| Anonymus314 a întrebat:

Daca Dumnezeu ma pedepseste pentru un pacat cu boala sau alte greutati, acel pacat este iertat?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Daca te caiesti sincer din inima pentru el si te spovedesti va fi iertat.si bineinteles sa nu il mai repeti.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,daca tu ti-ai cerut iertare si ai parasit pacatul.

| Anonymus314 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

caramela
| caramela a răspuns:

Hristos s-a inaltat! depinde de gravitatea pacatului, e bine sa te marturisesti, sa ascunzi nimic din ceia ce ai facut, si daca regreti si nu le repeti, primesti iertare.
O zi buna!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu te iarta daca te caiesti de pacatul facut.dar suporti consecintele actiunilor tale. Galateni6:7,Apocalipsa2:5

| Cosmin86 a răspuns:

Boala se ia de la microbi, virusi si altele. Zeii antici nu au nicio legatura cu asa ceva

| martzian a răspuns:

Carturarii si fariseii din vechime, legau boala strans de pacat. Plata pentru pacat nu este boala, ci moartea
Gasim asta in Biblie(Romani 6:23): "Plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru.".

Daca vrei ca pacatul sa iti fie iertat, trebuie sa il marturisesti inaintea lui Dumnezeu. Asta nu inseamna ca este gratis, Cineva (Isus) a platit in locul tau. Asa cum spuneam si in alte situatii, insa, alegerile noastre, pacatele, pot avea consecinte pe pamant, pe care trebuie sa le suportam. Ele, da, pot fi si boli.

Dar, cum spuneam, "Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire" (1 Ioan 1:9)

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Daca tu ti-ai cerut iertare si ai parasit pacatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu te indrepti dupa certarea abatuta asupra-ti? sau ii dai inainte cu pacatul? fiindca trupeste s-ar putea sa te faci bine dar sufletul iti va ramane in suferinta.iar Dumnezeu pe sufletel vrea sa-l salveze.pentru trup, a hotarat odata pentru totdeauna; din tarana este si acolo va merge ca de acolo este luat.si asta infiderent ca va muri de orice moarte, numa buna nu, din punctul nostru de vedere.ca numa unul in dureri si chin poate spune ca moartea e buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este iertat doar dupa ce nu il mai savarsesti si il spovedesti.

| RaduMD a răspuns:

Consecinţele păcatelor sunt de două categorii: spirituale şi temporale. Consecinţele spirituale înseamnă: ruperea (în cazul păcatelor mari) sau afectarea (în cazul păcatelor mici) a legăturii vii dintre om şi Dumnezeu. Pedeapsa spirituală este, deci, "moartea" sau "îmbolnăvirea" sufletului.
Pedepsele temporale sunt felurite, în raport cu gravitatea păcatului. Când pedeapsa are loc în lumea aceasta, ea va fi "dedusă" din pedeapsa temporală, astfel încât respectivul păcătos va avea mai puţin de suferit în lumea de dincolo.

| roxaa15 a răspuns:

Nu stiu daca are legatura cu ce intrebi tu dar iti pot spune din propria experienta ca Dumnezeu ne ajuta in boala daca ii cerem ajutor.Eu am avut o problema la care doctorii nu ii dadeau de cap si spuneau ca nu ma vindec, nu era ceva grav e vorba de o exema a mainiilor, am suferit cumplit pana am inceput sa merg la Sfantul Maslu, de atunci s-a schimbat situatia foarte tare, acum is 90% vindecata si doar Dumnezeu mia deschis calea cum si unde sa gasesc lucruriile care mi-au facut bine. Acolo unde dermatologii au dat chics si au bajbait Dumnezeu a vindecat. Asa ca, cred ca daca ne caim cu adevarta si ne cerem din sudlet iertare Dumnezeu ne iarta, iar boala cred eu ca vine mai multe motive, pacatele noastre, incercari sau Dumnezeu ne readuce aminte ca trebuie sa mai ne indreptam spre El

| Ryuuzuka a răspuns:

Asa-i Domnul ne mai atentioneaza uneori cand facem prea multe pacate cu boala, spre a ne aminti scopul vizitei noastre pe pamant.Nu iti este iertat asa pur si simplu, trebuie sa te caiesti cu adevarat si sa mergi la preot pentru a te spovedi, abia atunci iti este iertat.Dar boala nu este intodeauna numai din cauza pacatelor tale, ci si din cauza parintilor tai, care au pacatuit la vremea lor si astfel au fost pedepsiti de catre Domnul.

| Coyotul a răspuns:

Buna intrebare...Este iertat numai daca si tu doresti sa fie iertat.Adica trebuie sa intelegi ce ai facut si sa ceri iertarea.