| questsoul a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista si nu el a creeat lumea, atunci cum am aparut noi?

26 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

De ce esti asa convins ca asa este cum ai fost tu invatat de mic?
Pot fii miliaone si miliarde de posibilitati, voi pur si simplu habar nu aveti dar va e mai usor sa zicetii ''Dumnezeu a facut-o / Dumnezeu l-a facut / Dumnezeu ne-a facut '' etc.
Toti ce puteti face voi este sa credeti.

''Crede si nu cerceta''
Am omorat un om, ii spun politie ca altcineva a facut-o. Credeti si nu cercetati, asa sa fie.

Cercetarea inseamna ca nu stii, dar vrei sa afli, cercetare=curiozitate=gandire=dezvoltare=cunostinte, orice om trebuie sa cerceteze originea fiecarui lucru.

| RAY a răspuns:

De ce nu pui intrebarea sincer, ipocrizie man, cum a aparut dumnezeu asta? posibilitatea ca universul sa fi evoluat din nimic prin evolutie e posibil, dar un dumnezeu aparut din nimic care creaza totul din nimic e zero, degeaba negi realitatea, noi oamenii negam ce nu ne convine asa suntem noi, turma de oii

| Holiday a răspuns:

Probabil vor mai trece multe generatii pana cand, evident daca rasa umana va supravietui, sa se poata elucida exact modul in care au functionat lucrurile. Din pacate unii nici macar nu-s curiosi sa afle, iau un spiridus de asta in brate, indiferent care, povestile sunt atat de absurde ca nici nu are rost sa mai discutam, si gata.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Nu exista absolut nicio dovada ca Dumnezeu ar exista, si nici macar una precum ca El l-a crest pe om.
Daca vrei raspuns la aceasta intrebare, si esti pregatit sa intelegi ce se vorbeste, atunci aici ai o explicatie stiintifica complexa care este data de Prof. Dr. Doc. Harald Lesch, rectorul Universitatii din München.
https://www.youtube.com/watch?v=_zHhqrMSOdw
Alte raspunsuri date de niste credinciosi, nu sunt decat CREDINTE, ei cred ca exista Dumnezeu, dar asemenea credinte nefundamentate intra in categoria credintelor "asa a proasta"!

| Vvistula a răspuns:

Dumnezeu nu exista fiindca nu a demonstrat nimeni ca exista si Dumnezeu exista pentru ca nu a demonstrat nimeni ca nu exista, asa e si intrebarea ta, ai auzit de teoria evolutionista a lui Charles Darwin?

| Buresbista123 a răspuns:

Nu se stie, ideea pana acum a fost ca din Big Bang s a creat universul, de ceva timp se discuta de teoria multiversului, sunt lucruri captivante si fascinante, spre deosebire de toate religiile odioase care au fost sunt si probabil vor mai fi pe pamant

| kyliejenner a răspuns:

Pamantul s-a schimbat si dezvoltat de-alungul a miliarde de ani, dupa un timp au aparut primele forme de viata celulele simple, apoi bacteriile... pesti, plante, insecte, amfibieni, etc... primate si in ultimii 200, 000 de ani au aparut oamenii ("moderni" din punct de vedere anatomic)

Nu exista un batran cu par alb in ceruri care da comenzi si creeaza oameni din pamant.

| kyliejenner a răspuns (pentru kyliejenner):

Daca am fi fost niste fiinte dezoltate pe alta planeta, gen Marte, aratam diferit, ne comportam diferit, mancam diferit, "gandeam" diferit. felul in care suntem tine de mediul nostru, adica de terra

| questsoul explică:

Si unde sunt fosilele speciilor intermediare? Ca nu avem decat fosile de dinozauri. Daca toate speciile au evoluat, unde sunt fosilele din stratele pamantului? Ce am gasit pana acum sunt niste specii atat de distincte, la distante temporale atat de mari incat nici nu le putem inrudi.

| Buresbista123 a răspuns (pentru questsoul):

Daca te ai documenta ai vedea ca s au descoperit fosile de 1, 6 milioane de ani, chiar si mai mult prin Africa, dar tu care crezi ca Pamantul are 10 000 de ani n ai nevoie de mai mult, tu ai ramas la chestia cu speciile intermediare, ai ramas fixat pe ea, pentru ca atata poti...

| Inferno a răspuns (pentru questsoul):

Fosilele intermediare nu exista pentru ca asa spui tu, sau cum, ca nu inteleg?
Ia, sa incerc si eu: Soarele nu exista...
S-a intamplat ceva? La mine de ce nu functioneaza?

| questsoul explică (pentru Inferno):

Pentru ca nu ai citit evolutionismul lui Darwin.

| questsoul explică (pentru Buresbista123):

Nu am ramas fixat pe nimic, metoda datarii radiometrice are deficientele ei, oamenii de stiinta au datat o broasca testoasa vie cu C-14 (hranita cu vegetale bogate in C-12 si adapata cu apa fosila) si au determinat ca are o varsta de cateva sute de mii de ani cu toate ca broasca inca traia. Nu sunt fixat pe nimic, sunt interesat de parerile voastre.

| Buresbista123 a răspuns (pentru questsoul):

