| Aramusha a întrebat:

Exista oare iadul?
De ce permite Dumnezeu chin vesnic daca El e asa de iubitor si generos?
Faptul ca "Dumnezeu e bun si generos si iarta orice pacat" nu este in contradictie cu "El ii chinuie vesnic pe pacatosi,in focul si pucioasa iadului"?
Ok,explicatia pentru asta este ca "El este drept si nu lasa pacatul nepedepsit.". Ok,fata de cine este drept? De propriile reguli? In fond, 90% din pacate sunt cele ce tin de distractie si bucurie.
De exemplu e pacat sa investesti in lucruri scumpe,e pacat sa te uiti la filme,e pacat sa te dedici prea mult unei activitati,e pacat sa faci dragoste,e pacat sa stai pe internet si lista poate continua. Doar cateva pacate le gasesc ca meritand titlul de pacat precum furia,lacomia,gelozia,etc. Dar chiar si asa,cum sa bagi un om in iad pentru o eternitate pentru asa ceva? Daca toti suntem fii lui Dumnezeu,cum e cu putinta sa ne bage cu buna stire in focul vesnic? Cum poate Dumnezeu care are o bunatate infinita,care este Tatal tuturor sa faca asa ceva? Daca ar fi sa facem o comparatie,tatal biologic uman nu ar face asa ceva nici daca fiul sau ar fi Fidel Castro! Unde se vede bunatatea infinita incomparabila cu cea a unui om in aceasta situatie?
Pai oamenii nu vor iertare,asta e raspunsul la toate! Pai,iertarea pentru ce? Pentru niste reguli stupide impuse de El cand vine vorba pacatele precum statul pe internet? Iar cand vorbim de pacatele capitale precum crima,minciuna,lacomia,mandria,etc nu ar fi datoria Sa sa ne purifice,daca nu am reusit sa invatam pe pamant ca aceste lucruri sunt imorale,sa ne invete cand ajungem la El?
Si credeti-ma am incercat sa ma subordoez pacatului si nu imi iese. Eu stau pe internet ca nu am ce face altceva,ma uit la filme de actiune ca imi plac,si cand o fata cu fund bombat trece pe strada in mod involuntar imi vin in cap filme cu dansa in rolul principal (pacatul preacurviei). Sincer, dupa aceste statistici 99% dintre oameni ajunge in iad.
Daca Dumnezeu ar fi ca un Tata nu ne-ar baga in chin vesnic,si chiar daca ne-ar baga,noi cand am cere iertare ar trebui sa ne ierte nu sa-ti bage in fata replica "Ai avut timp cand traiai".
Asta il face in opinia multora extrem de tiranic! Si mi-e greu sa cred ca o astfel de divinitate,care are capacitatea de a crea orice, inclusiv viata sa gandeasca in asa fel. Concluzia mea e ca iadul e creat de oameni pentru controlarea maselor.
Cititi https://listverse.com/......ot-exist/.
Pana la urma,e treaba unui tata sa ne ierte indiferent de orice si sa ne invete calea cea corecta,Dumnezeu ar trebui sa o faca de un infinit de ori mai bine ca tata Martin, corect?
https://medium.com/......ba1fca3f1c
https://www.youtube.com/watch?v=wHfSpIIRhFw

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

„De ce permite Dumnezeu chin vesnic daca El e asa de iubitor si generos?"

Nu toate bisericile cred in doctrina iadului vesnic ci ca pacatosii si ingerii decazuti vor fi distrusi definitiv dupa judecata finala, dupa cum a citat si anonimg: "Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)

Confuzia vine de la traducerea si interpretarea cuvantului original „vesnic" care in fuctie de context poate defini si o perioada determinata de timp.

Epistola lui Iuda spune ca Sodoma sin Gomora au fost distruse de un foc vesnic, dar evidend ca cetatile au fost distruse demult.
"7. Tot asa, Sodoma si Gomora si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupa trupul altuia, ne stau inainte ca o pilda, suferind pedeapsa unui foc vesnic."

