| bogdan1004 a întrebat:

Daca Dumnezeu ne iubeste,de ce mai da razboaie,foamete,boli,calamitati,dezastre, incendii?

Răspuns Câştigător
| reihiuke a răspuns:

Nu Dumnezeu da razboaie, ci influentele planetare care ne afecteaza psihicul. Spre exemplu, de fiecare data cand sunt explozii solare (cum au fost cele incepute in 2010), au loc revolutii sau razboaie. Omul are o legatura speciala cu planetele. Pentru asta a fost creat. Incendiile se intampla. Bolile la fel, pentru a exista un echilibru. Este la fel cum ai intreba "De ce Dumnezeu ne da racoare cand aprindem aerul conditionat". Totul are o cauza si un scop. Dar se pot intampla lucruri si accidental, cand 2 scopuri se intalnesc. Spre ex. eu am ca scop sa ma duc la piata la 10, tu ai ca scop sa te duci la gara la 10. Ne putem intalni pe drum, dar asta nu a fost un scop in sine, a fost ceva intamplator care a rezultat din incrucisarea scopurilor happy

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pricina neascultarii, Dumnezeu a ingaduit suferinta.,, Femeii i-a zis :,, Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta.Cu durere vei naste copii si dorintele tale se vor tine dupa barbatul tau, iar el va stapani peste tine,,. Omului i-a zis :,, Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul care iti poruncisem sa nu mananci deloc din el, blestemat este acum pamantul din pricina ta.Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale; spini si palamida sa-ti dea si sa mananci iarba de pe camp.,,
Boala este tot o consecinta a neascultarii de Dumnezeu, si cel rau este acela care o aduce la oameni.Iov2:7,,Si satana a plecat dinaintea Domnului si apoi a lovit pe Iov cu o buba rea din talpa piciorului pana in crestetul capului.Luca 13:16,, Si femeia, care este o fiica a lui Avraam si pe care satana o tinea legata de 18 ani, nu trebuia oare sa fie dezlegata de legatura aceasta in ziua Sabatului?,, Cine asupreste oamenii prin boala? Gasim raspunsul in Fapte 10:38,, Cum Dumnezeu a uns cu Duhul Sfant si cu putere pe Isus din Nazaret, care umbla din loc in loc, facea bine si vindeca pe toti cei ce erau apasati de diavolul, caci Dumnezeu era cu El.,,
Ce promite Dumnezeu ca va face poporului Sau daca va asculta? Exod15:26,,El a zis:,,Daca vei asculta cu luare aminte glasul Domnului,dacavei face ce este bine inaintea Lui,daca vei asculta de poruncile Lui, si daca vei pazi toate legile Lui, nu te voi lovi cu nici una din bolile cu care i-am lovit pe Egipteni, caci Eu sunt Domnul, care te vindeca.,,

| bogdan1004 explică (pentru EmaS):

Bun,dar sa spunem prin absurd ca Romania este un popor foarte cuminte, religios, nu injura(ai prins cred ideea) de ce Dumnezeu ne da noua sa purtam un razboi? Exemplu:Razboiul din Afghanista, noi nu avem nimic de castigat dar mor militari nostri acolo pentru nimic.Argumenteaza te rog

| EmaS a răspuns (pentru bogdan1004):

Orice ni se intampla este ingaduit de Dumnezeu.Omul cand este in incercare are ocazia sa ceara ajutorul lui Dumnezeu si sa fie mantuit. Dumnezeu are in vedere fericirea noastra eterna, nu aceasta care este trecatoare.

| bogdan1004 explică (pentru EmaS):

Eu sunt de parere, caci nici pe Pamant nu ar trebui sa ne chinuim asa tare, cu razboaie, boli necrutatoare.Parerea ta?

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu avea o oaie, si o tot mulgea in baie!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Poi vezi din ce cauza "dumnezeul crestinilor" este considerat a fi Diavolul!
Nu numai pentru ca ingaduieste orice rau, ci chiar biserica lui a fost capul marilor rele asta pina cand oamenii au interzis prin legile lor implinirea "ingaduintelor" lui Dumnezeu!
Cu alte cuvinte Dumnezeul crestin este mult mai rau ca oamenii, din moment ce oamenii au ajuns sa interzica faptele cerute de Dumnezeu si nu invers!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Toate sunt consecintele neascultarii de Dumnezeu.

| reihiuke a răspuns (pentru EmaS):

Sa presupunem ca toate sunt consecintele neascultarii lui Dumnezeu. Dumnezeu fiind atotputernic, stia ca nu il vom asculta. Sa presupunem ca nu stia la inceput, cand a cazut. Dar dupa ce a cazut, era evident ca omul pacatos nu il poate asculta. De ce cere Dumnezeu omului ceva ce el nu e in stare sa faca? Ori Dumnezeu cere omului ceva ce nu e in stare sa faca, ori omul este in stare sa faca ceea ce cere Dumnezeu, dar nu stie cum, prin urmare religia celor care nu stiu cum sa ajunga sa-l asculte pe Dumnezeu, este una incompleta si nu este buna, ori totul are un scop pentru a fi asa cum este si daca toata lumea ar asculta de Dumnezeu si ar fi fericire, ar fi o problema dpdv divin.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

El spune si se face!

| 1dintrevoi a răspuns (pentru bogdan1004):

De unde putem sti sigur ca toate astea vin de la Dumnezeu?

