| SaveTheNature a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista inseama ca toti cei de la Vatican fac scoli de religie, ca sa se joace de-a Dumnezeu? ei se mint pe ei? sau ei ii mint pe oameni sa se joace de-a minciuna? sau?
Patriarhiile ortodoxe, catolice, preotii, si toti cei implicati in ele fac facultati, si apoi incep sa se foloseasca de credibilitatea oamenilor ca sa ce?
De ex Papa de la Roma devine papa ca sa ce?
Biblia, sfintii pelerinajele. adica oamenii se mint intr-o frenezie asa..ca sa treaca timpul? si preotii ii incurajeaza sa se minta intre ei mai departe unii pe altii ca sa ce?
Crucea. Isus Cristos. Toate astea ca sa ce?

17 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ce intrebare?
Bani, tu crezi ca e vreun prot care face asta din dragoste pentru dumnezeu? hai fii serios te rog.
cand vin de sarbatori protii cu colindu, daca nu le dai bani, mai au putin sa iti dea si o flegma

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Sunt si preoti care nu accepta bani, care traiesc asa cum ar trebui sa traiasca un reprezentant al lui Dumnezeu pe pamant. Majoritatea sunt cum spui tu dar hai sa nu uitam de exceptiile care confirma regula.

| Thunderstruck a răspuns:

Probabil asa e si in tarile musulmane, asta inseamna ca Allah exista? Asta-i unul dintre cele mai proaste argumente care le-am auzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ca asta se aplica si celor din alte religii nu? Cum ramane cu hindusii, budistii, musulmanii, cum ramane cu cei din religiile trecute? Ei au facut si fac toate alea ca sa ce? Se mint singuri? Consideri afirmatiile astea ca fiind dovezi valide si pentru zeii respectivi?

Nu merge sa spui : pentru zeul meu sunt bune, pentru zeii altora nu sunt bune. Asta e doar ignoranta + favoritism.

In plus, doar pentru ca niste unii fac ceva, nu inseamna ca acel ceva este corect/real. Sa luam ca exemplu pamantul plat sau ca soarele se roteste in jurul lui. Chiar si crestinii credeau asta iar unul care a indraznit sa spuna ca nu e asa a avut probleme. Ai inteles acum? Doar pentru ca turma crestina urmeaza si face toate acele lucruri nu inseamna ca zeul crestin exista la fel cum nu inseamna ca zeii altor religii exista pentru ca si altii fac lucruri asemanatoare.

Data viitoare hai cu un argument mai bun.

| Alphawolf a răspuns:

Toate cele scrise de tine sunt din convingerea ca Biblia indica un adevar, sau in cazul unora si in unele cazuri pot fi din interes, dar ele nu pot fi argumente. Faptul ca tu sau alte persoane credeti in Dumnezeu, sunteti religiosi, sustineti o religie, nu puteti fi un argument, pentru ca, credinta voastra si actiunile voastre nu hotarasc un adevar. Dovezile si argumentele stabilesc adevarul. Oamenii mint pe altii... si pe ei insisi pentru ca ei cred contrariul, ei cred ca ceea ce au ei in convingere este adevarul, iar in cazul minciunii unora este din interes.

| Mădă0611 a răspuns:

Si ce daca nu exista? oamenii cred, asa ca se zbat pentru mantuire, a lor, si uneori a altora. Un preot ne-a spus ca daca cineva se mantuieste datorita tie, te mantuiesti si tu, chiar daca nu meriti. smug

"Crucea. Isus Cristos. Toate astea ca sa ce?" - pentru confortul psihic (viata are sens, nu esti animal - esti pui de zeu, dupa moarte o sa ajungi in rai, apartenenta la un grup, credinta ca la greu o sa fii ajutat si cel care ti-a facut rau o sa plateasca, s.a.m.d.)

| milan9 a răspuns:

Deschizi această presupunere greşită, că Dumnezeu nu ar exista, de ce? Ca să infirmi o astfel de supoziţie în care se refugiază comoditatea multora, sau doar pentru a te refugia şi tu?

| RAY a răspuns:

Oare greci antici, egipteni, mayasi toate aceste popoare sau mintit mereu, faceau ritualuri doar asa fara rost daca zeii lor nu existau

Răspuns utilizator avertizat
| mihaitaLGP a răspuns:

Religile sunt creatile unor minti bolnave pentru indoctrinarea si manipularea maselor.

Religia e strict geografie. Mediul de viata, daca te nasteai in Islam erai musulman, in India apartineai hinduismului, dar cum te-ai nascut in Romania esti crestin.

In concluzie, care religie si care zeu e real?
Ce sanse mai erau sa credem in zei daca nu existau teorii religioase? Fie ei si abstracti?

| Lizzu a răspuns:

Se mint pe ei mai intai si apoi pe oameni, pe prostime. Sunt buni actori.

Si cu asta basta.

| Krokodil a răspuns:

Scoli de religieoh go on, e invatata doar o doctrina si esti manipulat.aia daca vor crede adevarat si astea sunt deja manipulati si fanatici.preotii,biserica,patriarhiile folosesc crestinismu' sa profite.sa fim seriosi, catedrala mantuirea neamului pentru ce e facuta? cati bani e bagata in ea?
oamenii sunt indobitociti pur si simplu de niste moaste, sfinti, si alte personaje si cred in ele ca sa justifice esecul in viata si sa se minta pe sine ca o sa fie totul bine daca au credinta gen.preotii ii "ajuta" ca sa profite.

| Calininio a răspuns:

Da. Intrebarile tale, chiar daca vor sa para retorice, au un raspuns clar. Da, se joaca de-a Dumnezeu, da, se mint pe sine, da, mint alti oameni...
Folosesc credibilitatea oamenilor ca sa le ia banii, e foarte simplu. Papa devine papa ca sa conduca "spiritual" dar mai ales material, multe milioane de oameni. Bibla e o carte veche de 2000 de ani, distrusa si tradusa suspicios. DA, oamenii se mint intr-o frenezie. Nu ca sa treaca timpul, ci pentru ca se lasa indoctrinati. Preotii ii incurajeaza, ca sa le stoarca banii. Crucea e o cruce. Adica un instrument de tortura. Isus Cristos. Ce-i cu el? Toate astea ca sa tina oamenii ca pe vite in staul, pentru a le lua averile si apoi a-i pune sa munceasca in slujba lor.

| SaveTheNature explică (pentru Calininio):

Papa de ex nu are nici nevasta nici copii. Si atunci cu ce folos? Daca iti dau niste bani poti renunta la sex?

| Calininio a răspuns (pentru SaveTheNature):

Poate nu are nevasta sau copii. Dar cine zice ca renunta la sex. O fi si greu sa ii aduca cate o femeie cand are nevoie...

| SaveTheNature explică (pentru Calininio):

Eram sigur ca treci la supozitii, neavand argumente clare.

| Calininio a răspuns (pentru SaveTheNature):

De parca argumentele crestine sunt mai clare laughing.