De aceea, cand se face referire la „focul vesnic" sau „pedeapsa vesnica" aceste expresii ar trebui interpretate in prisma consecintelor care vor fi eterne.

Chiar si in Ezechiel 28:18-19 spune ca Satan va fi nimicit, nu va fi chinuit vesnic:

"18. Prin multimea nelegiuirilor tale, prin nedreptatea negotului tau ti-ai spurcat locasurile sfinte; de aceea scot din mijlocul tau un foc care te mistuie si te prefac in cenusa pe pamant, inaintea tuturor celor ce te privesc.

19. Toti cei ce te cunosc intre popoare raman uimiti din pricina ta; esti nimicit si nu vei mai fi niciodata!"

„De exemplu e pacat sa investesti in lucruri scumpe,e pacat sa te uiti la filme, e pacat sa te dedici prea mult unei activitati, e pacat sa faci dragoste, e pacat sa stai pe internet si lista poate continua."

In Biblie nu spune nimic despre asa ceva, dar ramane la constiinta fiecaruia.
Parerea mea este urmatoarea: nu e pacat sa iti cumperi un lucru mai de valoare, dar e pacat sa te atasezi de ele si sa faci o obsesia din a-ti etala bogatiile.
Nu e pacat sa te uiti la filme, dar daca sunt cu numai cu crime si vulgaritati un crestin adevarat nu ar trebui sa isi gaseasca placerea in a vedea asfel de scene.
Nu e pacat sa faci dragoste, relatiile sexuale sunt lasate de Dumnezeu, dar sunt pacate adulterul, perversiunile, inselatul, obsesiile sexuale.
Nu e pacat sa stai pe internet dar e pacat sa iti irosesti toata ziua in modul acesta si sa iti distrugi nervii si sanatatea cu chat si jocuri.

Pana la urma cand vine vorba de ce e bine si ce e rau trebuie urmarit un principiu, daca ceva iti face mai mult rau decat bine cel mai probabil e un pacat, Dumnezeu vrea binele oamenilor.

„Pana la urma, e treaba unui tata sa ne ierte indiferent de orice si sa ne invete calea cea corecta"

Eu nu cred ca e chiar asa, iertarea nu e ca un cec in alb pe care il dai oricui, trebuie sa fie insotita de o parere sincera de rau si dorinta de indreptare.
Daca cineva nu vrea sa fie iertat orice ai face, ba mai spune si ca nu a facut nimic rau, ce sa caute asemenea oameni in viata de apoi?

Cum ar fi sa te intalnesi acolo cu toti teroristii care au lasat mame fara copii, cu criminalii in serie sau cu pedofilii mai ales daca au ramas la fel de rai?

Eu vad viata acesta ca pe o lectie din care trebuie sa invatam ce inseamna cu adevarat pacatul si ca unii oameni ajung atat de decazuti incat nu mai au nicio cale de intoarcere.

Sper ca nu te-am plictisit happy
Eu un mod bun de a-mi incheia ziua cu discutii depre iad si chinuri.

| Aramusha explică (pentru Nilsson):

Ai un raspuns convingator care de departe pana acum cred ca merita atentie,dar in perceptia mea,oamenii pe care ii descrii ca teroristi ar trebui sa intre intr-un loc asemanat unui purgatoriu,unde fie petrec o zi,fie un milion de ani pana isi dau seama ca ceea ce au facut e gresit.

