| ßirGagaWelch a întrebat:

Daca cineva isi poate deschide mintea suficient de tare, va observa un fenomen interesant legat de numeroasele culte religioase.
Am avut curajul si rabdarea sa ascult parerea unui preot ortodox, a unuia catolic si, in plus, a unui pastor adventist. Fiecare stia sa-si afirme spusele cu citate din Biblie, dar, de asemenea, fiecare stia sa desfinteze afirmatiile celuilalt tot cu citate din Biblie.
In cazul acesta, mai are vreo importanta in ce categorie de crestini te incadrezi? Mai are vreo importanta daca esti crestin, ateu, budist, mahomedanist, adeptul religiei Wicca sau orice altceva?
Fiti cinstiti: majoritatea persoanelor nu isi aleg singure religia; parintii le baga in cap anumite idei pe care si ei, la randul lor, o sa le bage in cap copiilor lor. Si toti spun de cel de alta religie ca pacatos.
Astept pareri.

43 răspunsuri:
| Jackul336 a răspuns:

Deja poti sa intelegi raspunsurile din intrebare

daca e un dumnezeu, cu siguranta nu se ia dupa dogmele fiecaruia ci dupa configuratia energetica a spiritului

| Jackul336 a răspuns:

Eu m am saturat sa spuna la orice e pacat
e pacat pentru fete sa cunoasca un baiat
(de multe ori am fost evitat de fete din cauza ca erau "educate" religios iar dupa ani de zile sa constat cu stupoare ca erau "posedate" de derbedei cinici)

iata ce face religia, impiedica dragostea adevarata, creaza frustari sufletesti, si iti da o viata cel mult modesta

cat de rau nu mi a parut dupa fata cu care sincer voiam ceva profund si special

nu o lasau ai ei ca e pacat la cel de sus sa se gandeasca la baieti sa mearga duminica la biserica sambata sa faca toate trebile casei iar in rest sa invete carte

am plans in mintea mea cand din pricina caracterului ei recesiv (dominat) a fost usor de manipulat de un derbedeu care nu-i ofera ce puteam sa -i ofer eu

iar ea in loc sa-i dea papucii se vaita se plange de el dar nu se desparte pentru a nu supara pe cel de sus

iata diferenta intre religie si forta spirituala suprema

| Nolifenodeath a răspuns:

Hmm poate vrei sa spui de al 3 lea ochii nu? ti-as trimite un documentar de aproape 2 ore sa te uiti sa vezi ce este in legatura cu asta si cu iluminati dar nu te-ai uita.

| imale a răspuns:

O sa fie plin iadul de religiosi. religia si crestinismul sunt doua drumuri diferite. Crestinismul este infiintat de Iisus, religia/cultele sunt inventate de oameni.

| danut a răspuns:

Problema nu este la acei preoti, pastori ci la tine deoarece nu ai fost in stare sa deosebesti adevarul de minciuna in spusele acelor oameni. Motivul este lipsa PERSONALA a studiului biblic. Daca ai avea acest studiu, l-ai face, atunci sigur vei putea discerne intre adevar si minciuna si nu te vei lasa "influentata" decat de Dumnezeu. P.S. Nu toti spun ca cei din alta religie sunt pacatosi, probabil nu ai ascultat "bine" ce au spus respectivii sau nici nu i-ai ascultat efectiv.

| Esperança a răspuns:

Vezi tu,în ziua de azi,oamenilor nu le mai pasă de tine şi de sufletul tău. Ci le pasă mai mult de cum pot să facă să te aibă ca şi membru sau ca adept al confesiunii din care face parte!
Într-o lume în care banul este la putere şi el conduce inimile oamenilor,cel mai indicat este să apelezi tu personal la Dumnezeu,să ceri credinţă, îndurare şi multă înţelepciune,pentru a putea înţelege Cuvântul Său, mai apoi urmând să îl aplici în viaţa ta.
Oare degeaba stă scris în Matei:"Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor."?
Dumnezeu nu are nevoie de religioşi, de oameni care să trăiască după legi impuse de oameni, El vrea oameni care să fie gata să lucreze pentru El, oameni care sunt dispuşi să renunţe la eu-l lor şi să îl lase pe Hristos să le conducă viaţa.
Isus Hristos nu a spus mergeţi şi faceţi adepţi şi religioşi, ci mergeţi şi faceţi UCENICI din toate neamurile!

