| hypothesis a întrebat:

Daca evolutia este un fapt real irefutabil, se mai poate vorbi despre existenta lui Dumnezeu (cel din Biblie)?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru comunitatea stiintifica, evolutia e un fapt. E singura varianta posibila si evidenta ce explica diversitatea organismelor de pe Terra.

Pentru religiosi insa poate sa nu fie un fapt, deoarece ei mai au si variantele lor magice, inaccesibile stiintei, in care o forta superioara creaza din nimic organisme aparent identice la anumite intervale de timp.

In definitiv, pe taramul imaginatiei nu exista fapte, toatul poate fi doar o iluzie. Merele nu cad pe Pamant deoarece acesta le atrage, ci pentru ca o infinitate de spiridusi microscopici trag de ele.
Pe taramul imaginatiei se pot gasi explicatii alternative la orice.

Arunca numai un ochi aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Flat_Earth_Society

Tipii aia au explicatii la aproape orice contrargument. Incalca insa "briciul lui Occam", pentru ca fac presupuneri grauite.

| danut a răspuns:

Care evolutie, poti spune involutie. Evolutia tehnica nu are nici o legatura cu cea umana, era prezisa de peste 2000 de ani in Biblie. Consideri ca admiterea de inversionisti in societate si acceptarea acestora ca oameni normali inseamna evolutie? Oau ce mai evolutie.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Cred ca se referea la teoria evolutiei..., aia din biologie.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Bine inteles ca la aia se referea dar este doar o teorie si doar din anumite carti de biologie, nu din toate ci doar dintr-o parte.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"doar din anumite carti de biologie, nu din toate ci doar dintr-o parte."
Mda, sigur vorbim de lucruri distincte.

| mODIN a răspuns (pentru danut):

Despre ce vorbesti?

| danut a răspuns (pentru mODIN):

Despre evolutie, parca, tu ce crezi?

| mODIN a răspuns:

S-a putut vreodata vorbi despre asa ceva?

| mODIN a răspuns:

In nici un caz

| AvalohAlyn a răspuns:

Da.Bineinteles.Dumnezeu sau Creatorul a facut lumea atunci, prin evolutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa.tot la fel cum in cercurile crestine sa vorbeste despre stiinta si dascoperirile ei. cele din lume.

| aabaaab3278 a răspuns:

Imi poti spune, de fapt, care e concluzia pe care o putem trage din teoria evolutiei?

| hypothesis explică (pentru aabaaab3278):

Nu,afla singur.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru hypothesis):

Stiu care e laughing numai ca am vrut sa aud din partea ta si sa iti dovedesc ca nu e irefutabila.