"Nu toate bisericile cred in doctrina iadului vesnic ci ca pacatosii si ingerii decazuti vor fi distrusi definitiv dupa judecata finala, "
Din pacate Biserica Ortodoxa,si la randul lor alte religii sustin cu tarie acest fapt.
Apropo,in opinia ta ai vedea un om care "pacatuieste" prin jocuri de noroc,bautura,fumat sa merite distrugerea sufletului? Adica fata de un terorist, nu face rau nimanui (exceptie facand anumite iesiri violente, certuri, dar care nu omoara pe nimeni si consider ca pot fi usor iertate), corect?

| RAY a răspuns (pentru Aramusha):

Prin jocuri de noroc, bautura, fumat
alcoolul este pacat si a juca jocuri de noroc, de fumat nu scrie in biblie asa ceva

| Nilsson a răspuns (pentru Aramusha):

„teroristi ar trebui sa intre intr-un loc asemanat unui purgatoriu,unde fie petrec o zi, fie un milion de ani pana isi dau seama ca ceea ce au facut e gresit"

Daca ar fi corectati in asa fel ar fi precum o dictatura impusa prin frica si tortura.
O relatie adevarata cu Dumezeu nu poate fi bazata decat pe iubire sincera, neconditionata si libera.
Iar cand dragostea este neconditionata oamenii raman credinciosi chiar si cand trec prin boli sau suferinte, de asta Dumnezeu ingaduie uneori ca unii sa treaca prin greutati chiar daca nu au facut nimic rau.

"Apropo, in opinia ta ai vedea un om care "pacatuieste" prin jocuri de noroc, bautura, fumat sa merite distrugerea sufletului?"
Cred ca niciun om nu ar merita moartea vesnica, toi oamenii sunt copii lui Dumnezeu si cine si-i iubeste nu ar prea sa piarda niciunul.
Insa dragoste cu forta nu se poate, banuiesc ca betivii si fumatorii ar fi cei mai nefericiti in viata de apoi pentru ca atunci nu vor fi vicii care sa duca la moarte.
Dar sa stii ca aceste pacate nu le fac rau doar lor, betia de exemplu vine de multe ori si cu batai in familie si copii flamanzi, fumatul la fel ii afecteaza si pe cei dragi, cand cineva moare inainte de vreme datorita cancerului provoaca multa suferinta familiei si mai ales copiilor.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu ar fi creat un iad pentru toti, si cred ca iadul exista doar pentru oamenii rai gen hitler, stalin sau criminali care au cauzat multa suferinta, in esenta asta e important sa nu creezi suferinta altora

| Aramusha explică (pentru RAY):

Nu conteaza, chinul vesnic e o absurditate din orice punct de vedere.
Nu spune biserica ca sa-ti bati copilul e pacat si trebuie sa ai rabdare si intelegere cu el? Dar cu bagatul in iad...hai ca tac smr

| RAY a răspuns (pentru Aramusha):

Sunt povesti,vezi tu omul =o masina de minciuni care se minte toata viata lui,e el se minte ca exista si un rai si un iad in care sunt pedepsiti cei care sunt impotriva lui, gandire de copii de gradinita, de imaturi, in fapt crestini se comporta ca niste copii de 5, 6 ani cand vine vorba de religie

| anonimg a răspuns:

