| mentholinks a întrebat:

Ce va impiedica sa credeti in Dumnezeu? Lipsa dovezilor?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar ca sa raspund la intrebare, credinta in Dumnezeu este o opinie la fel de subiectiva si arbitrara ca si ateismul.

| RAY a răspuns:

Si lipsa dovezilor si suferinta, rautatea din lumea asta, dar si ce a descoperit stiinta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica

| xerxes1 a răspuns:

Exista suficiente dovezi in Biblie care demonstreaza ca YHWH a fost un impostor.

| FaraNumePls a răspuns:

Cam da

| drutzix a răspuns:

Lipsa dovezilor, problema raului si o apatie generala.
Ar mai fi si alte motive dar acestea ajung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa iubirii si pacii in lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este o dovadă în care am încredere și încerc să urmez sfaturile biblice, așteptând Învierea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Libertatea ii impiedica, dzeu exista numai in capetele celor care cunosc pedeapsa.

| DarkAndDreary a răspuns:

În mare parte, da.

| Golyat18 a răspuns:

Ma lasi... si daca tapa unu foc din cer sau imi vindeca ochii de ce sa l cred poate vrea sa ma insele. Si eu ma gandesc ca s mai mari sansele sa fie un dumnezeu dar care e ala?

| mentholinks explică (pentru Golyat18):

Nu stiu. YHWH sau poate Allah, Brahman?big grin

| Golyat18 a răspuns (pentru mentholinks):

Vezi... hai sa ne facem noi doi un cult: al nestiutorilor

| mentholinks explică (pentru Golyat18):

Si ne inchinam la semnul intrebarii.

| Blexistroni a răspuns:

Nu uita de cruzimea lui