| Dorugar a întrebat:

Credeti ca un ucigas de crestini ca falsul apostol Pavel, poate avea puterea sa rezilieze Legile lui Dumnezeu?
Daca Da, cine-i da aceasta putere?
Daca nu, atunci ce cautati in biserica crestina?

24 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Nu reziliaza nimeni nici o lege a lui Dumnezeu, ca nu vorbim de democratie in cazul asta.
Omul, prin puterea liberului arbitru, alege daca respecta legile.

| Dorugar explică (pentru hunterpainting):

Nu o mai reziliaza acum pentru ca au aruncat-o la gunoi acum 2000 de ani si anume odata cu aparitia Noului Testament numit si Legea Noua!

| hunterpainting a răspuns (pentru Dorugar):

Legea Noua tot a lui Dumnezeu e.

| Dorugar explică (pentru hunterpainting):

A "dumnezeului" cu coada si coarne?
Intrebarea este legitima pentru ca se stie ca apostolii au primit de la Isus puterea sa lucreze cu demonii:
Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat puterea şi stăpânirea peste toţi demonii

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

A celui rau sunt faptele rele:preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,
închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

| Ben00 a răspuns (pentru EmaS):

Imbuibarile? Ce editie a Bibliei ai?

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Daca curvia si precurvia vin de la Diavol inseamna ca bicisniciile, crimele si arderile pe rug vin de la Dumnezeu!
Mai doriti sa fiti credinciosi?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Argumenteaza cele scrise. Unde este scris asa ceva? Poi care sunt adevarate stii numai tu, desigur!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Pai daca vrei dovezi atunci mai citeste si altceva decat Biblia, de exemplu ce scriu autorii care si-au asumat scrisul Bibliei adica rabinii evrei de la care voi crestinii ati furat textul Bibliei si i-ati schimbat in mod mincinos intelesul!

| hunterpainting a răspuns (pentru Dorugar):

Si tu ai interpretat paragraful asta intr-un fel in care sa-ti convina. Bine. Interpretarea mea e ca le-a dat putere peste demoni ca sa ii poata proteja pe oameni.

| Kaleo a răspuns:

Mergi la culcare. Te striga mami. happy

| Kaveri a răspuns:

De aceea, viata noastra se desfasoara mai mult dupa principiul „vanarii de vant" – care duce inevitabil la pierderea momentului prezent.

| CredintaSperantaIubire a răspuns:

Referitor la sfantul Apostol Pavel(Saul, numele purtat inainte de convertire), considerat de atei un criminal intrucat el se alaturase celor care persecutau crestinii, inainte ca Domnul Iisus Hristos sa i se arate si sa-l intoarca la credinta, va pot spune ca mai sunt sfinti ca el, care prin cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos din Noul Testament, nu neaparat prin revelatii divine, si-au schimbat viata, pocaindu-se pentru faptele lor rele de mai inainte si dobandind iertarea Lui Dumnezeu printr-o viata desavarsita. Daca Dumnezeu nu iarta, atunci cine, pentru ca om fara pacat in lume nu exista.
Luand scrisori de imputernicire de la marele preot catre comunitatea iudaica din Damasc si primind o garda data de Sinedriu, Saul (numele purtat de Pavel inainte de convertire), porneste spre Damasc, oras situat la vreo 200 km nord-est de Ierusalim.Pe drum, in apropiere de Damasc, s-a petrecut faptul extraordinar care a schimbat cu totul viata si misiunea rabinului Saul: convertirea lui la crestinism. Ziua, in amiaza mare, intr-o lumina stralucitoare, i s-a aratat Iisus Hristos, zicandu-i: "Saule, Saule, de ce Ma prigonesti? Iar el a zis: Cine esti, Doamne? Si Domnul a zis: Eu sunt Iisus, pe care tu Il prigonesti" (Fapte 9, 4-5).
Minunea Damascului a facut lumina in sufletul lui, incat, din persecutorul Saul, a devenit Apostolul Pavel. Orbit, uimit si profund schimbat, Saul e dus de insotitorii sai la Damasc, unde primeste botezul de la preotul Anania.El intra astfel in sanul Bisericii ca "vas ales, ca sa poarte numele lui Iisus inaintea neamurilor" (Fapte 9, 15), ca "Apostol chemat nu de la oameni, nici prin vreun om, ci prin Iisus Hristos si prin Dumnezeu-Tatal" (Gal. 1, 1). El incepe sa predice in sinagogi ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu,studiind Sfanta Scriptura si meditand asupra crestinismului, devenind astfel dintr-un om simplu si pacatos, "apostolul neamurilor", prin puterea Lui Dumnezeu.
Cititi Faptele Apostolilor, Epistolele Sfantului Apostol Pavel din Noul Testament, pentru a vedea cine a fost el si ce invatatura ne-a lasat. Ca Sfantul Apostol Pavel sunt numerosi sfinti care s-au intors la credinta fiind iertati de bunul Dumnezeu si devenind sfinti facatori de minuni, prin puterea Lui Dumnezeu.
Vedeti si Pilda Fiului Risipitor, spusa de Domnul Hristos (Luca 15, 11-32),pentru a intelege mai bine puterea Lui Dumnezeu de a ierta si bucuria Lui,cand un om se intoarce la El.
Insusi Domnul Iisus Hristos a iertat si a vindecat oameni pacatosi. Prin aceasta Dumnezeu ne arata iubirea si bunatatea Lui si puterea Lui de a ne ierta pacate grele atunci cand hotaram sa ne intoarcem la El si sa ne schimbam viata in bine.
Daca Dumnezeu nu ar fi iertat atunci cine, pentru ca om fara pacat in lume nu exista, iar Dumnezeu este iubire si bunatate si in acesti oameni pe care El i-a iertat,ne regasim unii dintre noi si ni se da speranta ca vom fi iertati cum au fost si ei.
Sfintii au fost oameni ca si noi ce au dus o viata desavarsita,unii de la inceputul vietii,altii schimbandu-si viata dintr-un anumit moment si atingand un mare grad de sfintenie.Din oameni simpli au ajuns sfinti facatori de minuni,vindecatori de boli si altele, prin puterea Lui Dumnezeu.
Sfintii se deosebesc de noi prin darul deosebit ce-l au de la Dumnezeu dobandit prin deosebita lor harnicie sufleteasca, prin credinta lor dreapta si lucratoare, prin staruinta lor in bine, ajungand sa devina astfel facatori de minuni.
Sfintii au fost si vor ramane mereu mijlocitorii nostri in fata Lui Dumnezeu.Prin Ei s-au aratat si se arata minunile Lui Dumnezeu si tot Ei ne-au lasat credinta crestina.