Razboaie, foamete, boli. In enumararea asta nu vad decat produsul mintii umane. Ne-a pus Dumnezeu sa ne razboim pentru petrol? happy Dumnezeu NE OBLIGA sa plecam la razboi? Dumnezeu fabrica bombe? Dumnezeu ne pune arme-n maini? Dumnezeu apasa pe tragaci? Razboiul nu este decat un efect al lacomiei, al urii si al indiferentei. Militarii nostri mor pentru ca ALTI semeni de-ai lor au hotarat pentru ei, sau pentru ca ei singuri si-au asumat niste riscuri, in schimbul unor cariere. Dumnezeu a infiintat NATO? Dumnezeu a semnat cumva vreun tratat ca Romania sa intre in NATO? NU. Niste OAMENI au facut-o.

Foamete n-ar mai exista daca am dramui toate cele ce ne da pamantul. In tarile bogate, munti de alimentele sunt aruncati fiindca NU SE VAND. Fiindca nu ajung sa se transforme in profit pentru unii. In alte parti, pamanturile roditoare zac pline de balarii, fiindca proprietarii inca il mai asteapta pe "Gigi Becali" sa le ofere un pret mai bun.

E vina lui Dumnezeu ca mor oameni prin spitale fiindca nu au bani sa dea spagi? Ne obliga El sa ne plimbam din asternut in asternut? Ma imbolnavesc pe sistem nervos doar fiindca asa vrea Dumnezeu, sau fiindca traiesc intr-o lume in care nu pot avea in credere in nimeni? Intr-o lume in care cel de langa mine nu stie cum sa-mi dea in cap mai repede, ca sa-i fie lui bine.

Avem libertate totala. Avem libertatea de a face (/a alege intre) bine sau rau. Atat noua insine cat si celor din jurul nostru. Orice decizie pe care TU o iei azi il poate afecta pe cel de langa tine maine, poimaine, intr-un an sau zece.

Sa dam vina pe Dumnezeu e usor. Sa recunoastem ca facem si alegeri proaste, insa...

| bogdan1004 explică (pentru 1dintrevoi):

Cum adica"Orice decizie pe care TU o iei azi il poate afecta pe cel de langa tine maine, poimaine, intr-un an sau zece".
Sa inteleg ca esti ortodox? Cati ani ai?

| 1dintrevoi a răspuns (pentru bogdan1004):

Daca citeai cu atentie si primele 10 randuri pe care ti le-am scris mai sus, iti raspundeai singur la intrebare. Daca tu te apuci azi de fumat, si peste 5-6 ani faci cancer, nu tragi si familia ta cu tine in necaz? Nu vor plange si ei pentru tine? Daca azi iti bati copilul, peste ani de zile, nu va face si el la fel cu familia lui? Suntem suma a tot ceea ce vedem, auzim sau invatam (pe propria piele sau de la altii). Daca astazi te certi cu parintii tai si ii necajesti, vor fi ei in stare sa mai zambeasca... timp de o zi, doua sau trei (pana le trece supararea)? Tot ceea ce faci si ceea ce spui are un efect asupra cuiva. Suntem conectati unii de altii, asa cum, spre exemplu, sunt organele in corpul tau. Daca inima ta e bolnava, intregul corp va avea de suferit.
Nu conteaza daca sunt ortodox sau nu. Pot fi si ateu! Oricum explicatia mea este mult mai logica decat " Dumnezeu a inventat foametea, razboiul si boala". 24 de ani am.

| bogdan1004 explică (pentru 1dintrevoi):

Aha,acum am priceput, eu am 15 anibig grin, da ai dreptate mai ales partea cu fumatul(ca e cam la moda acum)

| 1dintrevoi a răspuns (pentru bogdan1004):

Multi inainte! happy Da, e cam la moda, din pacate. Multi se lasa abia dupa ce incep sa se simta rau. Oricum, e mai bine sa se lase, indiferent cum, decat deloc. Pacat ca vor trebui sa traga pentru sanatatea lor.

| William a răspuns:

Pentru ca vede ca nu ne mai rugam Lui si vrea sa Ii cerem ajutorul. Chiar nu stiai sau ai pus intrebarea la bâză?

| RAY a răspuns:

Un zeu deist nu-i pasa de omenire

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Ceea ce ţi-a spus 1dintrevoi este în armonie şi cu ceea ce spune Biblia. La Galateni 6:7 se spune: Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce seamana omul, aceea va si secera. Dumnezeu, din motive întemeiate, permite suferinţa dar, deseori noi ne-o cauzăm cu propriile mâini.
Mai mult, Biblia arată că uneori avem de suferit din cauza "timpurilor şi evenimentelor" neprevăzute (Eclesiastul 9:11). Întrucât trăim într-o lume nesigură, putem suferi din simplu motiv că ne aflăm într-un loc nepotrivit la un timp nepotrivit.