"Pana la urma, e treaba unui tata sa ne ierte indiferent de orice si sa ne invete calea cea corecta, Dumnezeu ar trebui sa o faca de un infinit de ori mai bine ca tata Martin, corect?"
Ai dreptate 1000%.
Să știi dar și să înțelegi că orice gând de îndoială față de Dumnezeu este de la cel rău. Dumnezeu este cu mult mai bun decât așa cum crezi tu că ar trebui să fie.
Oamenii se rătăcesc în cunoașterea de Dumnezeu dacă nu citesc Biblia cu dorința sinceră de a cunoaște adevărul. Și orice umbră de îndoială față de Sfintele Scripturi -deci și indoiala că Biblia nu este de la Dumnezeu, este de la cel rău.
Pentru că Biblia descoperă adevăratul caracter al lui Dumnezeu. Numai prin Duhul Sfânt omul poate să cunoască pe Dumnezeu, să înțeleagă Biblia, și să aibă o legătură cu Dumnezeu, o relație personală. Numai prin Duhul Sfânt omul poate ajunge să Îi spună lui Dumnezeu "Tată". Până atunci Dumnezeu rămâne doar Dumnezeu- El cu ale Lui și noi cu ale noastre. Până atunci, într-un cuvânt, omul este vrăjmaș al lui Dumnezeu, pentru că așa ne-am născut noi oamenii; aceasta ne este firea. Am ajuns așa pentru că vrajmasul omului și al lui Dumnezeu a reușit să își pună amprenta asupra naturii omenești, asupra întregului pământ și a tot ce este pe El.
Dar noi oamenii purtăm chipul lui Dumnezeu. Hristos pentru aceasta a murit -nu pentru El, ci pentru noi- ca să ne răscumpere din natura aceasta în care ne-am născut.
Este scris: " I-am tras cu legaturi omenesti, cu funii de dragoste, am fost pentru ei ca cel ce le ridica jugul de langa gura. M-am aplecat spre ei si le-am dat de mancare."(Osea.11:4) Tatăl ceresc ne atrage către Sine.
"
Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14)
Cât despre iad este scris: "Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)
Iadul de care auzim nu este un chin veșnic, ci trecerea în neființă pentru totdeauna. Dumnezeu luptă pentru noi -si Se luptă cu noi- ca să nu ajungem acolo, ci să fim mântuiți pentru veșnicie; să avem o viață cât viața Lui.
Și este un lucru destul de normal ca oamenii să fie împotrivitori față de Dumnezeu. Noi putem totuși să ne deschidem inima înaintea Lui și să Îi cerem să ne salveze din starea aceasta de împotrivire, de vrăjmășie. Acesta este scopul pentru care trăim fiecare dintre noi. Schimbarea aceasta se numește convertire, pocăință; și aparține în totul lui Dumnezeu, pentru că omul nu se poate schimba, mântui de unul singur sau de un alt om.
Este timpul să cauți să cunoști pe Dumnezeu.
"El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamantului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor,
ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi." (Faptele apoltolilor.17:27)
Luptă împotriva oricărui gând și oricărui simțământ de îndoială, și nu da crezare îndoielilor acceptandu-le să pună stăpânire pe mintea și inima ta. Ci mai degrabă lasă credința să se dezvolte.
Caută în rugăciune, în cuvintele tale să ceri ca Dumnezeu să ți Se descopere.

| Aramusha explică (pentru anonimg):

Cum ramane cu cei care sunt prea orbi?
Daca am 1000% dreptate,de ce inca oamenii sunt aruncati in iazul de foc/nefiinta?
Adica Iisus a murit pentru pacatele noastre,asa-zisa "impotrivire fata de Dumnezeu" este si ea un pacat,ea de ce nu se iarta?
In ochii mei un Dumnezeu bun,m-ar ierta indiferent de situatie si m-ar invata de ce sa omori,sa fii mandru,sa minti nu e bine. I-ar invata pe oamenii care nu au reusit sa faca asa ceva cat traiau dupa ceruri.
Pana la urma,mi-e sila sa ma gandesc ca daca fac orice sa ajung in Rai,stiu ca unele persoane la care tin vor ajunge in iad sau vor trece in neffinta.
Spre exemplu am prieteni atei,agnostici, etc.
Apropo, se spune ca Dumnezeu vrea glorie.
Daca ar vrea glorie, cred ca metoda asta de iertare a orice i-ar aduce mult mai multa glorie decat ar face-o amenintandu-ne cu iadul.
La careva, unii deja zic ca prefera sa stea in iad...

| anonimg a răspuns (pentru Aramusha):

