| TheSoldier a întrebat:

Daca esti un om bun, si nu crezi in Dumnezeu, este un lucru rau? Adica, atata timp cat,, stai in banca ta" din punctul meu de vedere nu-i o problema. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Cele doua aspecte nu sunt in conflict. Daca esti om bun ai calitati necesare sa fii iubit de Domnezeu. Daca ai credinta ai toate sansele sa devii mai bun decat esti.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti om bun nu crezi in Dumnezeu dar dupa ce mori el zice nu ai crezut in mine mergi in infern pentru ca nu are cum sa te primeasca in paradis daca nu aveai pe constiinta faptul ca exista. Daca are chef poate te primeste cine stie.

| TheSoldier explică (pentru mgtow):

Poftim? Asta e un raspuns?

| mgtow a răspuns (pentru TheSoldier):

Crezi in el ajungi cu el, nu crezi nici el nu te considera de partea lui si te lasa in mainile diavolului

| danay72 a răspuns:

Exista doar 2cai. Nu e cale de mijloc. Matei7:13,14

| milan9 a răspuns:

Lipsa totala de recunostinta fata de acel Parinte Creator (plecand de la premisa existentei Lui) nu este in sine un lucru bun...

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Hai sa aplicam un pic tranzitivitatea. Eu sint umanist, fac totul pentru oameni, iubesc oamenii din jur neconditionat. Daca prietenul imaginar exista, ii iubesc creatia, deci rezulta ca il iubesc si pe el, chiar daca nu cred in existenta lui in mod constient. Care e buba? Cei ce raspund ca vai sa vezi ca nu ajungi in rai samd mi se pare ca blasfemiaza din principiu. Dumnezeul din biblie si cel propavaduit de biserica e unul cretin, retard si fara pic de logica. Nu e de mirare, atita vreme cit afacerile lor se bazeaza pe frica omului de prietenul imaginar.

| sublime89 a răspuns:

Sa fii un om bun nu are cum sa fie un lucru rau niciodata.

| suffarstar a răspuns:

Degeaba crezi,daca nu intelegi. Multi cred,dar cred fiindca asa li s-a impus. Daca tu esti sincer cu tine insuti, e un lucru bun. Cred insa ca pentru intelegerea supranaturalului, trebuie ca omul sa se intoarca mai intai la natural. Nu poti sa stai doar in fata Pc-ului si sa zici : " Bă, eu l-am cunoscut pe Dumnezeu si sunt ferm convins ca exista.
Trebuie sa incepi o calatorie spirituala, doar asa il vei gasi pe Dumnezeu.

Daca nu vrei sa crezi, e o alta problema...

| fllu07 a răspuns:

Hai sa-ti zic o povestioara imaginara care cred ca te va ajuta:
era un zid care despartea doua tabere de oameni: cei care credeau in D. si cei care nu credeau in D.
cei care credeau erau fericiti, aveau un sentiment de implinire, o speranta. cei care nu credeau erau, incuntati, disperati, tristi.
si pe zid mergea un om. cei care credeau in D. il tot chemau de partea lor, tot insistau sa coboare la ei. cei care nu credeau nu ii aveau treaba. indignat, omu ii intreaba pe cei care nu credeau in D: voi nu ma vreti printre voi? nu vreti sa cobor de partea voastra? la care a primit un raspuns sec: zidul, este al nostru.
morala? cale de mijloc nu exista. ori cu D, ori impotriva.
mentionez ca a crede nu inseamna sa spui eu cred. ci inseamna a cunoaste vointa lui D. si a te stradui sa o traiesti. sa-ti traiesti viata dupa cum este scris in biblie. si conform cu Iosua 1:8, 9 si Psalmul 1:1-3 doar atunci cand citesti biblia si o traiesti, doar atunci vei fi fericit si vei avea succes in tot ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mihai? in crestinism se pune problema cam asa; daca faci binele, cautand slava lumii, este scris, ca deja ti-ai primit plata. daca faci binele cautand slava lui Dumnezeu, vei primi inmiit in rai.De ce se spune ca omul credincios, trebuie sa fie fiu al luminii si faptele lui sa descopere lumii ca Dumnezeu este lumina si dragoste.cand unul cauta slava lumii, isi va striga faptele bune, prin televiziuni, presa si prin piete, ca sa fie cunoscut si lumea sa-l laude.in privinta asta este o pilda a fiului ascultaor si a celui neascultator; un tata ii spune fiului lui ascultator; du-te si munceste via; acesta ii spune ca va merge, dar nu se duce.Atunci tatal lui merge la cel neascultator; mergi si munceste via.acesta spune ca nu se duce, dar mai apoi regreta si se duce si munceste via.deci care din cei doi a facut voia tatalui? fiindca Iisus Hristos a spus; nu oricine spune Doamne-Doamne va intra in imparatia cerului, ci doar aceia care fac voia tatalui lor din cer.

| HowdidIgethere a răspuns:

Este rau pentru propria ta persoana.

| TheSoldier explică (pentru HowdidIgethere):

Pur si simplu nu cred. Nu sunt impacat cu ideea, de aceea am vrut sa aud mai multe pareri.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru TheSoldier):

Nimeni nu ne impiedica sa cautam. Cum avem timp pentru Champions League, putem gasi si pentru cautare.

| TheSoldier explică (pentru HowdidIgethere):

Nu sunt acel gen de om, sunt un om retras, nu un manelist infect care isi pune sperante in echipe de fotbal de tot cacatul. Nu stiu daca ma intelegi. Eu am o mentalitate mai diferita.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru TheSoldier):

Cu atat mai mult ai timp de cautare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HowdidIgethere):

De ce ar fi rau pentru propria persoana?

| M25M a răspuns (pentru HowdidIgethere):

De ce sa fie rau pentru persoana lui? Eu asta nu o inteleg. Daca e, cum a zis si el, bun si sta in banca lui, face bine, nu face rau, dar nu crede in vreo zeitate de ce ar fi rau pentru persoana sa? Care-i logica?