Dumnezeu. "Întoarceți-vă la Mine și veți trăi!"" (Ezechiel 18:32) "Doresc Eu moartea păcătosului?", zice Domnul Dumnezeu. "Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui și să trăiască?" (Ezechiel 18:23) "Spune-le: 'Pe viața Mea', zice Domnul Dumnezeu, 'că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, Întoarceți-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreți să muriți, voi, casa lui Israel?'" (Ezechiel 33:11) " Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinței Lui, cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi și dorește ca niciunul să nu piară, ci toți să vină la pocăință. "(2 Petru 3:9). Cred ca sunt de ajuns aceste versete ca să îți dai seama ca Dumnezeu nu vrea sa trimită pe nimeni în iad, noi ne alegem aceasta cale (dacă trăim în păcat).
" Sau daca nu faci că el vei fi persecutat, este un dumnezeu gelos, răzbunător și psihopat, așa reiese din biblie și un dumnezeu iubăreț nu ar putea fi așa și milostiv care și-a sacrificat fiul pentru omenire!" - Deja ti am dat versete care arata ca El așteaptă sa ne întoarcem la El, nu e rău, cum spui tu. "Domnul este îndurător și milostiv, îndelung răbdător și bogat în bunătate. El nu Se ceartă fără încetare și nu ține mânia pe vecie. Nu ne face după păcatele noastre, nu ne pedepsește după fărădelegile noastre, ci, cât sunt de sus cerurile față de pământ, atât este de mare bunătatea Lui pentru cei ce se tem de El; cât de departe este răsăritul de apus, atât de mult depărtează El fărădelegile noastre de la noi. Cum se îndură un tată de copiii lui, așa Se îndură Domnul de cei ce se tem de El. Căci El știe din ce suntem făcuți; Își aduce aminte că suntem țărână. Omul – zilele lui sunt ca iarba, și înflorește ca floarea de pe câmp! Când trece un vânt peste ea, nu mai este și locul pe care-l cuprindea n-o mai cunoaște. Dar bunătatea Domnului ține în veci pentru cei ce se tem de El și îndurarea Lui, pentru copiii copiilor lor, pentru cei ce păzesc legământul Lui și își aduc aminte de poruncile Lui ca să le împlinească." (Psalmul 103:8-18)
" Daca stai bine sa analizezi atent oamenii rai o duc bine pe pământ ce e drept nu toți și cei buni suferă cumplit, mai sunt și săraci cs duhul, mor de boli grave de tineri, sunt uciși sau se sinucid! Unde e dreptatea divină? De ce cei rai o duc bine și cei buni suferă și poarta o cruce atât de grea? Unde e logica? La mine in familie numai oameni buni au decedat cunosc oameni care fac numai rău și sunt sănătoși tun. " - Chiar și în Biblie scrie de astfel de oameni, adică cei rai o duc bine și cei buni rău, dar cei rai o duc bine numai o vreme, pe când cei buni sunt mângâiați de Dumnezeu și o veșnicie se vor bucura cu El, cei rai se bucura puțin pe pământ dar toată veșnicia vor suferi. Dumnezeu e înțelept și știe de ce ii lasă pe cei buni sa sufere asa mult (totuși, nu pe toți). El are planurile Lui pe care nu le putem înțelege, dar El știe mai bine motivul. Pe unii ii trece prin încercări grele pentru a i face sa se apropie mai mult de Dumnezeu sa sa ii facă sa renunțe la lucruri care ii îndepărtau de Dumnezeu.
"Mor copii nevinovați, se nasc cu boli extrem.de grave, asta e liberul arbitru? Asta e iubirea lui? Cei din Africa mor de foame de sete unde e Dumnezeu? De ce a îngăduit așa ceva unor oameni care nu au făcut rău nimănui?" - Ti am spus deja ca Dumnezeu are planurile Lui și știe El de ce îngăduie acea suferință. Foamete trebuia sa fie ca să se împlinească Biblia, semnele care arată că sfârșitul lumii e aproape (este scris). Iar de copiii care mor... Ei bine, nu toți oamenii murim? Acei copii nu pot simți suferința având în vedere ca ei nici nu realizează prea mult ce se întâmplă în jurul lor. La multe familii astfel de morți pot fi o încercare pentru părinți, ori o pedeapsă, nu știu eu. Ce știu e ca Dumnezeu știe de ce îngăduie așa, El e înțelept cu adevărat, nu noi.
"Dumnezeu ne-a parasit, daca nu o făcea nu mureau ststis oameni nevinovați de covid implicit mama mea care era credincioasă și dădea mâncare la sărmani si boschetari deși era saraca că tot omul sarac îți sare în ajutor." - Dacă mama ta a fost asa cum a cerut Dumnezeu în totalitate și a fost copilul Lui cu adevărat, acum se bucură și sigur ii e mai bine decât pe pământ. Nu înseamnă că Dumnezeu ne a părăsit dacă mor oamenii. Adică toți oamenii mor mai devreme sau mai târziu, de ce să dăm vina pe Dumnezeu ca unii mor tineri sau în chinuri grele? El știe de ce, noi nu avem dreptul sa comentăm

