| Seby90 a întrebat:

Daca consideram ca Adam si Eva erau oameni perfecti, facuti si nu nascuti. Si luam in acelasi timp in considerare si faptul ca ei au dat nastere unor copii, oameni care erau imperfecti nu concludem ca de fapt acest eveniment este unul evolutionist (bine putem spune involutie in cazul de fata)? Si doveste intr-un fel sau altu teoria creationista, care a stat sub nasul vostru mii de ani? Bineinteles jesus fun club o sa vina cu explicatie, da m-a lovit intrebarea asta puternic la 1 dimineata.

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,ei au fost creati perfecti.Adam si Eva au avut trei copiii Cain, Abel si Set. Dupa aceea vedem in Gen.5:4 ca dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice. Cu siguranta, Cain s-a casatorit cu una din surorile lui. Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta.

| 4b a răspuns:

''Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra''=originea neamului omenesc; Dumnezeu a creat pe om cu un suflet sincer, fara porniri spre rau, dar cand au fost izgoniti, din cauza neascultarii, pacatul s-a regasit in ei. Au fost perfecti, insa odata cu pacatul si-a facut aparitia si imperfectiunea.

| RAY a răspuns:

Basmele astea

| martzian a răspuns:

"Bineinteles jesus fun club o sa vina cu explicatie," - Sa inteleg ca pleci de la prezumtia ca orice raspuns va fi nesatisfacator sau ca nu te intereseaza adevarul?

| Seby90 explică (pentru martzian):

Adevarul dovedit ma intereseaza. Orice alta interpretare asupra bibliei ai tu nu ma intereseaza, opinia personala a unui individ nu ma satisface.

Vreau as vad negru pe alb o dovada irefutabila care sa imi schimbe parerea.

| martzian a răspuns (pentru Seby90):

"Adevarul dovedit ma intereseaza." - Care este acela?

"Orice alta interpretare asupra bibliei ai tu nu ma intereseaza, opinia personala a unui individ nu ma satisface." La ce te referi? Si daca nu vrei raspunsuri, de ce ai intrebat?

"Vreau as vad negru pe alb o dovada irefutabila care sa imi schimbe parerea." - Daca te intereseaza cu adevarat vei cauta singur si vei gasi. Nimeni nu datoreaza raspunsuri arogantei tale, prietene.

Augustin spunea: Pentru omul care vrea sa creada am 1000 de motive. Pentru cel care nu vrea NU AM NICIUNUL.

O seara buna.

| Seby90 explică (pentru martzian):

Am mai citit pe undeva ca te-au facut mai multe persoane dislexice. Este corect, tin sa te anunt si eu, esti dislexic. Iti place sa citesti printre randuri.
Da ma intereseaza un raspuns la ceea ce am intrebat, si da va fi nesatisfacator in momentul in care vei incerca sa ma contrazici, si daca incerci sa ma contrazici in cazul asta iti sugerez: Adevarul dovedit ma intereseaza. Orice alta interpretare asupra bibliei ai tu nu ma intereseaza, opinia personala a unui individ nu ma satisface.

Vreau as vad negru pe alb o dovada irefutabila care sa imi schimbe parerea.
In alte cuvinte te indemn sa ai tu ce ai mai bun. Dar e ok, in bibile nu te-a invata nimic despre situatii de genul presupun si nu stii cum sa reactionezi.

| martzian a răspuns (pentru Seby90):

Nu ai raspuns la intrebarile mele ajutatoare. In schimb te-ai iritat brusc. De unde nervozitatea?

PS: Ti-am dat doua exemple, mai vroiai?

| martzian a răspuns (pentru Seby90):

"Adevarul dovedit ma intereseaza." Ciudat. Pe ce adevaruri dovedite te bazezi cand vorbesti de evolutie? Dar de aparitia universului incalcand principiile termodinamicii?

Richard Dawkins (evolutionist de frunte): I can't be sure God does not exist.

| Seby90 explică (pentru martzian):

Ma duc la somn, esti mai rau ca un parlamentar.
Nu ai dat nici un exemplu, si nu era nevoie de nici un exemplu, era vorba de comparatia care am facut-o iar tu logic ai deviat de la subiect pentru ca nu ai putut da un raspuns concret dar totusi nu ai putut trece cu ochii peste topic si ai avut ceva de spus in legatura cu asta, ceea ce este irelevant.
Nu ma intereseaza de pestii din pestera sau ce dumnizau ai scris acolo ca daca ma interesa eram la tv pe national geographic si nu aberam aici. Te-am intrebat strict daca consideri ca fenomenul adam si eva este sau nu unul evolutionist.
Aici ai 2 variante, spui da si pleci sau spui nu si pleci. Ai aleso pe cea dea treia in care you go bla bla bla si uitam intrebarea.

| Seby90 explică (pentru martzian):

Sunt la fel de multi crestini care afirma contrarul dar pe ei nu ii dai de exemplu.

| martzian a răspuns (pentru Seby90):

"Te-am intrebat strict daca consideri ca fenomenul adam si eva este sau nu unul evolutionist." - NU. Mergi si intereseaza-te ce presupune teoria ta si apoi mai vorbim.

| martzian a răspuns:

Involutia nu este evolutie. De fapt pestele de caverna, strutul, etc. sunt exemple clare in sensul asta - dar s-a mai discutat, poti merge acolo sa comentezi pe tema asta.

| Seby90 explică (pentru martzian):

Vrei sa imi explici afirmatia ta si ce legatura are cu intrebarea pe care am adresato?