"Adica Iisus a murit pentru pacatele noastre, asa-zisa "impotrivire fata de Dumnezeu" este si ea un pacat, ea de ce nu se iarta?"
Dacă împotrivirea față de Dumnezeu nu ar fi iertată de Dumnezeu, atunci absolut niciodată nu ar putea vreun om să fie mântuit.
Este scris că "Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință". Aici nu este vorba de perioadele din timpul evului mediu (sau întunecat) cand oamenii nu aveau acces la Cuvântul lui Dumnezeu, la cunoașterea de Dumnezeu. Ci se referă la faptul că din neștiință oamenii se împotrivesc lui Dumnezeu.
Dar această împotrivire nu trebuie să existe pentru totdeauna. Sunt oameni care ajung pe patul morții, și nici atunci nu vor să cunoască adevărul despre Dumnezeu. Rămâne la mijloc voința omului, peste care Dumnezeu nu poate trece.
Dumnezeu nu ne condamna că ne-am născut în această stare, în această împotrivire, vrăjmășie față de El. Dar când ajungem la o vârstă în care putem să alegem, o vârstă în care putem să discernem binele de rău, atunci este timpul să căutăm să cunoaștem adevărul. Nu este nici normal și nici sănătos pentru minte și inimă, pentru trup și suflet să rămânem în această stare.
Cunoașterea de Dumnezeu este si ea o educație. Tu azi nu ai fi putut scrie sau citi dacă cineva nu s-ar fi ocupat de tine ca să te educe în privința aceasta. Unii au privilegiul să crească de mici cu cunoștința de Dumnezeu. Dar cei mai mulți nu au acest privilegiu.
Apostolul Pavel a fost mai înainte de a deveni apostol, cel mai mare prigonitor al bisericii creștine. El credea sigur că face binele.

| Aramusha explică (pentru anonimg):

Deci voi fi condamnat in iad pentru ca mi-am mintit o data prietenul care m-a invitat afara cu motivul ca am treaba, desi eram liber si voiam sa stau singur acasa? Sau pentru ca stau prea mult pe internet?
Eu cred in Iisus, dar nu cred ca Dumnezeu te poate baga in iadul vesnic...
Nu pot concepe cum Dumnezeu fiind infinit iubitor poate face asa ceva. un lucru pe care nici oamenii nu l-ar putea face si care e considerat de oameni imoral.

| anonimg a răspuns (pentru Aramusha):

Alegerile noastre sunt precedate de urmări veșnice, spre bine sau spre rău.
Păcatul ca să fie iertat trebuie mărturisit. David se ruga: "Iarta-mi greselile pe care nu le cunosc!" (Psalm.19:12)
Un păcat nemărturisit este ca și cum am avea o scuză pentru înfăptuirea lui; este ca și cum noi am avea dreptate, și nu Dumnezeu. Dar păcatul nu are scuză. Dacă Legea lui Dumnezeu nu ar fi existat -căci ea ne spune ce este păcat și ce nu- atunci și Satana și-ar fi cerut dreptul la mântuire.
"Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru." (Romani.6:23)
Păcatele mărturisite înaintea lui Dumnezeu sunt iertate de El. Apoi trebuie să ne cerem iertare și semenului nostru care l-am rănit, căruia i-am făcut rău, și să căutăm să nu repetăm răul făcut. Păcatul repetat amorțește simțurile spirituale, adică relația noastră cu Dumnezeu, până acolo încât să spunem că păcatul nu mai este păcat. Dar păcatul rămâne păcat, pentru că Legea lui Dumnezeu este veșnică; ea rămâne mereu acolo să îl arate, chiar dacă simțurile și părerile noastre spun contrariul. "Inima este nespus de inselatoare si de deznadajduit de rea; cine poate s-o cunoasca?" (Ieremia.17:9)

| Donsavas a răspuns:

Păcatele astea si iadul sunt in mintea omului care se gândește la ele.

| xerxes1 a răspuns:

Eu cred ca este vorba despre o alta eroare de traducere.
Inlocuieste iarta cu omoara si vei afla adevarul despre asa-zisul zeu al evreilor.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista purgatoriu. Iadul e cimitirul.

| Mircea08 a răspuns:

