| Teddy1517 a întrebat:

Daca esti ateu si crezi ca lipsa dovezilor te face sa nu crezi in Dumnezeu, te intreb: ce ar trebui sa se intample ca sa crezi in Dumnezeu? Ce fel de dovezi doresti?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa apara sa il vedem

198 răspunsuri:
| Teddy1517 explică (pentru MorcovMajestic):

,,Daca exista Dumnezeu, el trebuie sa iti dovedeasca ca exista." De ce? Fiindca asa ai hotarat tu?,,Dumnezeul nelimitat nu exista fiindca nu face ce cred eu cu mintea mea limitata ca as face daca as fi dumnezeu". Asta nu e un argument, e o eroare logica in sine.,,Problema e ca voi indoctrinatii credeti ca e datoria voastra sa obligati pe cineva sa creada." Niciodata. Eu am spus mai sus de ce sunt aici, ca sa prind atei in capcana. laughing Nu cred ca te-am obligat la nimic.,,Si mizeria voatra cu ''greutatile prin care treci iti dovedesc blabla'' " Vezi ca ai folosit deja eroarea logica a omului de paie. Vrei s-o activezi din nou? laughing Unde am spus eu asta?,, E un nemernic nemilos psihopat si narcisist ca voi" Hai si cu eroarea ad-hominem, ca aia e la moda cand ramai fara argumente.,, In mintea voastra voi credeti ca ne aratati voi! si ne speriati si ne faceti sa credem dar nu va dati seama cat de ridicol suna toate argumentele voastra." Nu ai fost in stare sa-mi dai un argument rational la literally niciunul din argumentele mele, deci momentan cred ca tocmai ai descris situatia de fata cu,, ne aratati voi". Vreau sa incepem sa vorbim despre legile fizice si biologice, daca doresti(ca tot ai adus vorba de ele). Fiindca in deductia ta te bazezi pe niste legi fizice si logice care la randul lor se bazeaza pe principii biblice. O discutie rationala si cu argumente. Sau poti ramane la ras, ca te pricepi. Hai sa comitem erori logice si sa radem. HĂHĂHĂ.,, Sa stiti ca comportamentele astea fac o imagine foarte proasta crestinilor" Ups, eu am vazut numai imagini proaste ale ateilor care nu dau argumente ci doar hăhăiesc. Dar nu fiindca incercam noi asta, serios. Ateul are o ideologie inconsistenta cu ea insasi, asa ca inevitabil nu va avea argumente la multe lucruri.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Teddy1517):

Nu citesc atata.
Mai bine spune-mi cum l-ai masurat pe dumnezeu rolling on the floor))))

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Teddy1517):

Ai primit cadou hârtie din aia igienica cu un cuvânt pe zi și azi ai avut cuvântul empirism. Așa e?

Daca te depășesc anumite demonstrații științifice nu e bai, vei avea mereu religia.

| Drimmero a răspuns:

Nu are nicio interventie peste nenorocirile din lume iar biserica (casa lui) e doar o mafie mare si o masina de facut si spalat bani.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Teddy1517):

''Sa stiti ca comportamentele astea fac o imagine foarte proasta crestinilor" Ups, eu am vazut numai imagini proaste ale ateilor care nu dau argumente ci doar hăhăiesc.''

Unde? 10 oameni numai aici iti zic ca esti prost, esti definitia schizofreniei daca tu vezi altceva rolling on the floor

'''Ateul are o ideologie inconsistenta cu ea insasi,''
Nu, ateul nu crede in nimic supranatural si are o viata linistita, cam atat.
Va freaca asa mult de atei pentru ca nu puteti concepe cuuuum poate sa nu traiasca un om in frica?
In viata de zi cu zi nu se intampla lucruri care nu pot fi explicate logic (ca spre deosebire de voi noi nu aiuram, nu ne speriem cand scartaie mobila prin casa, nu avem vedenii)
Da stiu ca ai vrea ca toti sa traim in frica la fel ca tine, dar trebuie a te impaci cu ideea ca nu toti oamenii sunt lasi sad

| Teddy1517 explică (pentru suntserios):

,,Ai primit cadou hârtie din aia igienica cu un cuvânt pe zi și azi ai avut cuvântul empirism. Așa e?" Esti cumva un mediu sau cum ai aflat? :o E ceva inexplicabil aici.,, Daca te depășesc anumite demonstrații științifice nu e bai, vei avea mereu religia." Mda. Pe mine ma depaseau laughing Eu nu inteleg de ce toti ateii aveti impresia ca detineti stiinta sau cevalaughing Stiinta se bazeaza pe niste principii biblice. Fara religie, n-am avea stiinta. In plus, datorita faptului ca unii din cei mai mari oameni de stiinta au fost crestini, fara ei n-am sti azi multe lucruri. Sper sa realizati odata ca ateismul nu e egal stiinta. Ateismul=interpretarea unor dovezi stiintifice pornind de la premisa ca Dumnezeu nu exista(si culmea, folosind principiile biblice in interpretarea dovezilor).

