| Potcovarul a întrebat:

Daca Dumnezeu exista de ce exista atata nedreptate pe pamant? Daca Dumnezeu exista de ce oare a creat lumea si nu se mai intereseaza de suferintele noastre? Unde e Dumnezeu ma sa ma vindece,de ce sta el asa ascuns? Dumnezeu ne-a creat sa mancam,sa bem apa,sa dormim, sa muncim si sa ne uitam la tv si la telefon si sa povestim unii cu altii si sa ne pisam si sa ne cacam? De ce ar face Dumnezeu asa ceva?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Am citit ca ai depresie.Crede-ma sunt altii ce nu au maini si picioare, ce pot sa isi foloseasca sau miste doar capul si nu cer moartea sau dau cu pietre in Dumnezeu.
Decat sa il judeci pe Dumnezeu sau stiinta mai bine ai cauta de unde ai problema pe care o ai si sa incerci sa o tratezi.
Sa te certi cu cineva sau sa iei pumni de pastile nu este solutia si iti spun asta din perspectiva unui om ce a suferit de depresie, ce are anxietate de mica si ce mai nou are si atacuri de panica.Eu stiu de la ce provin si ma lupt cu ele cat pot, pe langa toate astea mai am si probleme de sanatate ce ma ingreuneaza sa ma deplasez sau sa fac eforturi mari fizice si am 24 de ani.Gandeste-te ca eu nu merg sa mi le tratez din lipsa de bani si din cauza atacurilor de panica.Eu ca sa pot sa ma fac bine fizic trebuie sa ma tratez psihic si tot asa dar nu m-am dus sa ma spanzur.Am doua variante, ori imi iau inima in dinti si trec peste bariera psihica sa ma fac bine fizic, ori rabd fizic si astept sa ma tratez psihic.Dar cu toate astea incerc macar una din ele.
Cauta cauza care te-a adus in pragul depresiei iar dupa multumeste-te ca poti merge pe picioarele tale, pori sa iti folosesti mainile si de bine de rau gandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu iti dã dar nu iti bagã in traistã laughing

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bun...

Nu dumnezeu ti a dat viată.

Mama ta ti a dat viată...

Mama ta te a conceput cu tatăl tău prin ovulatie, spermatozoizi etc.

Tu te ai creiat dintr-o sămânță (spermatozoid )

Te ai dezvoltat în 9 luni în pântece și ai luat viata etc...

La fel și omenirea...

Nu se știe cine, cum a luat viată. însă există teori...

Stiinta zice "dintr-o explozie =Big bang "

Religia zice "Dumnezeu a creat totul "însă aici e vorba de materie, volum, masă etc.

Dumnezeu există sau nu?

Nu știu sigur dacă există deoarece nu am trecut pragul morti.

Însă.

Stiinta bate religia 100%

Oamenii sunt singuri responsabili pentru faptele sale.

Mama ta este dumnezeul tău. Ia ti a dat viata.

Dumnezeu este tatăl lu Iisus. Pentru că i-a dat viata.

Acum înțelegi?

Tu alegi cum/unde/cand să trăiești.

Doar o viată aveam.
Trebuie sa fim mulțimiti cu atât că avem viată.

Alti oameni tânjesc în operatati pentru o șansă la viata. Iar noi ne plângem că ne am lovit la deget.