Apocalipsa 3:20 "Iată, Eu stau la uşă şi bat; dacă aude cineva glasul Meu şi dechide uşa, Eu voi intra la el, voi cina cu el şi el cu Mine."

| MMihai a răspuns:

Cam ai dreptate, sau parțial ai dreptate.

| RAY a răspuns:

Ateu e altceva nu baga tu ateismul langa religi, credinte

da ai dreptata e doar indoctrinare religioasa

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Ateismul e o forma provizorie de lipsa de credinta a zeiilor, nu afirmarea ca nu exista zeii

| Esperança a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Adică să nu mai facă ei ce vor de capul lor, ci să îL lase pe El să îi ghideze. Noi oamenii suntem slabi şi supuşi greşelilor. Noi nu cunoaştem viitorul şi nici nu ştim întotdeauna ce e mai bine pentru noi şi de multe ori se întâmplă să greşim, dar Dumnezeu care este Atotcunoscător El ştie de ce avem nevoie şi ce este mai bine pentru noi, însă pentru asta trebuie să ne lăsăm în Mâna Lui cu toată încrederea.
Ucenic a Lui Hristos este acela care trăieşte Scriptura şi spune şi altora despre mântuire, îl face decunoscut pe Dumnezeu şi celor care nu îL cunosc.

| das3 a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar - Ateismul este lipsa de credinta în existența oricărei divinități

| mihaitaLGP a răspuns:

Religia e strict geografie. Daca te nasteai in India erai hindus, in Arabia musulman, dar cum te-ai nascut in Romania esti crestin.

In concluzie care religie e mai buna? Care e reala?

Si aici apare intrebarea, ce sanse mai erau sa credem in zei daca nu existau teorii religioase, fie ei si abstracti?

Răspuns utilizator avertizat
| mihaitaLGP a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Preferintele noastre nu determina ceea ce noi vrem in mod disperat sa fie adevarat.

Nu ma regasesc in ce sustii tu, nu cred ca sunt asa important. La scara universala nu suntem mai deosebiti ca o piatra.

| RAY a răspuns (pentru das3):

Daca s-ar dovedi ca exista zeii nu sar mai exista ateismul

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ai dreptate când spui majoritatea, deoarece nu toţi sunt în această situaţie. Eu nu practic religia părinţilor mei pentru că mi-am făcut timp ca să studiez personal Biblia şi să trag concluziile proprii.
"Mai are vreo importanta in ce categorie de crestini te incadrezi?"
Din punct de vedere biblic, da.
În Matei 7:21-23 Isus Cristos a declarat: "Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!"

| nogomani a răspuns:

"Am avut curajul si rabdarea sa ascult parerea unui preot ortodox, a unuia catolic si, in plus, a unui pastor adventist."

Nu exista femeie mai curajoasa decat tine, incredibil si zici ca tu chiar ai avut curajul sa asculti? Dar ce ma uimeste cu adevarat este ca ai avut puterea de concentrare(rabdarea) necesara sa asculti acea conversatie, ai toate sansele sa ei un nobel.

| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu poate fi gasit indiferent de religia in care il cauti.Multi religiosi sau atei sunt atat de orbiti de mandrie incat considera ca doar varianta lor este cea buna.Doar rezultatele conteaza restul sunt doar detalii.

| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Deoarece ma grabesc am sa-ti raspund mai telegrafic:
Numai in crestinism vei gasi un Dumnezeu VIU care s-a sacrificat pentru niste "pasaroi" ca mine si ca altii, in rest vaxalbina.
Misterele lumii nu le stiu dar misterul vietii vesnice il pot primi DOAR de la Dumnezeu.
Povestea cu Adam si Eva daca nu o crezi atunci unde este studiul tau. Biblia nu este un roman asa ca sigur nu ai citit-o.
Biblia nu are NICI un citat care se contrazice, haosul din cap produce neintelegere. Da un exemplu de CONTRAZICERE.

| reihiuke a răspuns:

Dar asta se intampla la orice! Convingerile religioase sunt doar un exemplu. Cand fiecare crede ca le stie pe toate sau e convins ca are dreptate, atunci incearca sa-i convinga si pe cei din jur. Unii incearca sa te convinga ca nu e bine sa mananci carne, altii ca nu e bine sa conduci tare, altii ca trebuie si e bine sa accepti toate religiile, etc. Fiecare isi "consuma" viata incercand sa convinga pe ceilalati ca ceea ce zice el e adevarat. Asa e natura umana. E un fel de lege. Ca sa scapi de ea, trebuie sa faci mari eforturi. Este o stare generala de a crede ca ceilalti nu fac niciodata bine ceea ce fac. "Daca guvernul nu facea aia, nu mai eram in criza, daca se taie pensiile nu e bine, daca nu se taiau pensiile iar nu era bine, etc." Tot raul din lume e din cauza ca ceilalati nu fac cum si ce trebuie.

| reihiuke a răspuns:

Oamenii de genul acela, nu se vor limita doar ca sa demonstreze ca religia lor este adevarata, ci si ca gandirea lor e una corecta si logica si modul lor de a actiona, etc. Prin urmare, e un nivel spiritual al omului: nu conteaza ce stie el sau ce crede, el va incerca intotdeauna sa convinga si pe altii ca asa cum stie e bine, daca reuseste simte o satisfactie in asta, daca nu reuseste il cuprind emotii negative.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Tu ai spus: "N-ai de unde sa stii de cine a fost infiintat crestinismul."
Raspuns: "Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia." (Fapte.11:26)