Dumnezeu sa va lumineze mintea.Numai bine!

| Dorugar explică (pentru CredintaSperantaIubire):

Mare minune s-a petrecut pe calea Damascului!
Un criminal a devenit cel mai mare sarlatan al omenirii!
Asa da minune!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru Dorugar):

Referitor la evreii rabini, ei sunt cei care au falsificat scrierile crestinismului, si nu crestinii evrei, cum spuneti dumneavoastra.
De ce nu au reusit evreii sa-L recunoasca pe Iisus ca Mesia, cand Vechiul Testament era plin de preziceri, simboluri si profetii referitoare la venirea Sa în lumea noastra?
Isaia:7, 14„Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu."9, 5„Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.", 35, 4 „Iată Dumnezeul nostru! Cu judecată răsplăteşte şi va răsplăti; El va veni şi ne va mântui",
Daniel:9, 26 "Iar după cele şaizeci şi două de săptămâni, Cel-Uns va pieri fără să se găsească vreo vină în El."(Deci de aici se vede clar ca este vorba de Hristos si nu de altul, El fiind rastignit fara vreo vina)
Refuzul Sinedriului de a-L primi este dificil de inteles, mai ales ca apostolii au declarat de repetate ori ca daca acesti oameni L-ar fi cunoscut, nu L-ar fi rastignit pe Domnul slavei. Ei L-au rastignit din ignoranta.
Scriptura prezinta poporul evreu ca fiind cinstit, zelos și sincer. Pavel spune despre ei: "Le mărturisesc că ei au râvnă pentru Dumnezeu, dar fără pricepere" (Rom 10:2). si despre propria sa instruire și educatie, chiar inainte ca sa-L fi primit pe Mantuitorul, el adauga: "De aceea mă silesc să am totdeauna un cuget curat înaintea lui Dumnezeu și înaintea oamenilor" (Fapte 24:16). "Mulțumesc lui Hristos Isus, Domnul nostru, care m-a întărit, că m-a socotit vrednic de încredere și m-a pus în slujba Lui, măcar că mai înainte eram un hulitor, un prigonitor și batjocoritor. Dar am căpătat îndurare, pentru că lucram din neștiință, în necredință" (1Tim 1:12, 13).
Amestecand filosofia umana, cu cuvantul Lui Dumnezeu, forta spirituala si puterea Scripturii au inceput sa lipseasca din viata carturarilor si a poporului. Ei nu mai aveau discernamant spiritual.
La inceputul lucrarii Sale, Iisus a spus poporului ca oamenii il vor omori. Fariseii, rabinii, il acuzau ca este samaritean si are diavol(lucru care se intampla si in ziua de azi printre rabinii evrei). Orbit de pacat, influentat si fermecat de invatatura omeneasca si de traditiile rabinice, poporului evreu ii lipsea discernamantul spiritual.
Rabinii sunt cei care nu au recunoscut niciodata ca Iisus este Fiul Lui Dumnezeu si ca a inviat din morti.Ei il asteapta pe Mesia si in ziua de azi, insa cel care va veni, va fi anthristul inainte de cea de-a doua venire a Lui Hristos, iar pe acela il vor primi si el este cel care va face minuni in fata lor cu puterea diavolului si nu Hristos.
Dupa rastignirea Lui Hristos, poporul evreu s-a impartit, unii devenind crestini si primind invatatura Lui Hristos si altii care nu L-au recunoscut pe Hristos ca fiind Fiul Lui Dumnezeu nici in ziua de azi.
Despre rabinii care au falsificat scrierile sfinte, sfintii apostoli ne vorbesc in Noul Testament:
Matei capitol 27:"62.Iar a doua zi, care este după vineri, s-au adunat arhiereii şi fariseii la Pilat, 63. Zicând: Doamne, ne-am adus aminte că amăgitorul Acela a spus, fiind încă în viaţă: După trei zile Mă voi scula.64. Deci, porunceşte ca mormântul să fie păzit până a treia zi, ca nu cumva ucenicii Lui să vină şi să-L fure şi să spună poporului: S-a sculat din morţi. Şi va fi rătăcirea de pe urmă mai rea decât cea dintâi.65. Pilat le-a zis: Aveţi strajă; mergeţi şi întăriţi cum ştiţi.66. Iar ei, ducându-se, au întărit mormântul cu strajă, pecetluind piatra.

