| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e cu moartea si viata dupa moarte la religiile si confesiunile crestine?
Adica am vazut la unele confesiuni ca spuneau adeptii lor ca de fapt dupa moarte este un somn inconstient,nu mai simti nimic si practic nu mai existi.iar la ortodocsi si catolici stiti ca se spune ca exista viata dupa moarte(rai,iad, purgatoriu) si ca sufletele isi vor continua existenta si dupa moarte, in vesnicie.
Dar sunt anumite confesiuni crestine care cred ca dupa moarte se termina totul. daca e asa cum ramane cu Iisus Hristos Dumnezeu care a spus :"Astazi vei fi cu mine in rai" sau care a tot predicat si invatat despre Imparatia Cerurilor si viata dupa moarte?
Iisus a spus CLAR ca exista vesnicie si viata dupa moarte..insa anumite confesiuni crestine cum ar fi martorii lui Iehova dar si altele spun ca omul mort nu mai este constient de el.
Deci care e adevarul de fapt? Si de ce a tot vorbit Iisus Hristos Dumnezeu despre vesnicie,Imparatia Cerurilor,rai, iad iar unii nu cred, adica cred tocmai invers?

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Fiecare crede ce vrea. Biblia exista, nu te omoara nimeni daca o citesti, e accesibila, iti trebuie doar vointa. Daca Biblia spune adevarul si mie nu imi convine de ce sa o cred? Hai mai bine sa imi fac separat o grupare, un cult nou si sa vedem, poate in original nu zicea chiar asa. Poate e o greseala de interpretare si o putem remedia. Adevarul nu se gaseste la oameni. Nu poti compara o confesiune cu alta si sa vezi care e corecta. E ca si cand ai cantari fara unitatea de masura. Si in plus, Martorii lui Iehova sunt o secta, nu un cult recunoscut la noi in tara, ei nici macar nu cred ca Domnul Isus e Fiul lui Dumnezeu. Ei cred ca in cer va ajunge doar un anumit numar de oameni, asa ca s-a zis cu vestea buna ca putem fi mantuiti si sa traim vesnic.

| AvalohAlyn explică (pentru WhiteLife):

Hei,nu sustin martorii...ma refeream ca ortodoxismul si catolicismul crede CEVA despre moarte si viata de dupa iar martorii si alte culte cred ALTCEVA..Acum care-i Adevarul numai... Iisus stie.laughing Eu am vrut doar sa aflu prin intermediul intrebarii ce se intampla exact dupa moarte d.p.d.v crestinesc? Si am intalnit pareri contradictorii intre crestini.

| WhiteLife a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Punctul de vedere crestinesc il gasesti in Biblie, pentru ca crestinii nu traiesc asa cum trebuie. E clar ca un crestin, care Il urmeaza pe Domnul Isus crede ce spunea El, ca trebuie sa ne pocaim ca sa primim viata vesnica si ca El se duce sa ne pregateasca un loc. Catolicii zic ca o sa asteptam o perioada in purgatoriu, ortodcsii zic ca nu iti poti marturisi pacatele decat in fata oamenilor (adica eu nu am acces liber la Domnul Isus, trebuie mai intai sa trec pe la preot, lucru pe acre eu nu l-am gasit in Biblie, vezi 1 Ioan 2:1, Evrei 5:5, 9:11. 10:21). Problema vine de la interpretare... Poti sa cauti ce se intampla dupa moarte cu un catolic, cu un ortodox, cu un reformat, cu un neoprotestant... Pentru ca se interpreteaza Biblia diferit, se mai adauga si traditii si se ajunge la altceva.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Au interpretat Biblia gresit. Iisus a mai spus ca Dumnezeu nu e Dumnezeul celor morti, ci a celor vii, si mortii sunt vii, numai ca nu in trup. De fapt, moarte nu inseamna trecerea in nefiinta la om, ci despartire : moarte trupeasca, adica despartirea sufletului de trup, si sufleteasca, adica despartirea sufletului de Dumnezeu. Prin pacat, de exemplu, poti muri sufleteste, dar Dumnezeu iti da ocazia sa invii cu sufletul.

| Darr1u5 a răspuns:

Dupa cum biblia spune, exista doua cai pe care oamenii merg: cei mai multi merg pe calea pierzarii care e foarte larga si cei mai putini merg pe calea vietii care e destul de ingusta.

Acum depinde daca ai ascultat de Cuvantul lui Dumnezeu - biblia si daca ai trait pe pamant in conformitate cu legile lui Dumnezeu. Daca da, dupa moarte, trupul va putrezi in pamant iar sufletul va merge in raiul lui Dumnezeu.

Daca nu ai ascultat de Cuvantul lui Dumezeu, sau ai ascultat insa nu ai trait in confirmitate cu standardele Lui atunci vei trupul tot in pamant va ajunge insa sufletul va merge in chinul cel vesnic alaturi de diavol si de cei ce i-au slujit lui.

Imparatia cerurilor sau Imaparatia lui Dumnezeu sau rai, e tot una si descrie acel loc minunat unde ne dorim sa ajungem cu totii.

Domnul Isus a spus in evenghelii cand spunea pilda bogatului si saracului ca chiar daca s-ar intoarece un om din moarte la viata nu il vor crede oamenii...

Poti asculta aceasta marturie, insa e foarte greu de crezut, asa cum spuneam mai sus:
https://www.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434

| Madalinqqq a răspuns:

Nimeni nu stie asta decat Iisus Hristos!