| Teddy1517 explică (pentru MorcovMajestic):

,,Nu citesc atata." Am, observat asta cu mult timp in urma, inca de la inceputul discutiei.winking

| goguPatent a răspuns (pentru Teddy1517):

Foarte buna capcana ta. Chiar credeai că mă apuc sa demonstrez că ceva nu a fost posibil. Nu nu vere, tu trebuie sa demonstrezi că A FOST posibil. Haha.

| Teddy1517 explică (pentru goguPatent):

Eu POT demonstra ca a fost sau nu a fost posibil fiindca am dreptul sa folosesc ceva numit legile fizicii. Spun ca am dreptul, fiindca am o baza pentru ele. In viziunea ateista, nu exista baza pentru legile fizicii, si tocmai de asta tu trebuia sa imi demonstrezi, fiindca tu ai spus ca nu e posibil. Pornesti de fapt de la premisa ca nu e posibil.( Nu asta era capcana, nu incawinking )

| goguPatent a răspuns (pentru Teddy1517):

Te rog, demonstrează nu te oprește nimeni. Eu nu am de demonstrat nimic la nimeni și nici nu îmi pasă dacă tu demonstrezi sau nu ceva. Mișto ar fi sa faci și un video sa ne arăți clar. Ți-am mai scris subiectul e clar pentru mine.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Teddy1517):

Ti-am mai zis ca ador aroganta asta? love struck
Ahhh cum va sapati groapa singuri
Revin mai tarziu sa vad daca ati reusit sa-l masurati pe barbos rolling on the floor)

| Eriii a răspuns (pentru Teddy1517):

Asa Cum poate un ateu ar cauta orice explicații ca să nege existența lui dumnezeu, de exemplu când să zicem că l-ar vedea, așa și un credincios ar caută orice explicație care i se pare lui logica ca să "dovedească" ca există. Nu a zis că vrea să facă ceva anume(cred) sau să i se arate într-un anumit fel ca să fie cum vrea el, a zis doar ca vrea să îl vadă. Eu Nu consider Ca dumnezeu a modificat cumva viața cuiva, ci că persoanele alea și-au modificat singure viața prin acțiuni și decizii, dar ok, să zicem că El a modificat viața fiecărei ființe de pe planta așa cum a vrut el, deși mi se pare cam imposibil având în vedere că există în același timp nu știu cati oameni și animale și e cam greu să stai să modifici viața fiecăruia dar in fine. Nu a zis că sunt prosti creștinii si nici nu nu de pare că încearcă să demonstreze asta, mai degrabă ca majoritatea creștinilor sunt ușor influențați și prefer să creadă că dumnezeu face totul în loc să caute explicații și să încerce să înțeleagă singuri anumite lucruri. Sper să nu te superi ca mă bag și eu ca musca in lapte dar nu încerc sa ma cert sau ceva și sunt plictisită-. plus consider că am o părere imparțială cât de cât(nu sunt atee, sper că așa se zice, dar nici nu sunt sigură că exista dumnezeu, totuși cred puțin, foarte puțin în existența lui/ei) și mi se pare că ai tras câteva concluzii greșite din ce a zis el și am vrut să încerc să spun că nu asta era de înțeles, cel puțin așa cred eu. Scuze pentru majusculele random, e de la autocorector și mi-e lene să corectez :d

| Teddy1517 explică (pentru Eriii):

Cand te plictisesti esti avocat?winking Nu, nu ma supar, ai zis o chestie adevarata in primul paragraf. E de fapt dovedit ca creierul uman isi cauta mereu doar resursele care ii accepta premisele pe care el le are deja si viziunile proprii. Trebuie doar sa recunoastem ca atat ateii, cat si crestinii fac asta.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu are nicio legatura cu dumnezeu, asta se cheama a lua decizii singur si deciziile pot avea 291312 motive la bazarolling on the floor
Dau o cana de apa pentru CA POT si VREAU
Daca nu dau nu inseamna nimic, pot avea 100 de motive pentru care sa nu dau
Gandesti aiurea
Daca e voia si nevoia lui inseamna ca noi suntem niste roboti controlati de el, nu luam decizii singuri, ci din cauza lui deci nu putem pacatui rolling on the floor)))) sa se duca el in iad
Ma omoara logica voastra

Am prieteni atei care doneaza in prostie bani caselor de copii, e vointa domnului? E vointa LOR. Nicio legaura
Si daca donezi doar cand te vede barbaosul nu esti credincios doar oportunist

| Teddy1517 explică (pentru goguPatent):

