| Moisie a întrebat:

Este biserica/religia crestina acel ceva sfant si pozitiv cum singura se pretinde a fi, sau este ea acea FIARA travestita in blana de oaie smerita asa cum ne arata istoria si faptele ei?
Pentru a raspunde corect, va rog sa tineti cont de faptul ca religia iudeo-crestina, a pornit de la niste ucigasi care au vrut sa puna mana pe bani si pe putere, de ex. Moise a ucis un egiptean si a dorit sa fie el Fiul lui Dumnezeu, apoi falsul apostol Pavel a fost un sarlatan si criminal care l-a ucis pe Sfantu Stefan si pe multi altii care urmau secta infintata de rabinul Isus, Constabtin cel Mare si-a ucis sora. cumnatul si propriul sau fiu, dar si pe toti care i se opuneau, iar imparatul Theodosius I a impus crestinismul ca religie de Stat prin crime si amenintari cu moartea, iar crimele au continuat inca multe sute de ani.
In concluzie, o religie/biserica, creata de niste ucigasi, care au propovaduit minciuna si au combatut stiinta, care s-a impus prin omucideri, si a functionat prin minciuna, santaj si sarlatanie:
1) este ceva Sfant?
sau mai degraba
2 este ceva Diabolic?

12 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu cred ca biserica actuala e diabolica, poate in timpul cruciadelor, a inchizitiei, e intr-adevar diabolic sa impui credinta oamenilor omorandu-i.

Insa in mare parte biserica a vrut pur si simplu sa aiba bogatii si proprietati cu minim de efort.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Pai asa pot sa spun si eu nici baba Veta vecina mea de 80 de ani nu mai e prostituata... asa cum lauda ca a fost la tinerete, si nici fascismul nu mai este acelasi ca cel care a fost pe timpul lui Hitler.
Dar asta este un motiv sa slavim fascismul?

Biserica crestina este aceeasi de pe aceleasi timpuri, doar ca acum li s-a LUAT dreptul de a ucide si a tortura de catre Masoneria care a instituit democratiile si statul Laic, adica statul in care biserica NU MAI ARE VOIE sa faca ce vrea!

Sau proverbul ca pomul se cunoaste dupa roade si omul=biserica, dupa FAPTE nu mai e adevarat si a devenit o minciuna

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Aha deci asta e substratul pozitiv pe care vrei tu sa-l vezi, masoneria.

Nu cred ca preotii din ziua de azi si-ar mai dori sa ucida pe cineva, imi pare ca exagerezi.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

De ce crezi ca atunci doreau sa ucida si acuma nu?
Fii sigur ca si acum ar ucide cu aceeasi ura pe cei care, ca mine, le ameninta "painea cea de toate zilele"!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Esti culmea, pe vremea aia toti doreau sa ucida pentru a-si proteja proprietatile, de-asta orasele erau fortificate si existau soldati cu sabii care sa le pazeasca. Ca sa scapam de aceasta problema s-a inventat statul modern care usor usor a incetat sa mai ucida pentru a pedepsi.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Hallo! De ce sa ucida preotii pentru a-si apara proprietatile aici pe pamant?
Ca sa moara in lupte si astfel sa primeasca proprietati noi in ceruri?
Nu s-a inventat niciun "stat modern" ci statul a EVOLUAT tot asa cum a evoluat si omul si odata cu el societatea, iar cand oamenii s-au luminat in privinta religiei, au iesit pe strada (vezi revolutia de la Paris din 1789) si au inceput sa decapiteze ZECI DE MII de preoti si sa dea foc la biserici, si asa s-a ajuns la statul laic in locul statului Religios condus de biserica

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu vreau sa scot nimic pozitiv in evidenta, ci doar REALITATEA!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Moisie):

Pentru ca multi preoti sunt doar ahtiati dupa bani. Sa aiba o masina buna, o casa parohiala mare etc.

Daca tot ai pomenit de masonerie, te asigur ca societatile secrete intr-un fel sau altul au dus la crearea statului modern, tot la fel cum s-a "inventat" socialismul, comunismul.

Oamenii nu s-au "luminat" in privinta religiei, s-au revoltat pur si simplu impotriva asupririi bisericii.

Ti se pare ca Romania e un stat foarte laic in conditiile in care in parlament se fac juramintele la numirile de ministri si orice cu mana pe biblie? Sau se pomeneste constant de biserica si dumnezeu si alte alea oriunde te intorci?

Laic pe dracu.

| Moisie explică (pentru AlexanderAdrian):

Faptul ca e "Laic pe Dracu" este motivul pentru care Romania arata ca Dracula-land.
- Miscarea care a dus la revolutia din 1789 s-a numit "Iluminismul" si s-a numit asa, pentru ca miscarea a fost condusa de iluministi, adica genii ale omenirii precum Voltaire, Rouseau, Diderot Montesqieux ++++
- Evident ca masoneria a creat statele moderne, chiar SUA este primul stat masonic, adica modern, dar tu uiti ca in masonerie erau primite numai ELITELE societatii, adica marii filozofi si ganditori ai omenirii, si astia au condus masele nemultumite.

| Delmoniko a răspuns:

Cred ca e mai diabolica in prezent decat a fost in tot Evul Mediu la un loc. Termenul "diabolica" e impropriu folosit insa mentalitatea pe care o cultiva popoarelor crestinismul este religia celui slab, religia nevolnicului. Unde e spiritul lui Nietzsche? Kierkegaard? Sartre? De ce continuam sa traim in minciuni vechi de 2000 de ani? Nici macar nu apartin poporului nostru.

| puscahoreangaion a răspuns:

Prefer sa nu raspund

| Moisie explică (pentru puscahoreangaion):

Pentru atata lucru nu trebuia sa te deranjezi sa scrii