Imi cer scuze dar este 1 noaptea si nu gasesc nici o legatura, deschide-mi ochii.

| martzian a răspuns (pentru Seby90):

E suficient sa te uiti la intrebarea ta - sa o recitesti, ca sa intelegi legatura. laughing

| martzian a răspuns:

Ca sa nu te las asa:

Biblia nu sustine evolutia ci tocmai involutia, asa cum bine ai observat si tu. Argumentul tau este unul impotriva evolutiei, ca si situatiile de mai devreme, daca stii la ce ma refer. Ti-ai dat singur un argument dintre cele mai irefutabile. happy

Dupa cum oamenii de stiinta inteleg cu teama, momentul unui sfarsit tot mai observabil este fara dubiu. Evolutia nu va ajuta cu nimic nici inainte nici dupa...

O seara buna.

| Seby90 explică:

Eu vorbeam din punct de vedere genetic.
Tu imi spui ca biblia sustine "involutia". Okay am inteles, maimutele se trag din oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva au inevoluat in momentul neascultarii. Dupa ce au decazut, au incercat (poate nu ei, ci noi, stranepotii lor) sa redevina perfecti, asa cum erau la inceput. Asta ar fi trebuit sa fie evolutia. Dar de fapt, in plan spiritual, a urmat o stagnare, si poate, acum, o inevolutie tot mai accentuata. Sa ignoram din afirmatia mea pe Sfinti si parintii desavarsiti.

| Seby90 explică (pentru anonim_4396):

Primul raspuns la subiect, dar nu prea, este multuitor totusi.
Ma duc la somn, astept critici si raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sustin creationismul din mai multe motive, dar unul dintre ele este si faptul ca nu mi-ar placea sa cred ca bunica a fost o maimuta paroasa, in fundul gol.
Evolutia sau inevolutia lui Adan si Eva ne intereseaza mai putin in momentul in care descoperim ca suntem asemanatori (la chip) lui Dumnezeu, si nu a unei creaturi paroase.

| casablanca40 a răspuns:

Povestea cu adam si eva e simbolica si trebuia tratata ca atare.

| Seby90 explică (pentru casablanca40):

Stai ca nu mai inteleg nimic, atunci daca toata religia ta e simbolica, atunci nu devine decat o poveste? Deci admiti blatant ca de fapt crezi intr-o fabula? Fabula care iti da cateva repere morale ce e drept, si nimic mai mult.

| casablanca40 a răspuns (pentru Seby90):

Da cred intr-o fabula si imi place e mai smecher asa sa fiu si eu ca toata lumea, nu atee sa se uite lumea urat la mine.

| Seby90 explică (pentru casablanca40):

Ai impresia ca ateii se uita urat la crestini? Nu ti-am raspuns ironic, era o intrebare serioasa si astept mai multe pareri. Daca prespui ca sunt un putoi de 15 ani care nu are somn te inseli. Personal, ma simt ofensat.

| casablanca40 a răspuns (pentru Seby90):

Nu. Am impresia ca crestinii se uita cu ciuda, ura la atei. Deja incep sa se repete intrebarile la categoria asta, la fel si comentariile.
Biblia este o fabula sau o iluzie care daca iti aduce fericirea merita sa crezi in ea.

| SmexyBoy a răspuns (pentru casablanca40):

Aici ai trantit mucii in fasole...

| casablanca40 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Si e bine sau rau? Nu stiu expresii d'astea religioase.

| SmexyBoy a răspuns (pentru casablanca40):

Offff... nu-i nimic.

| Kaleo a răspuns:

Na, ca mai aparu un prapadit cu pretentii de om de stiinta! Bai neuron "multpreastingher", ne spui si noua de cand evolutia inseamna involutie? laughing

| Seby90 explică (pentru Kaleo):

Esti confuz. Iti sugerez sa citesti intrebarea mea de doua ori. Sa gusti ironia, si sa... well intelegi da faq intreb eu stii? Cam asa merg lucrurile. Asta daca vorbeai cu mine, daca nu... imi cer scuze.

| martzian a răspuns (pentru Seby90):

INTREBAREA TA:

"Daca consideram ca Adam si Eva erau oameni perfecti, facuti si nu nascuti. Si luam in acelasi timp in considerare si faptul ca ei au dat nastere unor copii, oameni care erau imperfecti nu concludem ca de fapt acest eveniment este unul evolutionist (bine putem spune involutie in cazul de fata)? Si doveste intr-un fel sau altu teoria creationista, care a stat sub nasul vostru mii de ani? Bineinteles jesus fun club o sa vina cu explicatie, da m-a lovit intrebarea asta puternic la 1 dimineata."

Am recitit, ca vad ca acuzi in jur ca toti suntem dislectici. Pari la fel de confuz.

| Kaleo a răspuns (pentru martzian):

Haha... Ai raspuns la comentariul meu.

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Da... Am observat dupa. Scuze. happy

| Kaleo a răspuns (pentru Seby90):

Citit cu mare atentie. Declar ca habar nu ai de ceea ce sustine teoria evolutionista. Somn usor. happy

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Pai Adam si Eva erau perfecti, au pacatuit, au pierdut perfectiunea, si au rezultat in continuare copii imperfecti. Daca Adam si Eva faceau copii cand erau perfecti poate altfel era treaba.

| Seby90 explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Tu chiar crezi in mizeria aia de biblie?