| soffie a întrebat:

Daca Dumnezeu exista de ce ne lasa sa suferim atat fara sa fii gresit?

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lavlav):

Multumesc... happy

| milan9 a răspuns:

"ne lasa sa suferim atat fara sa fii gresit?
"- nu e chiar aşa simplu!

Nu Dumnezeu pedepseşte...
Se întâmplă cu totul altceva...
Datorită LIBERTĂŢII lăsate omului, orice abatere orice îndepărtare morală, spirituală de Dumnezeu aduce după sine anumite riscuri ce se pot manifesta în pierderi, accidente, îmbolnăvire, scurtare a vieţii (din cauza viciilor, în accord cu "libertatea"omului), etc…

"Retragerea" lui Dumnezeu de pe scena directă a vieţii noastre, toleranţa sau "uitarea" din partea lui, are un singur raţionament:
– acela de a face loc Libertăţii noastre, şi din păcate de multe ori, orgoliului şi egoismului nostru şi viciilor noastre ale celor care îl îndepărtăm din vieţile noastre pe Cel care ne respectă în mod deplin alegerea…

Pierderile ce ţin de existenţa aceasta "în trup", sunt triste, dureroase, dar noi avem alături prin compasiunea Sa chiar şi pe Dumnezeu, Cel aflat alături de toţi cei în suferinţă.

| milan9 a răspuns:

Necazurie sunt în același timp și semnale de alarmă în privința necesității şi a unei împliniri spirituale, singura care nu dezamăgește dar în schimb te face să cunoști un sens al existenței, unul la care nu te-ai fi aşteptat să fie atat de important şi de puternic...

Problemele acestea trebuie "rezolvate" şi acceptate din punct de vedere spiritual (libertatea existentă în lume, prin care Dumnezeu Şi-a impus să nu cenzureze totul), altfel, aceste probleme se vor repercuta mai devreme sau mai târziu, destul de violent, în celălalt plan, psiho-fizic, spiritual!

| milan9 a răspuns (pentru Dan10079):

Datorită LIBERTĂŢII lăsate omului, orice abatere orice îndepărtare morală, spirituală de Dumnezeu aduce după sine anumite riscuri ce se pot manifesta în pierderi, accidente, îmbolnăvire, scurtare a vieţii (din cauza viciilor, în accord cu "libertatea"omului), etc…

"Retragerea" lui Dumnezeu de pe scena directă a vieţii noastre, toleranţa sau "uitarea" din partea lui, are un singur raţionament:
– acela de a face loc Libertăţii noastre, şi din păcate de multe ori, orgoliului şi egoismului nostru şi viciilor noastre ale celor care îl îndepărtăm din vieţile noastre pe Cel care ne respectă în mod deplin alegerea…

Pierderile ce ţin de existenţa aceasta "în trup", sunt triste, dureroase, dar noi avem alături prin compasiunea Sa chiar şi pe Dumnezeu, Cel aflat alături de toţi cei în suferinţă.

| RandomDeTot a răspuns:

Uneori suferinta este cu scopul de a ne pune credinta la incercare crezi ca doar Iov a fost pus la incercare de diavol?