| Maomau a întrebat:

Daca credeti in Dumnezeu si il iubiti, atunci din ce cauza va lasati recrutati de o religie care spune ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI (vezi Filipeni 3, 6)?
Oare faptul ca religia crestina a fost inventata si raspandita de un ucigas de crestini ca falsul apostol Pavel, cel care l-a ucis si pe Sfantul Stefan, a fost continuata si reformata de un ucigas in serie ca si Imparatul Constantin care si-a ucis si sora si cumnatul dar si pe propriul sau fiu!
A devenit religie de stat prin crime si amenintari cu moartea!
A devenit cea mai bestiala institutie in evul mediu cand au fost ucise zeci de milioane de oameni care erau considerati eretici sau vrajitoare. Si continua si azi cu un Papa care era pina nu de mult seful Inchizitiei bisericii catolice?
Nu vi se pare ca nu este bine pentru un tanar inteligent si cu constiinta sa intre in aceasta cloaca mlastinoasa care va murdareste sufletul pentru ca va face partasi la toate bicisniciile institutiei in care ati intrat?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dupa poza

36 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ramai un inteligent pana la batranete si nu misca un deget; nu te-a obligat nimeni sa intri nicaieri. Hristos a venit pentru cei pacatosi nu pentru cei inteligenti...

| Raquella a răspuns:

De cand ateii sunt atat de preocupati de religie si de Dumnezeu? Oare nu cauta intr-un fel sa isi linisteasca constiinta?!
Consumi prea multa energie si timp pentru cineva care nu exista din punctul tau de vedere!

| Maomau explică (pentru Raquella):

De atunci de cand popii prostesc si smintesc niste tineri normali ca sa faca din ei niste oi bune de muls.
Ba da cauta si in alte feluri, de ex. prin politica!

| Maomau explică:

Pentru simplusimplu

Nu confund nimic, biserica este "o cladire facuta cu scopul de a se face in ea religie" si pentru a se indobitocii si smintii oamenii, religia este instrumentul prin care se prosteste lumea in biserica, iar credinta romanilor si a majoritatii lumii este cea crestina.
Asta daca nu ai stiut pina acum!

| Raquella a răspuns (pentru Maomau):

Este doar o parere de-a ta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Raquella):

Cand n-ai ce zice ca sa-ti aperi religia si zeul faci observatii... Tipic cretineste.

| Raquella a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pentru ca am realizat ca intram intr-un dialog al surzilor si prefer sa il inchei. Si tu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Raquella):

Ce dialog vorbesti? El doar a zis cum s-a format religia in care crezi tu si majoritatea romanilor...

| Raquella a răspuns (pentru Thunderstruck):

Asa pare, la aceasta intrebare, insa noi purtam conversatii de mult timp! Si tu, de ce te bagi in seama?

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai dreptate, daca erai si tu inteligent stiai ca Christos nu a venit pentru nimeni!
Ci a fost sacrificat ca o vita vezi Evrei 9, 13, asta ca sa nu zic ca a fost arestat, judecat, condamnat si executat ca un criminal de drept comun!

| Maomau explică (pentru Raquella):

Da dar toate parerile mele le pot argumenta cu dovezi incontestabile, fie ele versete din Biblie fie ele evenimente istorice sau studii care au la baza cercetari stiintifice!
Tu ce ai la baza altceva decat credinta oarba?

| Maomau explică (pentru Raquella):

Pentru ca omul este rational si isi da seama cu ce se consuma religia crestina, adica cu Indoctrinarea, Cu manipularea, cu belitul banilor si bineinteles pentru spionare si controlul maselor(vezi spovada)

| RAY a răspuns (pentru Thunderstruck):

