| amrevenit a întrebat:

Daca exista o dovada ca exista dumnezeu acea este iubirea, daca stam si ne gandim de ce avem sentimente, de ce iubim?
conform lui darwin suntem niste animale lipsite de sentimente, iubirea cum a ajutat evolutia? stiinta nu poate explica ce e iubirea, ce e un gand, cei constinta

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dovada care m-a dat pe spate, păcat că și animalele își arată afecțiunea( iubire? nu știu ce-i aia! Nu-i tot afecțiune?). N-ai auzit de animale care au intrat în incendiu cu speranța că-și salvează stăpânul? N-ai văzut imaginile care au făcut ocolul internetului cu ăia doi căței, unul călcat de mașină și celălat care a rămas lângă el să-l tragă pe margine și făcea ca toate ălea că a murit prietenul lui sau ce era. Am avut cândva doi papagali, unul din ei s-a îmbolnăvit și celălat avea grijă de el, îi aducea mâncare și i-o băga în cioc cum fac cu puii, îl curăța, îi dădea apă. Nici oamenii n-au grijă unii de alții cum au animalele, poate n-ai observat tu dar animalele iubesc mai mult ca oamenii.

| cristi202 a răspuns:

Interesanta idee. Mi-ar place sa il aud pe Darwin explicind din punct de vedere al evolutiei sacrificiul (poate inutil chiar) unui sot pentru sotia sa, al unei mame pentru copilul ei, sau al unui prieten pentru prietenul lui. Mi-ar place sa ii vad pe evolutionisti cum ar explica aparitia dragostei, intr-o lume care te indeamna mereu sa traiesti dupa legea junglei, pentru a supravietui, si nu a te sacrifica, cum face dragostea.

| ateu123 a răspuns (pentru cristi202):

Ai dreptate cristi.ps sunt raymusic

| Rapplex a răspuns (pentru cristi202):

Omule, si o ursoaica isi da viata pentru puiul ei, si o leoaica isi da viata pentru puiul ei etc.

| cristi202 a răspuns (pentru Rapplex):

Da, dar una e sa o faci din pur instinct, fara sa poti gindi la ce faci, si alta e sa o faci voit, constient, rationind la ceea ce se intimpla, pentru ca capacitatea noastra de a rationa e inca o piedica in a te sacrifica - sti ca esti in pericol si te gindesti la ce ti se poate intimpla rau, si asa apare teama si refuzul de a te implica, insa cei ce iubesc trec dincolo de aceste lucruri. Si nu trebuie sa fii mama, au fost si cazuri cind s-au sacrificat pentru persoane necunoscute. Asta cum explici? La mame hai sa zicem ca e instinctul matern, dar la doi prieteni, sau la un necunoscut ce a avut parte de un accident, cum poti explica? Am auzit de citeva tragedii de trenuri si avioane, si ce era mai frumos era ca exista cineva care punea viata celorlalti mai presus de a sa. De ce exista asemenea sacrificii?

| Rapplex a răspuns (pentru cristi202):

Exact, ratiunea ne face diferiti de celelalte animale, nu iubirea.Sacrificiul intre prieteni e ceva normal, intalnit si la animale. Exista multi caini si-ar apara stapanii cu pretul vietii.De ce? E pur natural. Tine de instinctele noastre.Normal ca aceste instincte difera de la animal la animal, specie la specie etc.Dar per total, nu sunt prea multe diferente, exceptand gradul de inteligenta.

| ramona30 a răspuns:

Zau daca inteleg prima ta fraza:
"Daca exista o dovada ca exista dumnezeu acea este iubirea"
Inteleg ca faptul ca exista iubirea este singura dovada ca exista dumnezeu.
Dar nu inteleg cu ce ar dovedi iubirea existenta unui zeu? Lamureste-ma de ce existenta iubirii sau constiintei sunt o dovada ca exista un zeu?

| cristi202 a răspuns (pentru ramona30):

Iubirea vine din exterior, nu e ceva din interior, din interior vine doar instinctul de supravietuire, care e f egoist. Tu faci ceea ce faci. Iubirea si constiinta vine si iti spune ce ar trebui sa faci (ma refer la adevarata iubire, care sacrifica, nu la acea pasiune care il sufoca pe cel iubit), Ce ar trebui sa faci nu e ceva concret ce tine de lumea asta, e ceva ca o lege stabilita in fiintele noastre, insa de care cel mai adesea nu ascultam, si asta dovedeste ca nu e din ceea ce stim ca fiind parte din aceasta lume. Daca e sa ne rezumam la ceea ce e in aceasta lume, ar trebui sa privim doar la fapte, si sa nu avem constiinta, dragostea, si nici nu am fi constienti de ele. De aceea dragostea si constiinta sunt o dovada ca exista un Dumnezeu.

| ateu123 a răspuns (pentru ramona30):

Explica-mi tu de ce avem nevoie de iubire si sentimente

| Nuvăsufăr a răspuns:

Ba poate, toate sentimentele şi gândurile ce le percepi sunt datorate unor procese chimice, biologice, fiziologice, destul de simple, la fel ca toate animalele superioare, e acelaşi principiu, doar că noi ne-am nimerit a fi tehnologia de ultimă oră a evoluţiei.
Mulţumeşte şansei că te-ai născut om şi te rog nu te apuca să mă faci om lipsit de sentimente sau altceva, acesta e adevărul, fie că-ţi place, fie că nu, el nu se-ndoaie după voia ta.

| ateu123 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Poti dovedi ca e vorba de niste chimicale?

| Rapplex a răspuns (pentru ateu123):

Endorfina=substanta ce ofera senzatia de placere, fericire, iubire.

| ateu123 a răspuns (pentru Rapplex):

Ai dreptate

| Rapplex a răspuns:

Nu inteleg de ce intrebati lucruri stupide.I-am mai spus unuia ca in corpul omenesc exista endorfina, o substanta care ofera sentimentul de placere, fericire, iubire.

| Polaris a răspuns:

Eu citind întrebarea: http://i.imgur.com/qdgYU.gif
N-ai făcut biologie la școală, nu?

| doctorandus a răspuns:

Darwin nu a zis ca suntem lipsiti de sentimente, ca doar nu era cazut in cap.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Conform lui darwin suntem niste animale lipsite de sentimente,==ăsta nu este citat din Darwin, ( este din popa nebunu care trage cu tunu împușcă rațele și la halește mațele.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei? nu va certati intre voi ca se instaureaza prostia si voi santeti teligenti/nici nu credeti si va contraziceti.dar daca credeati?