| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca Dumnezeu a avut ceva cu oamenii, de ce a imicit si animalele la potop? Sa nu imi ziceti ca a blestemat pamantul, ca nu mai tine.

71 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Detalii trecute cu vederea cand a fost creata povestea

| Apokales a răspuns:

Ce nu face omu' la nervi laughing. A dat si El in ce I-a venit

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Animalele erau sub stapanirea omului. Animalele de companie de exemplu "imprumuta" caracterul stapanului, daca stapanul e violent si animalul capata acelerasi caracteristici, daca stapanul e prost, bun, rau, samd. si animalele capata aceleasi insusiri, o stiu toti cei ce cresc animale. Cand Dumnezeu a creat animalele acestea nu erau salbatice ci toate se aflau sub carmuirea omului d e aceia cand omul a devenit crud, criminal, rau, destrabalat si animalele au capatat aceleasi insusiri Dumnezeu fiind OBLIGAT de marile "reaalizari" omenesti sa distruga si "produsul" acestora.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Danut Toate animalele de pe pamant erau rele, incredibil asa ceva, omul avea sub stapanire cateva animale pe care lea domesticit, cate vrajeli inventati voi sectanti, si pinguini erau sub stapanirea evreilor si canguri de care ei nu stiau ca exista

| Nilsson a răspuns:

Alt hobby nu mai ai decât să pui în încontinuu aceleași întrebări stupide?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste Biblia
Geneza 1, 28. Dumnezeu i-a binecuvântat si Dumnezeu le-a zis: "Cresteti, înmultiti-vã, umpleti pãmântul, si supuneti-l; si stãpâniti peste pestii mãrii, peste pãsãrile cerului, si peste orice vietuitoare care se miscã pe pãmânt."
19. Domnul Dumnezeu a fãcut din pãmânt toate fiarele câmpului si toate pãsãrile cerului; si le-a adus la om, ca sã vadã cum are sã le numeascã; si orice nume pe care-l dãdea omul fiecãrei vietuitoare, acela-i era numele.
20. Si omul a pus nume tuturor vitelor, pãsãrilor cerului si tuturor fiarelor câmpului; dar, pentru om, nu s-a gãsit nici un ajutor care sã i se potriveascã.
Mai baieti, daca nu va duce capul nu incercati sa demonstrati asta si in public ca va faceti de tot rahatul. Tu nu vazi ca oamenii nu-ti mai raspund fiindca si-au dat seama de cata minte ai? Crezi ca devi spiritual sau mai destept daca tot pui intrebari cretine? Iti recomand sa mai reflectezi daca nu, eu iti dau out caci numai prosti debitezi si esti doar o pierdere de timp, se vede efectiv ca nu acumulezi nimic in calculatorul tau, esti doar puternic virusat.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu vezi că ai rămas singurul ateu care se bagă în seamă aici?
Asta nu poate decât să te plaseze la una dintre extreme: ori ești cel mai inteligent ateu de pe acest site, ori varianta cea mai puțin fericită.
Dacă te ispitește cumva prima opțiune, uită-te în CV-ul tău să-ti amintești câte clase ai.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum vrei sa-ti raspund la asa intrebare de om fara intelect. Omul a fost creiat a doua zi, tu nu sti sa citesti?

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sigur că da, tu pui întrebări publice pe site și noi suntem cei care ne băgăm în seamă.
Ia încearcă să nu mai postezi nimic să vedem cine mai apare în față.
Nici n-am apucat să ne bucurăm de suspendarea lui Ray că ai reapărut tu să trolezi categoria.

Încearcă să faci și tu ceva mai bun cu viața ta, citește o carte sau învață niște chestii noi.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Intrebarea e stupida doar daca nu ai raspuns la ea.

intrebare asta, obiectiv vorbind,

https://www.tpu.ro/......ult-curaj/

e de 1000 de ori mai stupida, dar nu a fost si pentru tine pentru ca aveai un raspuns la ea.

:)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Si ce face un animal destrabalat? Sex in afara casniciei sau pierde noptile in cluburi?

| GicaGigekGica a răspuns:

Apoi a facut un legamant (curcubeul) si a jurat ca nu va mai face asemenea lucru niciodata. Citeste tot, altfel nu vei intelege.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa scrie in Biblie frate, nu zic eu. Se jura chiar pe viata lui

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 9, versetul 8

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Juramant=legamant

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da juramantul e pacat, asta zice si Iisus.