| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti ortodox poti sa te pocaiesti? din cate stiu pocainta nu este o religie!

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Nu numai ca poti sa te pocaiesti, ci trebuie neaparat. Apartenenta la o Biserica nu este un "pasaport pentru mantuire", dupa cum cine are o furculita nu inseamna ca a mancat.
NIMENI nu poate ajunge in rai decat daca se pocaieste. Altfel, va muri de foame cu furculita in mana.

| milan9 a răspuns (pentru RaduMD):

Iar în cazul acestei pocăinţe fiind valabile conştientizarea, mărturisirea (mărturisirea, spovedania), părerea de rău pentru păcat, hotărârea de a nu mai greşi... happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pocăinţa înseamnă DOAR conştientizarea, mărturisirea, (Spovedania), părerea de rău pentru păcat (că ai săvârşit).
Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului
şi Spovedania/Mărturisirea) nu este dusă până la capăt!

16 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Cum zicea milan9.
Intelegeti gresit! Poti sa te pocaiesti, te spovedesti, traiesti o viata smerita, sa regreti pacatele facute, sa faci lucruri bune, atunci poti sa zici ca te-ai pocait!
Numai bine, Doamne ajuta!

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "POCĂINŢA"!

Pocăinţa înseamnă DOAR conştientizarea, mărturisirea, (Spovedania), părerea de rău pentru păcat (că ai săvârşit).
Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului
şi Spovedania/Mărturisirea) nu este dusă până la capăt!

| milan9 a răspuns:

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", ea înseamnă regretare şi iertare, DAR prin harul lui Dumnezeu, cel care şi lucrează prin Taina Mărturisirii (Spovedaniei).

Pocăinţa nu are cum să fie o altă "religie", doar Mântuitorul Hristos a vorbit despre O SINGURĂ BISERICĂ! N-am citi să spună ceva gen: făceţi-vă secte cum vă taie capul...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Deci si daca esti ortdox poti sa te pocaiesti?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Absolut DA! De fapt adevărata pocăinţă, Hristos a legat-o strâns de Biserica Sa - Una Singură!

În afara Bisericii nu există decât regretarea păcatului, fără o lucrare a harului! Ori Hristos nu a vorbit degeaba atunci când a legat iertarea de o lucrare a harului...:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai daca esti ortodox

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pocainta consta in recunoasterea pacatelor, marturisirea la duhovnic, indepartarea de acele pacate mari sau de patima ( cel mai mare pacat este patima - ex: fumatul), indeplinirea canonului dat de duhovnic si facerea de fapte bune

| Maxim96 a răspuns:

Pocainta este o taina crestina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anul viitor implinesc 18 ani, are ceva daca imi fac majoratul?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Confesiunea crestina din care faci parte ar trebui sa te indemne la pocainta. Mai bine spus la nasterea din nou, fare de care nimeni nu poate intra in Imparatia lui Dumnezeu.
In ce priveste majoratul, sa stii ca Dumnezeu priveste cu placere la orice ocazie in care putem sa Ii multumim pentru varsta frumoasa pe care ne-a dat-o, pentru felul in care S-a ingrijit de noi. Acestea sunt ocazii in care putem sa ne gandim la binecuvantarile pe care El ni le-a oferit si sa Ii multumim pentru ele.
Bucura-te de majorat, -bucura-te impreuna cu prietenii si familia; dar mai mult bucura-te cu Dumnezeu. El sa fie invitatul de onoare. Daca-L inviti, va veni, asa cum a venit si la nunta din Cana; dar nu a venit neinvitat, ci invitat.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Da dar nu e bine sa asculti muzica, sa te machezi!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici ai zis bine cu muzica si machiajul...
La nunta din Cana cred ca a fost muzica -si nu orice fel de muzica. Cu siguranta ca nu muzica de discoteca sau de vreun local rau famat. (Apropo, uitati-va putin peste playlist-ul meu ca sa vedeti ce muzica ascult.)
Daca femeia nu este suficient de frumoasa in contextul natural in care a fost creata de Dumnezeu, atunci cu siguranta ca El o facea mai frumoasa decat este acum. Femeile nu au nevoie de machiaj. Daca nevoia o cere, atunci se poate folosi ceva foarte usor.

| Mikhtarian a răspuns:

Pocainta inseamna sa te transformi, sa fi mai bun, sa numai faci atatea pacate.
Pocainta este dupa mantuire.

| mariaalessandra a răspuns:

Pocainta este Sf. Taina a spovedaniei. Toti crestinii se pot spovedi la un preot de la biserica lor( ex. ortodocsii la un preot de la o biserica ortodoxa).