| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce a omorât Dumnezeu animalele si plantele la potop? Ca erau nevinovate.

24 răspunsuri:
| Anonimgirltpu a răspuns:

Multe fragmente din Vechiul Testament sunt povesti. De ce le iei in serios, in mod stiintific?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Pai, ori o parte din cartea cu povesti e falsa, ori toata? big grin Vrei sa spui ca NT era mai prejos in ale fictiunii?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimgirltpu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ma refeream la faptul ca un sambure de adevar tot trebuie sa fie. Adica nu iese fum daca nu este foc. Potopuri au tot fost in istorie. Ca nu s-a intamplat exact ca in Biblie, partea a doua.

| NakedWarrior a răspuns (pentru Anonimgirltpu):

Da, pentru oamenii din acea perioada lumea avea maxim cateva sute de km, ei nu stiau de alte continente. Asa ca o inundatie puternica in zona respectiva are consecinte "globale" pentru taranii de rand.

| Anonimgirltpu a răspuns (pentru NakedWarrior):

Asa e.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Natura... vede tot ce exista, la fel.

| Frank51 a răspuns:

Dumnezeu nu discrimineaza. Toti sau nici-unul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Frank51):

Pai n-au fost toti, ca aia de pe ipotetica arca se aduna si ei.

| Frank51 a răspuns (pentru LPCTSTR):

In afara de aia.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Frank51):

Ori sunt toti, ori niciunul? Apai cum merge gandirea asta?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A omorat pe naiba ca nu exista
Povestile alea din biblie sunt facute exact ca un film cu prim plan doar pe ce vrea povestitorul sa intelegi tu
De aia au scos porunca crede si nu cerceta

| badpanda a răspuns:

I-au venit dracii.

| badpanda a răspuns:

La capitolul nervi dumnezeul biblic avea ceva probleme.
Pe cei doi copii ai lui Aaron i-a ucis ca a intrat la el in cort si miroseau a bautura.
"Atunci a ieşit un foc dinaintea Domnului, i-a mistuit şi au murit înaintea Domnului."(avea pistol cu laser)

Tu şi fiii tăi împreună cu tine să nu beţi vin, nici băutură ameţitoare când veţi intra în cortul întâlnirii, ca să nu muriţi

| Irinelp a răspuns:

Ca să arate oamenilor de ce este capabil, să arate că el decide, că el poate să facă ce vrea din moment ce el a creat totul, dar a regretat după ce a făcut asta de-aceea a decis să nu mai facă asta niciodată și ca promisiune a decis să apară curcubeul ca să ne amintească nouă oamenilor promisiunea sa.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinelp a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista înainte, a fost creat după aceia ca să ne amintească nouă oamenilor ca Dumnezeu a promis că nu va mai trimite niciodată nici un potop pe pământ. P. S. Am un frate preot.

| Irinelp a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba da, tocmai de asta a promis că nu mai trimite niciodată un potop pe pământ.

| LPCTSTR a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista... pe atunci nu s-a inventat fizica rolling on the floor

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Geneza 6
11. Pamantul era stricat inaintea lui Dumnezeu, pamantul era plin de silnicie.
12. Dumnezeu S-a uitat spre pamant si iata ca pamantul era stricat; caci orice faptura isi stricase calea pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| NakedWarrior a răspuns:

Nu a omorat pe nimeni pentru ca povestea respectiva nu este adevarata, in plus autorul s-a inspirat din epopeea lui ghilgames, o poveste mult mai veche care relateaza un potop asemanator. Povesti in care zeul suprem distruge omenirea, mai putin pe 2-3 "credinciosi" care sa repopuleze planeta, erau raspandite in toata lumea antica, era la moda atunci.
Sunt atat de multe inadvertente in basmul potopului incat mi ar lua un eseu de 10 pagini sa le enumar.Pe barca lui Noe erau doar Noe si familia sa, reiese ca repopularea planetei s-a format prin incest, Noe cu ficele sale. Unde sunt dinozaurii, au murit si ei la potop? Asta inseamnna ca inainte de potop coexistau oameni cu dinozauri si toate animalele de azi, pe planeta ar fi existat miliarde de specii in acelasi timp. Ca sa nu mai spun ca administrarea unei gradini zoologice de asemenea anvergura in doar 6 oameni sau cati erau ei, este imposibil.
In concluzie trebuie sa fii tampit sa crezi asa ceva.