Pai de ce as demonstra ceva cuiva care nu-i pasa nici macar de propriile demonstratii? happy Imi place sinceritatea ta, e de apreciat.

| Eriii a răspuns (pentru Teddy1517):

Da, e pasiunea mea să fiu avocatul tuturor uwu

| Teddy1517 explică (pentru MorcovMajestic):

laughing ca sa masori ceva iti trebuie legi ale fizicii. Nici macar bazele nu le aveti, dar vreti explicatiilaughing apropo, habar n-am despre ce barbos vorbesti, o fi dumnezeul ateismului in care crezi tu. Nu e aroganta. Faptul ca noi avem argumente si ateii nu pot explica niste notiuni de baza...bine, daca asta e aroganta, atunci e inevitabila. De multe ori as putea incepe discuta despre dovezi, dar dat fiind ca o discutie simpla logica e de ajuns ca sa obtii un HĂHĂHĂ de la un ateu(semn ca nu i-a mai ramas decat hăhăhă-ul), I keep it simple. Nu puteti demonstra sau explica niste notiuni elementare. laughing Uneori ma intreb daca ateismul va merge mai jos de atat sau asta e tot.

| Teddy1517 explică (pentru MorcovMajestic):

,,Am prieteni atei care doneaza in prostie bani caselor de copii" Stii de ce fac ei asta? La fel ca ateii care nu ucid, nu fura, etc. Fiindca sunt inconsistenti cu propria lor viziune despre viata si moralitate.

| goguPatent a răspuns (pentru Teddy1517):

Pai zicei că poți, mă gândeam că nu vrei sa scrii doar de dragul de a scrie și chiar ai argumente. Daca nu vrei sa ne arati asta aia e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crezi ca lipsa dovezilor te face sa nu crezi in Dumnezeu.
Nu lipsa dovezilor mă face să nu cred. Existența lui nu poate fi dovedită, adică atestată cu dovezi.

| Teddy1517 explică (pentru sadrian46):

Sa inteleg ca mergi mai departe. Nu doar ca spui ca ai dovezi indubitabile ca Dumnezeu nu exista, acum spui ca ai dovezi indubitabile ca existenta lui Dumnezeu nu va putea fi niciodata atestata cu dovezi. Ateismul devine din ce in ce mai interesant. Totusi nu ai raspuns: la ce fel de dovezi te referi, mai exact?

| MorcovMajestic a răspuns:

Ajut cu creierul care e ajutat de discernamant si empatie, nu cu sufletul si inima. Ce e ala suflet? Psihicul, constiinta? Tot in creier sunt. Furios, manie, orgoliu, astea sunt trasaturi de caracter sau stari date de anumite evenimente, nu au legatura cu dumnezeu rolling on the floor cei mai rai, aroganti, furiosi oameni pe care ii stiu cred in dumnezeu. Ai un papagal din asta mai sus. Cu ei nu o sa faci niciodata o lume mai buna

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Teddy1517):

Esti dus rau rolling on the floor)) sunt pline puscariile de icoane, acolo sunt oamenii tai

| Brizbriz a răspuns:

Nimic important, chestii mici, cum ar fi ca e iubitor si ma iubeste si ca ii pasa de mine... ASA CUM **PRETINDE** RELIGIA
iar eu vad CU OCHII MEI in fiecare zi, ca NU e asa

si mi se rupe de promisiuni fara acoperire, cum ar fi ca o sa fiu rasplatit in rai, cu chestii de gen 72 de virgine, sau alta ABERATIE dinasta, si E ABERATIE din mai multe puncte de vedere, unul, evident e ca si virginele alea, daca sunt "ale mele", adica proprietatea mea se numeste ca sunt sclave, deci zeul ala nu le iubeste pe ele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Teddy1517):

