| RAY a întrebat:

"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough

4 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deoarece Dumnezeu nu a predestinat viaţa noastră, ci ne-a creat persoane raţionale capabile să luăm decizii de sine stătător. Ceea ce a predestinat Dumnezeu este împlinirea scopului său cu privire la pământ şi omenire.

| MickyloveAndySixx a răspuns:

Bine spus!

| ada92 a răspuns:

Potrivit Bibliei, Creatorul poate prevedea viitorul. El cunoaşte ‘sfârşitul de la început’, se spune în Isaia 46:10. Dumnezeu chiar a folosit oameni care au aşternut în scris numeroase profeţii care s-au implinit, insa Dumnezeu alege să cunoască dinainte doar unele lucruri. El ne-a înzestrat cu voinţă liberă, sau libertate de alegere, deci avem posibilitatea sa ne alegem viitorul

| Chiazna_Gigel_1977 a răspuns:

Una este capacitatea lui Dumnezeu de a cunoaste dinainte viitorul si alta este capacitatea omului de a schimba ceva. Eu daca te vad pe tine ca bagi degetul in priza, cunosc dinainte ca vei muri. Totusi, tu poti sa nu-l bagi, deci poti sa schimbi o realitate, chiar daca eu o cunosc apriori. Un parinte care are un copil tembel si care ii este evident nu va ajunge prea bine, greseste daca totusi il iubeste si il indeamna sa fie cuminte?