Dai niste exemple extreme, atunci datarea fosilelor de dinozauri o fi ok? dar cele de ex ale faraonilor, gen Tutankamon, e ok? s au descoperit multe 'piese lipsa' si se vor mai descoperi pe viitor, daca stiinta ar avea 'bugetul' pe care il au 'cartile astea magice' am fi foarte departe.Nu uita cat de mult a stopat, impiedicat religia dezvoltarea societatii in toate domeniile.Sa ti dau si un exemplu-pana in secolul 17 se credea ca persoanele care sufereau de epilepsie erau posedate de diavol, fiindu le 'aplicate' sesiuni de exorcizare. Dupa cateva sute de ani cu ajutorul stiintei s a dovedit ca nu este altceva decat o boala perfect tratabila.Sunt n si n de exemple, incearca sa vezi, daca stii engleza, documentare cu Lawrence Krauss, un mare fizician al zilelor noastre, cu Michio Kaku si altii, iti vor schimba optica asupra lumii https://www.youtube.com/watch?v=YUe0_4rdj0U

| questsoul explică:

@RAY25TM
Eh pai aceeasi intrebare se poate pune si in cazul big bangului, de unde a aparut punctul ala? si de ce e un punct si nu e o minge? Atunci lumea ar fi intrebat de unde e mingea. Sunt de acord cu faptul ca Dumnezeu ar putea sa nu existe si multi dintre noi (oamenii) am putea pupa oase in zadar, dar de asemenea sunt de acord cu faptul ca ar putea exista un creeator in spatele complexitatii universului, nu neaparat Dumnezeul crestinismului sau oricare alta divinitate. De asemenea nu putem da dreptate uneia dintre teorii pentru ca e mai captivanta, pana la urma toate sunt doar teorii, tine doar de cultura si convingerile fiecaruia in ce crede. Cat despre unii mai agitati de aici, daca v-ati fi nascut in india ati fi crezut ca vaca e sfanta.
Multumesc pentru pareri!

| RAY a răspuns (pentru questsoul):

Ce la cauzat nu se stie, dar ca a existat s-a dovedit stiintific, posibil sa fi fost o cauza externa ca interna nu vad cum, adica traim in multiunivers, faza cu complexitatea vezi teoria evolutiei, nu neg ca nu complexa dar gandeste-te si ca un creator e mai complex ca creatia lui atunci fi sincer cu tine cum a aparut din nimic asa complex lucru

| questsoul explică (pentru RAY):

Ai dreptate, in acest caz si in cazul evolutionismului putem considera ca ceva a existat din totdeauna si nu necesita un inceput http://phys.org/news/2015-02-big-quantum-equation-universe.html dar asta e peste nivelul nostru de intelegere.

| questsoul explică:

Din perspectiva creationista nu, dar luandu-ne dupa teoria evolutionist-catolica, acest lucru s-a intamplat deja, universul (respectiv pamantul)exista inca dinaintea aparitiei/evolutiei vietii pe terra si Dumnezeu se afla in spatele big bangului.

| questsoul explică:

Referitor la "spiridusul" tau, religia/credinta noastra e contextuala, depinde unde te-ai nascut si de ce educatie ai avut parte, acesti factori sunt esentiali in modelarea gandirii unui copil. Odata ce primeste invatatura si o tine tot asa cativa ani, este greu sa scoata din subconstient aceasta idee si majoritatea nici nu vor sa incerce. Este greu sa ramai singur pe lume cand ai avut un Dumnezeu caruia ii spuneai mereu ce te doare si erai sigur ca o sa primesti ajutor, chiar te simteai in siguranta stiind ca cineva acolo sus are grija de tine si te ajuta la nevoie. Atata timp cat credinta ta nu-i influenteaza negativ pe cei din jur, consider ca e bine sa crezi in continuare daca ai inceput pe aceasta cale. Putini sunt cei care se intreaba pe ce lume traiesc.

| RAY a răspuns (pentru questsoul):

Dumnezeu este o speranta clar, este de fapt mama noastra care ne pazeste la rau, ne ajuta etc ne pedeseste cand gresim, dar degeaba te rogi daca nu faci nimic, nemti nu sau rugat dupa razboi au mers la munca uite ce germanie frumoasa si bogata au

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si in ceea ca noi funtem facuti dupa chipul si infatisarea Lui si nu prea cred in tot ceea de scrie in cartile de biologie si un lucru nu inteleg se zice ca totul a fost apa si apoi s-a retras si animalele acvatice sau adaptat la viata pe uscat acest proves a durat sute de ani.Acum ea un peste si pune-l pe masa el direct o sa moara n-o sa mai treaca prin faza formarii plaminiror si asa mai departe..Sunt multe variante legate de provenirea omului dar eu oricum cred ca Dumnezeu pe noi ne-a format.Tu singur alegi in ce vrei sa crezi.Si chiar si focul care vine din cer de Paste ce este un montaj nu cred si cum explici faptul ca timp de 5 minute nu te frigi.Stiu un caz cing pe o persona cunoscuta de familia mea cineva a incercat sa o impuste si ea in acel timp a zis o rugaciune puternica si glontul a trecut cu un centrimetru deasupra cupul ei poate este o coincidenta nici nu stiu.

| Misuidai a răspuns:

Dumnezeu exista si el a creat lumea, noi suntem facuti prin el. el ne-a creat si pe noi. prima data i-au creat pe Adam si Eva iar pentru ca au pacatuit i-au blestemat cu darul de a aduce paine in casa, a muncii, iar femeia de a aduce pe lume copii, si asa au evoluat oamenii

| Buresbista123 a răspuns (pentru Misuidai):

Cati ani ani furnicuta? iti dai seama ce mica e lumea ta? vorbesc la figurat...

| Krauser a răspuns (pentru Misuidai):

Nu are sens. Daca era doar Adam, Eva si cei doi frati cum s-au inmultit de am ajuns la peste 7 miliarde de oameni?

| mODIN a răspuns (pentru Krauser):

Foursome.