| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Daca dumnezeu e atotputernic, de ce doar o mica parte din populatia globului (31%) e crestina dar cam 100% stiu ca exista Soarele?
se foloseste des argumentul "pai toata lumea crede deci trebuie sa fie adevarat". toata lumea care? 31% din planeta este extrem de putin pentru un zeu ce ar exista si ar fi atotputernic + omniprezent. iar inainte lumea credea ca Pamantul e plat.
cred ca ar trebui sa stie 99% din planeta ca exista dumnezeu, asa cum e in cazul Soarelui. iar Soarele nici macar nu e omniprezent.
link wiki dovada ca sunt 31% crestini in lume: http://goo.gl/BnLo5U

Daca dumnezeu e omniprezent, atunci de ce oamenii din triburi in ziua de azi isi fac multi alti zei decat dumnezeu? videoclip cu >triburi http://goo.gl/158DHO
de ce nu il observa toate triburile izolate pe dumnezeu cum observa toata lumea un lucru real precum Soarele? ma refer ca daca un nou nascut creste in natura fara sa i se spuna de dumnezeu atunci nu va avea de unde sa stie ca dumnezeu ar exista.

Christianity 31.5%
Islam 25.2%
Unaffiliated 16.3%
Hinduism 15.0%
Buddhism 7.1%
http://en.wikipedia.org/wiki/God_in_Buddhism "Gautama Buddha rejected the existence of a creator deity"

celelalte religii nu cred in dumnezeul cel din biblie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hindu_deities
3.3 Shakti
3.4 Saiva
3.5 Vaishnava
3.6 Smarta

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lucică1998 a răspuns:

De ce sunt atat de putini creștini, pai in biblie nu am citit ca in viitor toți oamenii vor fi creștini, ci exact opusul, si anume ca vor fi foarte putini, a si poți sa mai scazi din aia 31.5% ca e plină lumea asta de crestini care doar si-au moștenit religia, fara sa aibă vreo treaba cu Dumnezeu.

| anonymous00702 a răspuns:

Eu cred ca tu ai o boala care nu mai ti se vindeca. Cand o sa mori o sa afli adevarul( cat mai curand)

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru anonymous00702):

Cum dovedesti ca se va intampla ceva dupa ce mor? sunt mituri.

| Cristi9025 a răspuns:

Nu prea m-am prins de ce ai vrut sa spui dar daca te refereai de ce nu ar face Dumnezeu pe toata lumea crestina... am raspunsul care e urmatorul : Dunmezeu ii lasa sa gandeasca singuri pe oameni deoarece ei sunt liberi sa gandeasca.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Cristi9025):

Bun bun. ii lasa sa gandeasca singuri. dar de ce nu se arata tuturor precum Soarele? ca sa nu mai fie atata dezbatere.

| Cristi9025 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Deoarece s-a aratat o data... ce crezi ca daca soarele s-ar stinge s-ar mai arata vreodata ( acelasi soare nu alt soare )? Iisus Hristos ( Dumnezeu ) S-a aratat o data dar S-a stins. Asa va fi si cu soarele peste miliarde de ani. Se va mai arata o data si apoi s-ar stinge.

| Dandanache a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Teologic vorbind, se va face parada doar la sfarsitul zilelor, ca sa nu mai fie dezbatere.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Cristi9025):

Da dar Dumnezeu e atotputernic. nu are el limitari de astea penibile ca Soarele.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Dandanache):

Pai tocmai asta starneste dezbare.

| IcyBlu a răspuns:

"Daca dumnezeu e atotputernic, de ce doar o mica parte din populatia globului (31%) e crestina dar cam 100% stiu ca exista Soarele?"

Pentru ca soarele se poate vedea, insa dumnezeu ba. Majoritatea e tolomaci. Nu toti il pot vedea pe dumnezeu. :p

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru IcyBlu):

Mai intai zici ca dumnezeu nu poate fi vazut "insa dumnezeu ba."
iar apoi spui ca unii il pot vedea "Nu toti il pot vedea pe dumnezeu."

| AnybodyANDnobody a răspuns:

In primul rand, Dumnezeu a lasat ratiune in om, nu l-a facut robot asa ca fiecare allege ce sa creada. In al doilea rand, Dumnezeu poate fi vazut DOAR PRIN CREDINTA (vezi definitia credintei in Evrei 11.1). Iar cat despre triburile care isi fac alti zei, este alegerea lor sa creada in Dumnezeu sau nu. Chiar si poporul Israel, dupa ce a iesit din tara Egiptului, dupa ce ca au vazut minunile lui Dumnezeu, totusi si-au facut un vitel de turnat (Exod 32.8).