| 4evergentleman explică (pentru sadrian46):

Este destul de logica, toți au înțeles o numai tu nu, ți-am zis ești depășit! Nu ai de undevsa știi că există sau nu, am zis că în caz că există dar tu deja ești pe alta lume astrala

| goodspeed55555 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Omul la sfârșitul vieții sau la sfârșitul lumii care este aproape Dumnezeu are niste daruri la oamenii. Iadul și Raiul nu exista din scrierii exista un univers infinit și un Dumnezeu infinit și ți-am zis cum îți trăiești viața și ce ai făcut pe pământ vei primi niste daruri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-adevăr, mulți sunt chemați, darpuțin sunt aleși.

"Nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Nu este niciunul care să aibă pricepere. Nu este niciunul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu. Toți s-au abătut și au ajuns niște netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar. Gâtlejul lor este un mormânt deschis; se slujesc de limbile lor ca să înșele; sub buze au venin de aspidă; gura le este plină de blestem și de amărăciune; au picioarele grabnice să verse sânge; prăpădul și pustiirea sunt pe drumul lor; nu cunosc calea păcii; frica de Dumnezeu nu este înaintea ochilor lor." - Romani 3:9-26

Dar:

Isaia 55:6-9
Căutați pe Domnul câtă vreme se poate găsi; chemați-L câtă vreme este aproape. Să se lase cel rău de calea lui și omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul, care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru, care nu obosește iertând. „Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre și căile voastre nu sunt căile Mele", zice Domnul. „Ci, cât sunt de sus cerurile față de pământ, atât sunt de sus căile Mele față de căile voastre și gândurile Mele față de gândurile voastre.

| Darius50boss a răspuns:

Iadul exista și oamenii ajung acolo nu din vina lui Dumnezeu și din vina păcatelor lor, Isus a murit să ne de-a salvare și mântuirea

| Anonim027 a răspuns:

În iad ajung oamenii care mor neiertati cu păcat, căci este cu neputință sa nu greșim, dar avem la Tatăl un Mijlocitor pe Isus Hrisots care a murit pentru păcatele noastre si prin Sângele Lui putem fi spălați de orice păcat dar pentru asta trebuie sa venim la el și sa ne cerem iertare

| 4evergentleman explică (pentru Anonim027):

De iad nu mai pot eu, și asta e iad ce îl trăiesc eu zilnic, nu pot trai așa la nesfârșit. Am fost la duhovnici nu m-au ajutat deloc, numai la bani se uita

| Anonim027 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Cauta o biserica de penticostali și mergi acolo

| goodspeed55555 a răspuns:

RAY .....Acum 14 ani erai ateu îți place să studiezi da nu înțelegi nimic citești fara rost IQ 0, 1

| goodspeed55555 a răspuns:

De la un capăt la altul lumea a înnebunit; tot ce se întâmplă e un aten­tat contra lui Hristos. Omul ateu se străduiește din epoca primatelor să-și facă un imperiu propriu, să-și schimbe vizuina, bârlogul, caverna, într-un uni­vers infinit, negând tocmai infinitul divin, pentru ca azi să fie numit prin DECRET ATEU (s.n.) membrul unei colectivități îngrădite. Dacă nu de pereții cavernelor fiarelor, atunci de reguli sociale tiranice ateiste, care întrec, în duritate și spaimă, bârlogul omului primitiv, păgân" (p. 104).

| goodspeed55555 a răspuns:

Voi, ateilor, ați distrus și echilibrul biotic prin antibiotic, pentru că n-ați efectuat încă saltul noologic. Unele bacterii au pro­prietatea de a secreta substanța inhibantă față de anumiți infra-microbi, iar azi, patologia umană a suferit o schimbare de amploa­re prin noi boli, ca: pneumonii virotice multiple, encefalite, me­ningite virotice, tulburări gastro­intestinale de virusuri" (p. 374)