Am observat ca in ultima vreme exagerezi calmeaza-te tu nu vezi ca TPU = timp pierdut, mai inteligent e sa vb o pisica decat cu un crestin, cu crestini nu ai ce discuta eu i-am bagat pe aproape toti in ignor asa e mult mai bine, degeaba te agiti amice, ei au si recunoscut ca intra doar sa faca propaganda religioasa nu de altceva nu vezi ca doar ateii suntem deschisi la minte restul fac propaganda religioasa

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

Tu esti fata lui ema?

| Maomau explică (pentru RAY):

Nu, ea este mama lui Ema, ca Ema a disparut pentru ca au ros-o pantofii!

| Raquella a răspuns (pentru RAY):

Da, de unde stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu ni se pare. datu intr-o lume plina de muiste,homalai,hoti,politicieni verosi, interlopi nemernici, comercianti talhari si functionari corupti in cur si in gura, cum poti trai ma fara sa faci nimic doar sa te complaci? esti unul dintre ei? sa judeci lumea stii, dar mai buna cum ai facut-o? sau ce faci sa lasi odraslelor tale o lume mai buna drept mostenire?

| Maomau explică (pentru anonim_4396):

Cui i te adresezi?
Lui Raymusic22tm. sau mie?

| Raquella a răspuns (pentru Maomau):

Si ti-e ciuda?

| Maomau explică (pentru Raquella):

Nu draga Rasela, poate i-o fi ciuda lui Moritz, adica Domnului tau care a scris Biblia! Hahaha!

| Raquella a răspuns (pentru Maomau):

Ai gresit numele! Dar, te inteleg. Tu esti obisnuit sa pervertesti tot ce este bun!

| Maomau explică (pentru Raquella):

Daca pentru tine minciuna si sarlatania sunt atat de bune incat te-a facut sa te inrolezi in cea mai criminala institutie din Istoria Umanitatii ...atunci sa stii ca accept reprosul tau!
Pentru mine nici minciuna si nici crimele nu sunt valori care sa ma faca sa-mi vand sufletul!

| Raquella a răspuns (pentru Maomau):

Macar ai asa ceva? Eu nu prea cred! Ma bucur ca accepti reprosul meu, poate te mai gandesti si accepti ca am perfecta dreptate!

| Maomau explică (pentru Raquella):

Din moment ce nu l-am vandut asa cum ai facut tu, inseamna ca-l mai am, pentru ca daca nu aveam suflet, in mod sigur ca eram intins pe nasalie!
Eu te inteleg dar nu-ti dau dreptate! Dar ma mir ca desi ti-ai vandut sufletul celei mai criminale organizatii din istoria omenirii, tu tot te mai crezi un personaj pozitiv! Oare din ce cauza?
La voi pomul nu se judeca dupa roade si omul dupa fapte?

| Raquella a răspuns (pentru Maomau):

Ba da, dar eu nu sunt responsabila de faptele altora, numai de ale mele! happy

| Filip23 a răspuns:

E treaba mea ce fac. Dacat ca tine, sa partzai pe aici...

| HowdidIgethere a răspuns:

Ca si cateii la radacina pomilor, iti place sa lasi urme pe unde treci...

| Maomau explică (pentru HowdidIgethere):

Poi trebuie sa fac si ceva pentru mancatorii de ciocolata asa ca tine!

| Duucu a răspuns:

De acord total cu @simplusimplu

| costis a răspuns:

Daca cuvantul tau cum ca Sf Ap Pavel e ucigas, bine ar fi sa fie toti ucigasii ca el; mi-as dori sa fie acum macar o zecime din oameni ca el (se intelege ca si eu si toti urmasii mei).

Cat despre Sf Constantin ar trebui sa stii cam atat: cu cumnatul sau, Liciniu, era in razboi; se stie despre Liciniu ca era un ucigas in serie de crestini. Sora si unul din fii au fost banuiti de complot; istoria nu a pastrat dovezi despre temeinicia acesei banuieli, insa s-au produs multe comploturi in Imperiul Roman, asa incat nu ar fi fost nici primul, nici ultimul.