| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca Dumnezeu a avut ceva cu oamenii, de ce a imicit si animalele la potop? Sa nu imi ziceti ca a blestemat pamantul, ca nu mai tine.

71 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De aceea va veni un Armaghedon mai rau ca potopul.

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Demonii materializati ademeneau orice vietate ca sa faca lucruri spurcate cu oamenii si invers.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie nu scrie de anul 2000.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu eram credincios in 2000 dar n-am crezut ca in 2000 va fi sfarsitul pentru ca nu scrie in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce mai conteaza? Nu scrie si gata.

| Naavin a răspuns:

Buna!
Ma bucuru ca iti pui intrebari, deoarece asta ineamna ca Dumnezeu te iubeste si iti vorbeste.
In primul rand, Dumnezeu nu a avut nimic cu oamenii. El a facut potopul ca sa piarda pacatele ingrozitoare le care acei oameni le faceau. Imagineaza-ti ca desi lumea era pe la inceputuri, totusi erau destul de multi oameni pe Pamant. Dintre toti oamenii, doar o singura familie, cea a lui Noe, era dreapta in ochii lui Dumnezeu. De aceea, pentru a opri raul nemaiintalnit pe care il faceau acei oameni, a creat potopul(Facerea 6, 7).
Faptul ca animalele au avut de suferit este o consecinta si nu o dorinta pe care Dumnezeu a pus-o in aplicare. Insa, dovada cea mai buna ca Dumnezeu iubeste si animalele si oamenii, este faptul ca i-a spus lui Noe sa zideasca o corabie in care sa se adaposteasca impreuna cu familia lui cu perechi din animalele Pamantului. Astfel, El a salvat fapturile pe care le-a creat din iubire.
Stiai ca Dumnezeu promite ca nu va mai exista un alt potop? Vezi Facerea 9:9-16.
Sper ca te-am ajutat!