Cum spui ca ai dovezi indubitabile ca existenta lui Dumnezeu nu va putea fi niciodata atestata cu dovezi.
Nu am spus asta, asta ai spus tu.
la ce fel de dovezi te referi, mai exact?
Din felul în care mă întrebi asta, se vede că despre cuvântul dovadă, eu și d-ta avem dicționare diferite.
Să lăsăm deoparte deocamdată entitatea Dumnezeu și să discutăm despre o entitate oarecare abstractă, entitatea E.
Să luăm 2 propoziții.
A. Entitatea E există.
B. Entitatea E nu există.
Ce semnificație are noțiunea existență pentru d-ta?
Cum, prin ce proces ajungem să luăm conștiință de existența unei entități?
Prin sistemul neuro lingvistic. La o sumă de senzații ( Văz, auz, kinestezic, gust, miros), îi atribuim definire, (adică delimitare, căci dacă nu, ar fi haos), apoi îi dăm un nume, numele fiind o abstracție.
Să luăm o entitate simplă, de exemplu o masă de birou. Astfel avem în exterior obiectul masă, iar în minte suma de senzații care îl definește șu numele lui, masă de birou.
Ce înseamnă când afirm că am în cameră o masă de birou, și când spun că ea există? Asta înseamnă
1. Că am o experiență, o relație cu acea entitate.
2. Că acea relație este confirmată și de alte persoane, și de aparatul foto, pot să îți trimit o poză cu ea.
Aceasta este o entitate materială.
Dacă dorești dovezi despre existența mesei mele le ai mai sus.
Astfel pe scurt pentru un obiect exterior, o entitate reală ( adică un res, un lucru) existența este o relație.
Să luăm altă clasă de entități. Cifra 3. Litera A. Numele - masă de birou ( cuvintele). Aceste sunt entități.
Aceste sunt entități de speța a doua, sunt semne, desene ( de semne și abstracții, despre lucrurile despre care am vorbit mai înainte. Nu le poți căra cu roaba. Ele există? Locul lucrurilor este în exteriorul nostru. Locul semnelor este în creierul nostru. Ele sunt în corelație ( co-relație) și reprezintă (re-prezintă) obiectele exterioare. Dar nu există doar în creierul meu, ci ele servesc comunicării dintre mine și tine. Astfel existența lor constă în această relație dintre noi. Din nou, existența ca entitate, presupune o relație. Este o conexiune dintre alte entități, relație asta înseamnă, legătură.
Dar mai pot afirma că am avut un vis cu masa mea de birou.
Masa mea din vis este reală? Pot să te fac să vezi masa mea din vis, o pot fotografia? O poți vedea, să vezi nu orice masă, ci exact masa din visul meu? Pot să îți da o dovadă că am visat o masă? Nu pot și nu poți. Trebuie să mă crezi. Aici apare o entitate necesară în relațiile dintre oameni, credința.
Acum sper că te-m lămurit asupra definiției entității existență din dicționarul meu.
Acum ca să putem continua dialogul, să nu fie ca între orbi, surzi și muți, ar mai trebui din partea ta.
Să definești entitatea Dumnezeu. Să îmi spui ce este entitatea - existența lui Dumnezeu - pentru tine. Și cum poate fi demonstrată, autentificată această entitate cu dovezi, dovezile fiind altă entitate.
Și dacă reușești, totul va fi din ce în ce mai interesant.

| tonyc7 a răspuns (pentru sadrian46):

Mai intai trebuie lamurit ce intelegi tu prin Dumnezeu.
Il consideri vreo persoana cumva, de esti atat de ferm convins ca nu exista?

| SG1995 a răspuns (pentru Teddy1517):

"Crezi in gravitatie desi n-o poti vedea, ci vezi doar efectele ei."

Boss tu ce înțelegi prin gravitație? Pentru că gravitația nu e un obiect să o poți vedea, e o forță. E forța de atracție a obiectelor care are masă. Cu alte cuvinte orice obiect care masă emană un câmp gravitațional adică un câmp de atracție. Motivul pentru care sistemul solar există e atracția gravitațională Soarelui, motivul pentru care planeta are atmosferă și gazele se mențin inăuntru e forța gravitațională a planetei, din același motiv tu stai acum pe pământ și nu plutești aiurea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Il consideri vreo persoana cumva? Nu.
de esti atat de ferm convins ca nu exista?
Ca să îmi formez convingere, trebuie să mă bazez pe ceva.
Pentru că nu am o bază, din care să rezulte că această entitate există.
Tu cum ai aflat despre această entitate? Din auzite. Dela gură la gură ureche ca la jocul telefonul fără fir. Ai auzit despre el o narațiune, o poveste. O poveste este o metaforă despre realități. Metafora nu este realitatea însăși. Povestea despre Dumnezeu pe mine nu m-a convins.

| mastadont a răspuns (pentru Teddy1517):

Legile fizice și biologice sunt bazate pe principii biblice? LOL Aberație mai mare ca asta nu am auzit de mult. Unde scrie în biblie despre gravitație, despre forța electromagnetică, despre forța nucleară slabă și forța nucleară tare? Forțe care stau la baza modului în care interacționează toate particulele din univers?

| Teddy1517 explică (pentru mastadont):

Nu stiu daca intelegi cum trebuie un text scris. Am spus ca toate(gravitatie, forta electromagnetica, etc) sunt bazate pe PRINCIPII BIBLICE. Asta fiindca, fara principiile biblice, stiinta nu ar face sens. Daca nici acum nu e clar, poti alege oricare din legile fizicii si logicii si vorbim despre ea, ca sa vedem daca face sens fara existenta lui Dumnezeu.