| Moisie a întrebat:

As dori sa pun o intrebare crestinilor care se cred cunoscatori, intrebare referitoare la acel scurt filmulet filmat la Vatican in care vedem cum ca la sarbatoarea Pastelui crestin, Papa de la Roma il slaveste pe Lucifer ca fiind Isus Christos.
As dori sa stiu daca in religia crestina sunt doi Luciferi, adica un Lucifer care este Dumnezeul Isus Christos si un alt Lucifer care este Diavolul, pe care toti crestinii il cunosc si sub numele de Lucifer?
Daca este numai unul singur personaj cu acest nume, adica numai Diavolul. atunci intreb:

Din ce cauza crestinii il slavesc pe Lucifer Diavolul ca fiind Dumnezeul lor?
Iata filmuletul in care vedem ca la Vatican, biserica crestina i-l slaveste pe Lucifer ca fiind Dumnezeu:

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Va rog raspunsuri explicative la subiect in loc de comentarii aiurea ca de obicei in loc de raspuns clar si precis: Atacurile la persoana primesc "ignore"!

8 răspunsuri:
| vincze_2660 a răspuns:

Acele cuvinte fac referire la Isaia 14:12.Si uite asa primul calaret(din cei 4) din apocalipsa a pornit la drum.1. Biserica, asociata cu primul calaret, Cucerirea (dupa unele interpretari Molima). Indiferent de forma ei, crestina, iudaica, musulmana sau de oricare fel, participa la distrugerea umanitatii prin infectarea si in final cucerirea mintii prin promisiunea ca fiind adeptul lor ai intaietate in viata de apoi, prin asigurarea ca urmand preceptele lor esti superior celorlalti si ca poti face orice, atat timp cat o faci in numele zeului lor. Este in acelasi timp un protector al tuturor celorlalte institutii cat si un apropiat colaborator.

| Moisie explică (pentru vincze_2660):

Prin acest raspuns esti candidat pentru Funda, sa vedem ce spun si altii, dar oricum, felicitari!

| danay72 a răspuns:

Îl numeşte Biblia pe Satan Lucifer?
Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16, sublinierea noastră.
Dar de ce este descrisă dinastia babiloniană în aceşti termeni preţioşi? Trebuie să înţelegem că regele Babilonului a fost numit „stea strălucitoare" numai după căderea sa, deci în sens ironic (Isaia 14:3). Plini de mândrie, regii babilonieni se considerau superiori semenilor lor. Această dinastie era atât de arogantă, încât se spune că regii ei se lăudau: „Mă voi sui până la ceruri, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de scaunul lui Dumnezeu [de stelele lui Dumnezeu, NW]; voi şedea pe muntele adunării, în adâncimile miazănoaptei;. . . voi fi ca Cel Prea Înalt". — Isaia 14:13, 14.
„Stelele lui Dumnezeu" sunt regii din linia regală a lui David (Numeri 24:17). Începând cu David, aceste ‘stele’ au domnit de pe muntele Sion. După ce Solomon a construit templul de la Ierusalim, cetatea a ajuns să fie numită Sion. Legământul Legii prevedea ca toţi bărbaţii israeliţi să călătorească la Sion de trei ori pe an. Astfel, Sionul a devenit „muntele adunării". Fiind hotărât să-i subjuge pe regii iudei şi să-i înlăture de pe muntele Sion, Nebucadneţar şi-a declarat intenţia de a se aşeza deasupra acestor ‘stele’. În loc să recunoască faptul că a obţinut victoria asupra acestor regi cu ajutorul lui Iehova, Nebucadneţar şi-a arogat cu îngâmfare meritul ce i se cuvenea lui Iehova. Aşadar, doar după ce dinastia babiloniană este doborâtă se vorbeşte în mod ironic despre ea ca despre o „stea strălucitoare".
Aroganţa conducătorilor babilonieni a reflectat cu certitudine atitudinea ‘dumnezeului acestui sistem de lucruri’, Satan Diavolul (2 Corinteni 4:4). Şi el tânjeşte după putere şi doreşte să fie mai presus de Iehova Dumnezeu. Dar în Biblie Satan nu este numit Lucifer.

| Moisie explică (pentru danay72):

Daca ar fi sa ne luam dupa scriptura inspirata de Dumnezeu, adica Tanachul pe care crestinii il numesc in mod mincinos VT, Satan nu este Lucifer, pentru ca Satan in aceasta scriptura este un personaj pozitiv, chiar si in cazul lui Iov iar Lucifer este un personaj negativ care asa cum spune Prorocul Isaia a vrust sa-l detroneze pe Dumnezeu motiv pentru care a fost aruncat pe pamant si anume direct in Iad asa cum vedem in Apoc 1:1
2 Din moment ce actiunea Lucifer se petrece in ceruri, pentru ca acolo Lucifer a vrut sa-l detroneze pe Dumnezeu este clar ca NU este vorba de un om ci de o creatura spirituala. asa ca NU este vorba de mandrul rege al Babilonului ci de acel inger cazut care este Diavolul.
Evident ca Satan nu este = Lucifer pentru ca Lucifer este Diavolul iar Satan este ingerul de incredere a lui Dumnezeu care cun este si normal, este cazut ca Diavol in religia Diavolului, adica in crestinismul care si-a dovedit diabolicitatea prin FAPTELE bicisnice pe care le-a comis!

| Zenit313 a răspuns:

Sunt ateu.La slujba respectiva, Lucifer este descris ca atunci cand era el baiat bun.

| Moisie explică (pentru Zenit313):

Buna poanta!
Dar acum este si mai bun, pentru ca a ajuns Dumnezeul crestinilor!

| GhuRtty1989 a răspuns:

Facea referire la Lucifer si la Isaia 14:12. in cantec spune ca lucifer a crezut ca el nu va fi invins si ca va domni. cantecul prezinta ceea ce cred catolicii ca ar fi intentionat Lucifer si ce credea el si ce s-a intamplat. Nu exista 2 Luciferi, doar 1. cat despre ce spunea in continuare vincze_2660, Isaia nu are nici o treaba cu cei 4 calareti din apocalipsa, iat Biserica nu este nicidecum primul calaret.

| Moisie explică (pentru GhuRtty1989):

Eu nu am facut nicio legatura cu cei 4 calareti din Apocalipsa, iar ce vezi tu la Vatican cand il slaveau pe Lucifer nu era un cantec ci o predica in care i se atribuia numele de Lucifer lui Isus Christos, important este ca ai inteles ca Lucifer este Dracu si nu Dumnezeu, prin urmare biserica crestina care i-l slaveste pe Lucifer, pe Dracu il slujeste!