| Moisie a întrebat:

Daca Dumnezeu este = Constiinta Universala, atunci de ce urmati o religie cum este cea crestina, care va cere sa fiti "oi smerite din Turma Domnului". pentru ca este cunoscut faptul ca oile oricat de smerite ar fi ele, oile tot nu au CONSTIINTA!
Daca vreti sa va apropiati de Dumnezeu, atunci de ce stati cu fundul intors catre stiinte, si de ce nu va intoarceti fata catre Stiinte ca sa le primiti in inima si in sufletul vostru, pentru ca CONSTIINTA (parte din Dumnezeire) nu se capata decat prin educatie si Cunoastere Rationala, si nu printr-o credinta bazata pe irationalitate, dar care va cere sa coborati mental la stadiul de oaie fara constiinta, adica fara Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

Pleci de la premisa ca Dumnezeu este constiinta universala. Zeul crestin e si el un zeu ca toti ceilalti. Budhistii au cateva mii, hindusii cateva zeci de mii. S-ar mai adauga si alte divinitati de rang inferior. Ele de ce nu ar fi parte din "constiinta universala". Ori crezi in toti, ori in niciunul.
Iar ratiunea nu are ce cauta atunci cand vorbim de religie. Un sistem ideatic in care "se crede" ca un zeu omniscient locuieste in ceruri si fiul sau (nascut din Feciara?) sterge pacatele omenirii (care pacate?) e ilogic per se.

| AndreiUrse a răspuns (pentru Delmoniko):

Ai studiat ceva despre religiile orientale sau ai dat search pe wikipedia ca sa iti justifici raspunsul?
Si prin "totul sau nimic" imi demonstrezi faptul ca daca eu inventez acum zeul minutelor nelimitate in orice retea, tu te obligi sa crezi in el.
De ce trebuie sa cred in mii de zei, zeci de mii, din moment ce stiu ca doar unul e cel adevarat? Vezi, nu ai un raspuns justificat.
A, si de ce nu ne spui parerea ta. Totul sau nimic?
Plus ca Dumnezeu nu e nici pe departe un zeu ca toti ceilalti. Motivul? Pai toti sunt impotriva lui Dumnezeu, dar nu-i streseaza cu nimic ceilalti zei. Asta il face cu totul special. Daca vrei sa il pui pe Dumnezeu in aceeasi oala cu alti zei, de ce nu te duci in Atena sa darami templul zeitei Nike, daca stii cine e. happy

| Moisie explică (pentru AndreiUrse):

La care Dumnezeu te referi?
Sper ca nu la cel al crestinilor pentru ca religia crestina NU a purces de la niciun Dumnezeu ci de la o adunatura de oameni, asta ca sa nu le zic pe nume, adica sarlatani.
Crezi ca este suficient ca voi crestinii sa furati scripturile altei religii ca sa-L furati si pe Dumnezeul acelei religii?
Trebuie sa crezi in zeci de mii de Dumnezei creatori, daca nu chiar in miliarde, pentru ca asa cum crezi ca Dumnezeul lui Moise a creat Universul nostru, mai exista miliarde si miliarde de alte Universuri adica Pluriversuri si nu cred ca "dumnezeul" tau (cel furat dintr-o carte, deci inexistent) a facut un asemenea efort in munca sa de creator al multiversurilor, fara ca sa faca hernie!

| Delmoniko a răspuns (pentru AndreiUrse):

Pisi, spre deosebire de tine, eu am ceva studii in spate. Nu deschid gura doar ca sa apar nonsalant un crestinism gregar care te infioara de mandrie si revolta pana in maduva oaselor dumitale adolescentine.
Asadar, joc de glezne inapoi la scoala. Eu nu ma inchin la zei pentru ca ma doare-n cot de ei. Va las pe voi, ageamii intr-ale vietii, sa va preocupati. Eu studiez doar comportamentul socio-cultural al maimutelor antropoide (uitat-te un pic in oglinda) si relationare om-divinitate intr-un areal concis si restrans.
Trebuie sa crezi pentru ca sunt mai multi! Marimea conteaza, tinere! Pentru ca indienii cred, buddhistii cred, chinezii cred. Te crezi mai bun ca ei? Crezi ca zeul tau e mai bun? Declara-le razboi si zeii vostri sunt poftiti in cusca de MMA. Zeul tau e mai special? De ce? Iti da ciocolata, face minuni? Asta fac toti zeii, asa va laudati toti indiferent de religie. Miroase a ipocirizie, nu crezi?
Daca te-ai fi nascut in Arabia Saudita sau chiar in alta parte la care zeu te-ai fi inchinat acum? Daca ajungi pe o insula de canibali, cui crezi ca iti vei oferi ofranda?

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Eu l-am intors dinspre stiinte catre tine si acum asteapta ca feedback sa-l tzocai (daca la scoala ta germana de agenti de paza nu te-a invatat termenu', e "sarut zgomotos si plin de afectiune".) Insa tot cu un scop stiintific. De studiu matematic al sirurilor. Sper sa te bucure ca nu mai este intors catre stiinte acuma.

| Moisie explică (pentru costis):

Nu trebuie sa te intorci fundul catre mine ca eu prefer femeile!
Dar zau ca nu-mi dau seama din postarea ta daca vrei sa faci iarasi SPAM, sau vrei sa ne dovedesti ca esti un analfabet structural pe care nu-l duce capul sa inteleaga intrebarea si cu atat mai putin sa raspunda
Ma mir ca recunosti ca singura treaba pe care stii sa o faci, asta dupa cum recunosti chiar tu, este doar aceea ca stii sa tii si sa intoarci fundul.
Dar daca te pricepi atat de bine la practica asta religioasa, ma mir ca nu raspunzi la intrebarea mea pe tema "iubirea crestina", tema pe care am deschis-o special pentru cei ca tine!