| soimos a întrebat:

Care credeti ca sunt motivele pentru care crestinii urmeaza invataturile din Noul Testament in care un ucigas de crestini ca falsul apostol Pavel, care "ne invata" in Noul Testament ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI?

Asa cum clar vedem aceasta afirmatie in Epistola către Filipeni a Sfântului Apostol Pavel Cap. 3 ; 8.

Vi se pare normal ca o religie bazata pe un Nou Testament scris de un criminal prin ucenicii lui, religie care va invata ca Legea lui Dumnezeu este un gunoi este exact religia lui Dumnezeu?

Nu vi se pare ca o asemenea religie care sustine o asemenea blasfemie uriasa nu poate veni de la Dumnezeu ci de la Dracu?

18 răspunsuri:
| soimos explică:

Poi cum sa-l gaseasca pe Dumnezeu intr-o carte in care ti se explica clar faptul ca " Legile lui Dumnezeu sunt un GUNOI"?
O fi luat-o Dumnezeu razna de a spus asa ceva, sau tu il ai ca Dumnezeu pe Dracu?

| soimos explică:

Poate ti-a vorbit tie in somn in timp ce visai!
Pe noi ceilalti Biblia ne invata sa facem sacrificii animale pentru a ne spala pacatele.

| soimos explică:

Poi la fel a facut si Domnul Parpanghel, din gasca lui Purandel ca si ala la fel; ca si Isus a fost acuzat, judecat, condamnat si bagat la zdup, bineinteles ca sa ne fie iertate noua pacatele

| soimos explică:

Ma cunosti de undeva?
Sau iarasi vorbesti bazat pe credinta "a proasta?"

| eandopuncttk a răspuns:

Religie? Ce e aia?
Crestini? aaa pokemonii laughing

| Ansassisia33 a răspuns:

Motivele sunt simple... Daca n-ar fi Dumnezeu noi nu aveam viata. Si nu trebuie sa incetezi sa te increzi in el si in putearea lui. Asa ca noi de aia trebuie sa-i fim recunoscatori. Seara e bine sa-i multumesti pentru ca n-ai patit nimic :*

| soimos explică (pentru Ansassisia33):

Deci tu il ai ca Dumnezeu pe cele doua "jumatati" pe care ii numesti Mama si Tata, ca doar nu te-o fi nascut pe tine tocmai Dumnezeu!

Raspunsul tau nu are nimic comun cu intrebarea pusa!
Eu am dat un link catre un verset biblic care ne invata ca "Legea lui Dumnezeu este un GUNOI"!
Ti se pare normal ca in Noul Testament ti se cere sa te kci pe Legile lui Dumnezeu?

| chelstone a răspuns (pentru Ansassisia33):

''Seara e bine sa-i multumesti pentru ca n-ai patit nimic :*''
Dar ce, in mod normal trebuie sa ti se intample ceva rau?!

''Daca n-ar fi Dumnezeu noi nu aveam viata.''
Aceasta este o simpla afirmatie, care oricum n-are acoperire in realitate, iar pentru a avea valoare de adevar trebuie demonstrata. Eu pot afirma ca daca n-ar exista Allah nici omenirea n-ar fi existat, sau ceva mai potrivit pentru varsta ta, daca zana maseluta n-ar fi existat nici tu n-ai fi existat acum, dar vezi toate acestea sunt simple propozitii, pentru a fi reale trebuie demonstrate.

| Ansassisia33 a răspuns (pentru chelstone):

1. NU sunt mica! Sunt a 7-a! Si Daca tu nu crezi in DUMNEZEU, asta e, tu ai de pierdut.Si trebuie sa-i multumesti pentru ca ai casa, masa, calculator, PARINTI etc! Care fara de ajutorul lui DUMNEZEU nu i-ai fi putut avea

| chelstone a răspuns (pentru Ansassisia33):

''NU sunt mica! Sunt a 7-a!''
laughing laughing Ce tare e asta... laughing laughing

''Si Daca tu nu crezi in DUMNEZEU, asta e, tu ai de pierdut''
Iti spun din proprie experienta ca, nu ca nu am nimic de pierdut, ci dimpotriva, am multe de castigat.

''Si trebuie sa-i multumesti pentru ca ai casa, masa, calculator, PARINTI etc''
laughing Eu nu multumesc niciodata zeilor inexistenti, si apoi, ca am unde sa stau sa ca am ce sa mananc, ori ca am un anumit confort material, nu se datoreaza in niciun caz vreunui zeu. Si apoi cei care n-au case sau care mor de foame, aceia ce trebuie sa faca?!

''Care fara de ajutorul lui DUMNEZEU nu i-ai fi putut avea''
laughing Hai nu ma innebuni, de economie de piata, de munca, afaceri ai auzit?! Dar oare cei ce cersesc la colturile bisericilor, mari credinciosi de altfel de ce n-au case sau de ce n-au ce sa puna pe masa (la modul legal vorbind si nu din infractiuni ca cersetoria sau furtul)?!

| cristin a răspuns:

Nu iti dai seama ca ratacesti si ca de la cel rau vine ceea ce ai gandit

| soimos explică (pentru cristin):

NCea care nu isi da seama esti tu!
Eu cand fac aceasta afirmatie o fac in calitatea unuia care cunoaste foarte bine Biblia, si dupa cum vezi afirmatia din intrebarea pusa in titlul, exact din Biblie este luata!
Tie ti se pare normal ca o credincioasa in Dumnezeu cum esti sa urmezi invataturile lui Pavel in locul celor apartinand lui Dumnezeu, pun asa problema pentru ca in link gasesti indemnul lui Pavel care ne spune sa nu urmam Legea lui Dumnezeu pentru ca este un GUNOI!

Ti se pare corect de urmat o asemenea invatatura?

Nu ti se pare ca asa o invatatura vine de la Diavol?

| cristin a răspuns (pentru soimos):

Cunosti biblia dar o interpretezi dup gandirea ta care nu e curata

| soimos explică (pentru cristin):

Mda, recunosc ca eu nu sunt spalat pe creier ca tine!
Eu judec inca normal, pentru ca nu am fost suspus unei operatii de spalare a creierului, si astfel daca Pavel zice ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI, eu inteleg exact asa, si nu inversul ca tine, care probabil ca iti inchipui ca Pavel spune ca Legea lui Dumnezeu este un giugiuc!

| cristin a răspuns (pentru soimos):

Dar sufletul cand ti l-ai spalat?

| soimos explică (pentru cristin):

Poi nu a fost spalat de loc.
Nu ai spus chiar tu ca gandesc murdar? ...asta desi eu am spus un adevar!

| cristin a răspuns (pentru soimos):

Eu cred totusi ca ratacesti pe cai gresite si mai cred totusi ca dumnezeu te asteapta sa te intorci la adevarata credinta uite iti recomand sa citesti cartea jurnalul convertirii de danion vasile

| MonStruLeț12 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa spun ...imi pare rau daca nu pot ajuta...