| dragos9234 a întrebat:

Daca de la dumnezeu vin toate de la el vine si prostia?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Deci faca prostia vine de la Lucifer si Lucifer vine de la Dumnezeu inseamna ca prostia vine de la Dumnezeu.

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ce e rau vine de la Lucifer ce e bun vine de la Dumnezeu.
Asta o sa fie raspunsul pe care o sa-l primesti de la crestini.

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru Inferno):

De unde vine Lucifer?

| Inferno a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

De la Dumnezeu.

| AnonimDeOcazie a răspuns (pentru Inferno):

Nu cred că iese bine, dă cu virgulă.
Adică Dumnezeul creştinilor e prost? thinking

| Inferno a răspuns (pentru AnonimDeOcazie):

Deci faca prostia vine de la Lucifer si Lucifer vine de la Dumnezeu inseamna ca prostia vine de la Dumnezeu.

| iKronstadt a răspuns:

Prostia vine de la cei care iti dau educatia primordiala, copil fiind. Daca esti educat in stilul " lasa-l sa fie bou, dar sa-l bage lumea-n seama", esti scutit de orice lucru bun venit din partea unor simple invataturi sanatoase, aratate in Biblie.
Sa nu crezi ca sunt o persoana religioasa. Sunt pur si simplu realist.

| Archdaemon a răspuns (pentru iKronstadt):

Ce religie ai?

| iKronstadt a răspuns (pentru Archdaemon):

Am spus mai sus ca nu sunt o persoana religioasa. Dar, asta nu inseamna ca nu pot sa aprofundez anumite informatii. Unele dau cu minus, altele cu plus.

| Nonono a răspuns:

Prostia vine de la diavol si prin diavol la oameni.

| dragos9234 explică (pentru Nonono):

Si diavolul vine de la dumnezeu

| Nonono a răspuns (pentru dragos9234):

Si liberul arbitru si propria ratiune vine de la Dumnezeu. Si Dumnezeu l-a facut pe diavol destept, luminat, lucifer, dar diavolul din mandrie a cazut. Deci de la diavol a pornit tot, mai ales mandria, invidia si minciuna, iar din aceste pacate s-au ramificat alte pacate precum desfranare, prostia, ura, mania, rautatea etc etc.

| dragos9234 explică (pentru Nonono):

Dar dumnezeu fiind omniscient stia ca asa se va intampla atunci cand l-a creat pe lucifer, deci, prostia tot de la dumnezeu vine, nu?

| Nonono a răspuns (pentru dragos9234):

El stia, normal. Dar nu il fa pe Dumnezeu asa, fiindca noi suntem niste oameni pacatosi si trebuie sa avem respect fata de cine ne-a creat, cum avem respect pentru parintii nostri. Asa, treaba asta o sa o explic o data si o explic destul de clar. Dumnezeu ne-a creat cu ratiune si obligat trebuia sa ne dea si liberul arbitru, ca daca ne tinea fortati si obligati sa nu pacatuim, atunci nu mai era iubitor de oameni. El ne-a dat liberul arbitru si prin liberul arbitru nu inseamna ca putem face chiar tot ce vrem, fiindca sunt si niste reguli foarte bune si drepte facute din iubire si trebuiesc respectate. Asadar, Dumnezeu a facut toti ingerii din cer cu ratiune si celalalte simturi ceresti si aveau toata imparatia lui Dumnezeu, ei erau ingerii si Dumnezeu era Imparatul lor. Lucifer era un inger de lumina, inteligent si frumos, dar din mandria lui a cazut. Dumnezeu l-a avertizat ca sa nu faca ceea ce va face dinainte, dar Lucifer nu L-a ascultat, ba dimpotriva, a mai tras in jos si jumatate sau 3 sferturi din ingeri si asa au cazut toti. Si de-a lungul anilor dupa ce a creat pamantul, Dumnezeu L-a tot rusinat pe diavol. Si mai ales atunci cand postea Iisus 40 de zile si diavolul L-a ispitit de 3 ori zicandu-i: 1. "De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini." Iar El, raspunzand, a zis: Scris este: "Nu numai cu paine va trai omul, ci cu tot cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu". 2.Atunci diavolul L-a dus pe aripa in sfanta cetate, L-a pus pe aripa templului, Si I-a zis: Daca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos, ca scris este: "Ingerilor Sai va porunci pentru Tine si Te vor ridica pe maini, ca nu cumva sa izbesti de piatra piciorul Tau". Iisus i-a raspuns: Iarasi este scris: "Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau". 3. Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte inalt si I-a aratat toate imparatiile lumii si slava lor. Si I-a zis Lui: "Acestea toate Ti le voi da Tie, daca vei cadea inaintea mea si Te vei inchina mie. " Atunci Iisus i-a zis: "Piei, satano, caci scris este: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si Lui singur sa-I slujesti". Dupa cum spuneam, Dumnezeu l-a rusinat pe diavol de multe ori. Diavolul a fost cel mai luminos inger a lui Dumnezeu, dar a vrut sa fie mai presus. Dumnezeu inca il iubeste si cu siguranta l-ar ierta, insa diavolul este mandru peste masura si nu-i va cere niciodata iertare lui Dumnezeu. Deci Dumnezeu a creat absolut tot si normal ca si pe Diavol l-a creat, dar nu Dumnezeu a creat prostia, ci diavolul.

| dragos9234 explică (pentru Nonono):

Dar dumnezeu creandul pe diavol a creat si prostia intr-un mod indirect.
Deci prostia tot de la dumnezeu vine.

| Nonono a răspuns (pentru dragos9234):

Dumnezeu l-a creat pe diavol si diavolul a creat prostia. Da, indirect. Dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e ca diavolul.

| dragos9234 explică (pentru Nonono):

Pai nu este dumnezeu diavolul dar diavolul tot de la dumnezeu vine ....adica dumnezeu a creat tot ce este rau in mod indirect insa le-a creat.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru dragos9234):

Prostia rezulta din cauza ca omul nu cauta intelepciunea in cuvantul lui Dumnezeu, Dumnezeu este sursa inteleciunii.Prostia nu e o trasatura de caracter creata, ci una rezultata.Cred ca ai citit Biblia,oameni ca Avraam,Noe,Moise,David,Solomon,mai multi sti si tu erau prosti? Cu siguranta ca nu,de ce? Se lasau indrumati de Dumnezeu,deci? Dumnezeu a creat prostia? Cu siguranta raspunsul til dai singur. Diavolul,nu a fost creat, el a fost un inger care nu a vrut sa ii mia fie supus lui Dumnezeu, razvaratindu-se a devenit diavol, diabolos care inseamna calomniator, impotrivitor al lui Dumnezeu.Cred ca ai inteles. Daca ai intrebari, le astept.

| Esial a răspuns:

Sigur ca prin turma Domnului apar si oi proaste, nu scrie in Predica de pe munte"Fericiti cei saraci cu duhul"?