Matei capitol 28:"1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii, au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.2. Şi iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer şi venind, a prăvălit piatra şi şedea deasupra ei.3. Şi înfăţişarea lui era ca fulgerul şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.4. Şi de frica lui s-au cutremurat cei ce păzeau şi s-au făcut ca morţi.5. Iar îngerul, răspunzând, a zis femeilor: Nu vă temeţi, că ştiu că pe Iisus cel răstignit Îl căutaţi.6. Nu este aici; căci S-a sculat precum a zis; veniţi de vedeţi locul unde a zăcut.7. Şi degrabă mergând, spuneţi ucenicilor Lui că S-a sculat din morţi şi iată va merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veţi vedea. Iată v-am spus vouă.8. Iar plecând ele în grabă de la mormânt, cu frică şi cu bucurie mare au alergat să vestească ucenicilor Lui.

11. Şi plecând ele, iată unii din strajă, venind în cetate, au vestit arhiereilor toate cele întâmplate. 12. Şi, adunându-se ei împreună cu bătrânii şi ţinând sfat, au dat bani mulţi ostaşilor, 13. Zicând: Spuneţi că ucenicii Lui, venind noaptea, L-au furat, pe când noi dormeam; 14. Şi de se va auzi aceasta la dregătorul, noi îl vom îndupleca şi pe voi fără grijă vă vom face.15. Iar ei, luând arginţii, au făcut precum au fost învăţaţi. Şi s-a răspândit cuvântul acesta între Iudei, până în ziua de azi."
Deci aceste lucruri false despre Hristos, s-au raspandit pana in ziua de azi si unii rabini evrei inca il mai asteapta pe Mesia.
Imi pare sincer rau, ca ati ales tocmai invatatura gresita.
Nu stiti nimic despre crestinism, vorbiti fara sa cunoasteti, cu tot respectul.
Il faceti pe Sfantul Apostol Pavel "sarlatan" fara sa fi citit vreodata invatatura lui si a celorlalti apostoli, din Noul Testament.
Dumnezeu sa va ajute si sa va lumineze mintea! Numai bine!

| HaKid a răspuns:

De unde sti tu? l-ai vazut tu pe "isus" ca s-a aratat in fata lui pavel? doar ca scrie intro carte?!

| CredintaSperantaIubire a răspuns (pentru HaKid):

Intrebarea dumneavoastra nu-si mai are rostul, cu tot respectul.
Schimbarea Sfantului Apostol Pavel, se datoreaza acestei minuni facuta de Dumnezeu in viata lui, intrucat el vorbeste despre asta in Noul Testament, Faptele Apostolilor iar invatatura pe care el ne-o lasa este una crestina si desavarsita, invatatura Lui Hristos.
Cititi Noul Testament, Epistolele Sfantului Apostol Pavel.
Vedeti si celalalt raspuns al meu, despre Sfantul Pavel.
Numai bine!

| HaKid a răspuns (pentru CredintaSperantaIubire):

Cum poti sa ai incredere intro carte?

| sabin89 a răspuns (pentru HaKid):

Pai in ce altceva ai putea avea incredere?

| EmaS a răspuns (pentru HaKid):

Nu scrie doar intr-o carte. Istoria atesta tot ceea ce este scris in Biblie.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ar fi culmea prostiei ca Istoria sa nu ateste ceea ce au scris cronicarii rabini care au scris Biblia!
Tu gasesti ca este o minune ca ceea ce a scris cronicarul Grigore Ureche este adevarat?
Ma fata da zau ca stai rau de tot cu ratiunea!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Deci recunosti ca Biblia este adevarata?

| HaKid a răspuns:

Intr-o.