| DamianThorne a întrebat:

Daca dumnezeu ne iubeste asa de mult si ne considera fiii lui de ce ne obliga sa fim sclavii lui si ne baga in iad sa ardem pe vecie daca refuzam?

25 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Eu vad altfel problema. Iti ofera o lume conditionat de o anumita conduita. Daca nu, ajungi departe de El si te bucuri de ce este acolo. Insa nu ne uitam ce lume cream noi pentru alte fiinte, ce este prin puscarii, prin tarile fara resurse. Din punctul de vedere al etiopianului sau al celui inchis cum suntem noi? Nu stabilim si noi reguli pentru accesarea lumii noastre?

| danay72 a răspuns:

Daca refuzi sa asculti de Dumnezeu el nu te baga in nici un iad pentru ca nu exista. Apocalipsa21:8; Romani6:23 spune clar ca plata pacatului e moartea nu chinul vesnic.

| martzian a răspuns:

Suntem creati din doua componente: tarana si suflare de viata, duh ce vine de la El. Pedeapsa finala nu este iadul ci iazul de foc si pucioasa - metafora ce indica separarea de Dumnezeu (gasesti asta in Apocalipsa) si chinul vesnic. Diavolul insusi va fi pedepsit astfel. Asta a fost "moartea" si pretul cel mai dureros platit de Isus pe cruce, nu doar anihilarea fizica. Strigatul Lui de disperare ne arata asta.

Nu poti avea fericirea divina daca vrei sa o separi de Sursa care o alimenteaza.

"de ce ne obliga sa fim sclavii lui" El nu face asta. Daca tu ceri ascultare de la copiii tai, inseamna ca ei iti sunt sclavi? Citeste primele cuvinte ale Evangheliei dupa Ioan. Vei inlocui sclavi cu fii atunci cand vei intelege ce spune acolo.

| Narfundo a răspuns:

Daca tu dresezi niste caini sa pazeasca, sa ingrijeasca si sa iubeasca si ai sti ca ei poate sa faca aceste lucruri mai bine decat te-ai astepta si ei totusi se pisa pe tot, pe tine si nu au chef sa creada in nimic.Recurg la canibalism, si-o trag intre ei indiferent de sex si incep sa se omoare.Ce ai face cu acesti caini? Le-ai da apa, i-ai mangaia pe burta, le-ai da un biscuite? Eu zic ca i-ai baga in zgarda undeva si ai uita de ei sau i-ai eutanasia. Dumnezeu e bland cu noiwinking

| 1Mihai1 a răspuns:

Ne obligă? În niciun caz!

| i86e2 a răspuns:

Iadul e doar metoda religiei de a menține lesa pe oameni. Fără frică de chinuri eterne, religia și-ar pierde arma principală, frica. În islam, pedeapsa pentru apostazie e moartea, bine, bănuiesc că au și ei povestea cu chinuri veșnice după ce te omoară, ca să fie siguri că nu mai vrei să renunți la religie.

| lilith666 a răspuns (pentru i86e2):

Si eu debia astept sa ma intalnesc cu satan si lilith big grin

| sweetapril a răspuns (pentru lilith666):

De ce astepti sa te intalnesti cu diavolul? el ii tatal minciunii si toti cei care cred in el si asculta de el sunt niste mincinosi. singura ocazie pe care o vei avea sa te intalnesti cu el va fi in iad, asa ca il locul tau m-as gandi de 2 ori inainte sa spun asa ceva, il loc sa il glorifici pe Dumnezeu care te-a creat, il ai ca tata pe diavolul, imi pare tare rau pentru tine, chiar imi pare, si as dori ca Dumnezeu sa iti deschida ochii sa vezi lucrurile clar.

| lilith666 a răspuns (pentru sweetapril):

El ma creat? in niciun caz... pai asta e ca vad clar nu am ochii plini de noroi si cred ca _cum ma conduce el e bine eu sunt dumnezeul meu si eu imi pun limitele bine?

| i86e2 a răspuns:

Da, am verificat.

| i86e2 a răspuns:

Ești tare perspicac.

| lilith666 a răspuns:

Pentru ca nu exista si numai prostii cred in el

| werewolfbruno a răspuns:

Nu ne obliga! nu CREATORUL are nevoie de noi ci noi de el! cand noi nu il mai ascultam el nu ne pedepseste ci se indeparteaza de noi si nu ne mai ocroteste asa de mult si atunci fiara poate sa actioneze!

| rusel a răspuns:

Nu ne obliga.
Si daca nu asculti de El, de cine mai exact asculti?

| lilith666 a răspuns (pentru rusel):

De tine u trebuie sa fii dumnezeul tau nu altul

| werewolfbruno a răspuns (pentru lilith666):

Cat de prost esti prostu lu taticu! ba tu stii ca fiara este lucifer un inger cazut si daca nu exista dumnezeu el de unde a cazut? si te numesti satanist

| rusel a răspuns (pentru lilith666):

De ce crezi asta?

| lilith666 a răspuns (pentru rusel):

Am citit biblia neagra de 6-7 ori si este realista te aduce cu picioarele pe pamant tew face sa-ti pui niste intrebari... nu mai pot fi pacalita

| rusel a răspuns (pentru lilith666):

Iti pun o intrebare
Tu crezi in dumnezeu?
Daca da spune-mi cum Crezi in El?

| lilith666 a răspuns (pentru rusel):

Nu nu cred absolut deloc in el

| rusel a răspuns (pentru lilith666):

Cand vezi lucrurile in jurul tau, de ex cerul, pamantu, copaci de la cine crezi ca sunt?

| lilith666 a răspuns (pentru rusel):

Sunt de la natura si nu-mi mai da morala cam auzit discursuri din astea de mi s-a acrit...

| rusel a răspuns (pentru lilith666):

hee hee
Uite sti Lumea nu-i condusa de Dumnezeu, e condusa de cel rau.
Viata noastra depinde de noi daca asultam de Dumnezeu sau nu.
Fericit va fi cel ce se increde in Dumnezeu.
Curand se va apropria distrugerea, cine va fi salvat, Dumezeu stie!
Dar Biblia spune, cel ce infaptueste Credinta in dumnezeu si face Vointa lui.

| lilith666 a răspuns (pentru rusel):

Crezi u in ce vrei si eu in ce atiu...

| miriam18 a răspuns:

Nu Ingerul Domnului a vorbit prin tine cand ai scris acele randuri.Nu Dumnezeu este devina ca tu te duci in gura prapastiei cu bratele deschise. Ei nu cred ca Dumnezeu este devina pentru ce faci tu. Tot mai multi oamnei da vina pe Dumnezeu pentru faptele lor dar daca oamnei ar avea putina judecata ar privi altcumva lucrurile