| neanicu a întrebat:

Reprezinta sinuciderea unicul pacat care nu poate fi iertat de Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Bineinteles.Pentru ca lipseste elementul necesar iertarii:caintawinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este unul din pacatele ce nu pot fi iertate.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cine oare ar putea sti asa ceva?

| Vizitiul a răspuns:

Eu nu-s de acord cu o astfel de clasificare, oricum nu avem de unde sti un raspuns concret! Mai bine sa le zicem pacate, fara iertate sau neiertate. Dumnezeu este omnipotent, omniprezent, omniscient, atotiertator! Sinuciderea este un pacat, iertat sau nu, vom vedea, asta daca ni se va da ocazia, daca nu ramanem la rang de meschini in ceea ce priveste pacatul!

| aliona_6797 a răspuns:

Eu asa am invatat la scoala... pentru celelalte pacate te mai poti cai cat timp traiesti... omul se mai schimba. Sinuciderea ce este daca nu trimful absurdului in fata ordinii universale, trimful temporar (si subliniez temporar) al "celui cu codita" in fata lui Dumnezeu. Eu cred ca din moment ce El ne-a dat viata, Dumnezeu ne vrea aici pe Pamant, alaturi de ceilalti oameni, iar cand i se face mult prea dor de noi, ne cheama inapoi negresit, pana atunci, insa, e bine sa ne bucuram de ce avem si sa nu facem pe-a indraznetii cand nu e cazul.

| fluturas a răspuns:

Da, nu poate fi iertat, daca te sinucizi
dar daca omori pe cineva poti fi iertat.

| ZoeyMe a răspuns:

Nu cred, caci Dumnezeu nu poate ierta daca omul respectiv nu se caieste.Ca de exemplu cineva a omorat o persoana, dar nu ii pare rau, deci Dumnezeu nu are cum sa-l ierte.

| Hombre a răspuns:

Daca cineva sufera de o boala incurabila, suferinta fiind mare si se sinucide punand capat suferintei unde este pacatul? Sau este condamnat la suferinta de dogmele religioase.Nu cred ca Dumnezeu condamna pe cineva la suferinta.

| dienuk a răspuns:

Hm, daca Dumnezeu este atotiertator de ce sunt totusi pacate care nu le iarta?laughing

| madagascar a răspuns:

Probabil ca da, eu ma gandesc logic:daca minti, furi sau altele ai timp sa te caiesti si sa te intorci pe calea cea dreapta, te rogi pentru iertare, te indrepti si nu mai faci dar daca te sinucizi nu prea mai ai cum, tu renunti la cel mai de pret lucru pe care ti la dat Dumnezeu, deci renunti la viata asta inseamna ca renunti la viata vesnica, mi se pare echitabil. (cand spun"tu" nu ma refer la tine)

Răspuns utilizator avertizat
| perla a răspuns:

Eu am gasit scris ca daca cineva se sinucide se ingroapa in afara cimitirului, preotul nu poate sa-i faca slujba de inmormantare nici nu i se poate face pomana... dar. dupa 7 ani se dezgroapa si se poate ingropa in cimitir. ca dupa aia se face slujba. pomene si toate alea. se spune ca in cei 7 ani sufletul sta in iad si e pe jumatate iertat. cealalta jumatate trebuie ca neamurile sa-i plateasca slujbe si pana la urma cred ca Dumnezeu il va ierta!

| Morenastyle a răspuns:

Da. Dumnezeu iti da viata, iar tu nu ai voie sa ti-o iei. daca iti iei viata tie sau a altei persoane, nu mai ajungi in rai. cel putin as cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru ca orice ai face, daca iti pare rau si te caiesti te poate ierta, dar daca te sinucizi nu mai ai cum sa te caiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde-i nr personal? Am nevoie la banca domnule. Daca nu ma autosinucid fi-r-as al dracului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, sinuciderea si avortul(cu exceptia acelor cazuri in care probleme de ordin medical impun avortul) sunt cele mai mari pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatul care nu se iarta ieste hula in potriva duhului sfant

| dariusbocos a răspuns:

Da, deoarece viata este un dar de la Dumnezeu care EL ti la dat asa ca ar fi ca si cum ai refuza darul lui sau te-ai indoi de propria credinta in Dumnezeu care el te poate determina sa nu te sinucizi ci sa te introci la el si sa ai o viata pasnica si linistita sub mila si ocrotirea Lui. De aceea nu e bine sa te sinucizi deoarece orice greutate orice povara poate fi alungata de Dumnezeu daca tu insusi crezi cu adevarat in EL si te rogi la EL pentru orice greutate a ta!

| 5052180412605216905480 a răspuns:

Dumnezeu iarta pacatele prin parere de rau si cu cainta aspra. Dar cine se sinucide nu mai are iertare in veac pentru ca nin iad pocainta nu este asta daca acel ce s-a sinucis nu era dement.Sinucigasului nu ise mai facu prohodire cu preot daca acesta nu era bolnav psihic. A scris Lungu Vitalie!

| 5052180412605216905480 a răspuns:

Vitalie a raspuns:
Pacatul sinuciderii este cel mai mare pacat.Acest pacat este mai mare decat pacatele impotriva Duhului Sfant. Dar pacatele contra Duhului Sfint sunt foarte grele. Dar printr-o cainta adevarata ele se iarta. Iar daca iti pui capat vietii nu ai cum sa te pocaiesti.Deoarece in iad pocainta nu este.Acel ce se sinucide distruge lacasul Duhului Sfant.

| MelyRalu a răspuns:

Nu se poate ierta, pentru ca omul cand se sinucide, isi inchide singur calea spre mantuire