| AvalohAlyn a întrebat:

Daca exista Dumnezeu, exista si viata de apoi nu? Despre care Iisus a vorbit atat de mult(adica despre Imparatia Cerurilor)

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu neaparat. Mai sunt posibile si alte interpretari. De exemplu, Imparatia Cerurilor inseamna partea din univers in care Dumnezeu e recunoscut, de aia ii zice Imparatie, si e a Cerurilor pentru ca, pe Pamant, nu-i asa, Dumnezeu nu e ascultat. Cine Il asculta pe Pamant, extinde si aici Imparatia Cerurilor. Unde nu am gasit explicatie alternativa este la pasajul in care Isus spune ca le va pregati ucenicilor lacasuri, in casa Tatalui.

Răspuns utilizator avertizat