Eu nu stiu ce trancalau putea sa afirme faptul ca Dumnezeu va chinui vesnic niste nesimtiti. Ar fi chinul de pe lume ca cineva sa fie calau vesnic.
Toate citatele care nu sunt din scrieri vechi religioase (biblia, coran, etc) nu pot fi luate in considerare decat de cei care vor sa mai faca cateva religii
Daca ai atata timp liber de ce nu incerci sa citesti si sa intelegi Noul Testament? daca ai intelege ce srie acolo nu ar mai fi nevoie sa intrebi pe nimeni niciodata

| Aramusha explică (pentru Mircea08):

Imi poti explica tu intai?

| BogdantheDreamer a răspuns:

''Dreptatea Ta este dreptate în veac şi legea Ta adevărul. ''

Dumnezeu trebuie sa fie drept si fata de cei buni si fata de cei rai. Daca Dumnezeu nu ar mai pedepsi pe cei rai cu iadul, nu ar mai fi drept, deoarece si-ar incalca poruncile.

Tu spui ca " Concluzia mea e ca iadul e creat de oameni pentru controlarea maselor''

Asta este concluzia altora pe care ai citit-o pe undeva. Daca aveai o concluzie proprie nu mai veneai aici pentru lamuriri.

Eu iti spun ca inca esti tanar, si nu ai cunostinte temeinice in dogmatica. Ai citit putin printre randuri si nu ai inteles nimic.

Dumnezeu nu te baga in iad; te bagi singur prin actiunile tale. La fel cum te poti baga in rai. Tu iti alegi modul de viata iar apoi traiesti consecintele.

| Aramusha explică (pentru BogdantheDreamer):

Omule,e drept fata de propriile porunci.
Dreptatea asta nu e dreptate. O pedeapsa eterna pentru pacate ce sunt realizate in timp limitat.
Zicea unul ca "Gresirea fata de Dumnezeu care e infinit merita o pedeapsa eterna" dar nu se aplica si invers?
"Pedepsirea unor fapte realizate in timp scurt nu merita o pedeapsa eterna".

Care e rostul liberului arbitru daca esti pedepsit ca faci ce nu vrea Dumnezeu? Cum poate numi Dumnezeu liberul arbitru cel mai mare cadou al Sau fata de om daca acesta de fapt ne duce extrem de usor spre focul vesnic?
Ok,iadul poate inseamna separare de Dumnezeu,dar de ce trebuie sa fie plin de tortura?
Adica iadul putea fi pur si simplu o alta dimensiune ce cuprinde sufletele ce nu il doresc "prin faptele lor" pe Dumnezeu,care sa fie reprezentat de un desert,un vid, o campie, dar de ce musai tortura?
Daca Dumnezeu nu te baga in iad atunci cine omule?
E evident ca El o face, si in loc de iubire iti arata manie.
Si chiar si asa, care e diferenta dintre sufletul cand sta pe pamant si care e diferenta cand se duce la ceruri? De ce dupa nu mai esti iertat?
Eu ca si "crestin" simt cea mai mare frica fata de Dumnezeu!
Totusi eu il simt pe Dumnezeu in mine, iar la modul cum isi face simtita prezenta nu cred ca iadul exista.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Aramusha):

''Omule,e drept fata de propriile porunci. "

La fel cum un stat trebuie sa fie fata de propria Constitutie.

"Pedepsirea unor fapte realizate in timp scurt nu merita o pedeapsa eterna".

Daca vei citi Apocalipsa dupa Ioan vei vedea ca nu este eterna.

''Care e rostul liberului arbitru daca esti pedepsit ca faci ce nu vrea Dumnezeu? ''

Ai libertatea de a alege sa faci bine sau rau. Exemplu, ai legile unei tari X. Daca omori intri la puscarie, daca nu esti liber. E simplu, tu alegi.

Nu de Dumnezeu trebuie sa iti fie frica omule. De pacat sa iti fie frica si sa te pazesti de el.