| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce parere aveti asa in mare despre cuvintele lui Arsenie Boca:

„Con­ducerii de astazi nu ii trebuie manastire. Ei au lasat cateva manastiri istorice si atat. Ei vor ajunge sa cuprinda intreg pamantul [si] vor con­du­ce lumea. Pana atunci va fi bine de noi. Atunci se va vedea care este crestin adevarat, care [le] va rabda pe toate; care nu, va cadea in valul lumii".

Eu am zis: "Eu nu cred ca vor ajunge sa cuprinda tot pamantul, mai ales ca sunt oameni fara credinta". Arsenie Boca a raspuns: "Sunt ingaduiti de Dumnezeu si le ajuta [n.n. ingaduie] sa puna stapanire pe intregul glob pamantesc. Insa ce fac comunistii astazi trebuie sa fi facut altii cu veacuri in urma, care erau oameni cu credinta, ca sa nu fie altul prea bogat si altul prea sarac. Dar nu au facut-o si de iaca Dumnezeu le-a ingaduit la astia….

[…] Nu-i vor mantui masinile, nu le va ajuta la nimic. Insa tu, asculta aici ce-ti spun eu: Nu te pune cu ei rau, ci sa fii credincioasa, ca Dumnezeu este in orice loc, ca si la Ierusalim, ca si la noi. Caci biserica din ini­ma noastra nimeni nu o poate darama".

Eu am zis ca "dupa desfiintarea manastirii au venit mai multe maici aici la mine sa ma vada si cineva m-a parat si am fost chemata la partid, unde mi s-a facut observatie".

El mi-a raspuns [ca] pentru vina lui s-au scris 800 de pagini. "Insa acum cine stie cate or fi. Or fi trecut de 1 000. Sa stii ca sunt pandari pusi de ei, sa ne pandeasca pe fiecare in parte. Insa Dumnezeu cere de la noi faptele si sufletele, atat. Trebuie sa fim dez­bra­cati de orice si numai pe Dumnezeu sa-l avem in suflet".

*Odata venise o doamna de la Bucuresti si Parintele i-a spus ca pe Bucuresti s-a "ouat" de doua ori, referindu-se la bombardamente [dar si la cutremure], iar cand se va "oua" a treia oara Bucurestiul va fi sters de pe fata pamantului deoarece acolo forfotesc pacatele.

Alta data Parintele ne-a vorbit despre sfarsitul lumii, ca sfarsitul lumii nu va fi asa cum gandim noi ca va muri toata lumea odata. Ci va muri pe rand. Intr-o parte de lume vor fi razboaie, in alta parte cutremure, in alta inecari, vor fi accidente peste accidente, vor fi boli necunoscute si fara de leac. Toate acestea le putem vedea in zilele noastre. Toate acestea, pe care le vedem acum, le-a proorocit Parintele Arsenie prin anii 1945-1946 ca sa ne intoarcem la credinta ca sfarsitul nu-i departe. Putem vedea asta dupa semnele care sunt.

Toate aceste semne ni le-a proorocit Parintele Arsenie prin anul 1945-1946 si ne-a citit [talmacit] din Biblie de la Apocalipsa ca se va ridica de la Rasarit un popor fara cruce, va bantui casele oamenilor, le va darama, le va nimici, se va calca om pe om, se va manca carne de om si se va bea sange de om. Cine va ramane din razboiul acesta va fi ales ca graul din pleava. Pleava zboara, iar graul ramane. Se va alege cine va ramane.

Parintele ne-a spus: "Nu va spun de la mine. Asa scrie in carte, in Biblie".

– Vine timpul, si e foarte aproape, cand toti preotii vor repara bisericile, iar altii vor construi altele noi, dar nelucrand ei la sufletul omului, vor ramane bisericile goale, cucuvelele vor canta intr-insele. Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor; mai ales in Transilvania ortodoxia aproape ca va disparea, ultima reduta va fi Sibiul, dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui. Cine are minte sa ia aminte.

Eu cred ca el a cam exagerat adica prea paranoic a devenit, nu stiu ce sa zic.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In loc sa citesti Cuvantul lui Dumnezeu tu citesti ce a spus posedatul ala? De unde sti ca nu era omul Dracului?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Sa inteleg ca cuvintele lui te-au speriat, eu nu sunt vinovat cu nimic tot ce am facut a fost sa intreb si sa dau copypaste la ce a spus Arsenie Boca atat. Chiar nu am vrut sa supar pe cineva tot ce am vrut sa stiu e daca are intr-un fel dreptate sau exagereaza.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Uite nu vreau sa te enervez sau sa te supar dar nepoata lui a declarat si a povestit ca EL la avut in pe Duhul Sfant si ca era asa de inteligent si de cult pentru ca citea foarte mult avea o memorie foarte buna. https://www.revistateo.ro/......te-181721/
Nu stiu sigur dar eu cred ca Arsenie Boca nu a fost un preot obisnuit se spune ca El a detinut un IQ de 180-190 de puncte adica era geniu si ca detinea foarte multe secrete de aceea a fost recunoscut peste tot unde se ducea ca si Sfantul Ardealului daca ai timp si rabdare ca sa citesti tot ce e aici ai sa te convingi http://www.cuvantul-ortodox.ro/......%E2%80%9D/
Eu nu sunt asa de porst incat sa pun botul la toate prostiile dar am vrut sa aud parerea si la ceilalti, adica sa ma conving. Daca El (Arsenie Boca) stia absolut tot ce se va intampla cu noi si cu copii nostri din generatie in generatie atunci inseamna ca nu a fost nebun si nici eretic.
Arsenie Boca stia cum gandeste Barbatul si care e modul sau de gandire la fel si la Femeie, nu stiu ce sa spun dar cred ca generatiile urmatoare sunt pierdute si aici nu ma refer doar la prostia umana aici ma refer si la Blestemul lui Adam si Eva pe care la pus Dumnezeu asupra celor doi.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Arsene si cum mai vrei tu este doar un Rasputin al Romaniei. Mai mult nu merita comentat, iti vor spune detailat aia de-i pupa pietrele de pe mormant.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cum sa ma sperie unul ca ala? Nu m-ai suparat deloc ci sunt foate amuzat cand luati in seama spusele unuia pe care deja l-au mancat viermii.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Dar eu am spus deja ca "Eu nu sunt asa de porst incat sa pun botul la toate prostiile dar am vrut sa aud parerea si la ceilalti, adica sa ma conving." deci chiar nu am stiut ca e un fel de Rasputin al Romaniei.

Ori cum nu mai conteaza chestia e ca auzisem pe unu pe un fel de site religios tot asa spunand ca "Romania in viitor va ajunge ca occidentul si ca Arsenie Boca asta zicea ca: Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne".
Sti intr-un fel m-a pus pe ganduri la ceea ce am citit acolo si lund in considerare Sfanta Scriptura e o chestiune doar de timp.
Sa nu uitam ce ne spune Biblia "Blestemat sa fie cel ce se increde in oameni".

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Sunt inganduiti de Dumnezeu" ai zis tu acolo, parafrazandu-l pe Boca.
E ceva ce nu ingaduie Dumnezeu?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu cred ca El a inventat toate astea.