| Bogdan2104 a întrebat:

Daca exista un singur Dumnezeu, de ce atatea religii? De ce toti se bat in piept ca a lor credinta e cea dreapta? Oare marea majoritate a credinciosilor uita rolul smereniei in favoarea imaginii de sine? Si oare acelui Dumnezeu, daca exista, ii place acest lucru?

33 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca exista un singur presedinte al Americii de ce asa multi nebuni care se cred presedinti?

| Maxim96 a răspuns:

Celelalte religii le-au creat oamenii.

| Bogdan2104 explică (pentru Maxim96):

Care? Dumnezeul asta al tau a zis: "Vreau ca oamenii mei sa fie toti penticostali!" si s-au trezit niste rebeli sa spuna ca ei vor cu tot dinadinsul sa fie ortodocsi?

| M25M a răspuns (pentru Maxim96):

Si fix aia in care te-ai nascut tu si care ti-a fost baga pe gat e cea neinventata nu?

| Maxim96 a răspuns (pentru Bogdan2104):

Penticostalii au aparut mult mai tarziu.
Iisus a infiintat Biserica apostolica, care mai tarziu s-a numit ortodoxa.

| Maxim96 a răspuns (pentru M25M):

Eu o simt cu inima aceasta credinta.I-mi da aripi ca sa zbor.

| M25M a răspuns (pentru Maxim96):

"I-mi da aripi ca sa zbor".---Acelasi lucru putem sa-l spunem si despre RedBull...

| Bogdan2104 explică (pentru Maxim96):

Eu cred in Allah, adu-mi argumente solide prin care sa ma convingi ca gresesc!

| Maxim96 a răspuns (pentru M25M):

Aripi duhovnicesti

| Maxim96 a răspuns (pentru Bogdan2104):

Eu nu-l cunosc pe allah, eu i-L cunosc pe Dumnezeu in 3 iopostasuri.
In Biblie nu se pomeneste macar numele de allah.

| M25M a răspuns (pentru Maxim96):

Da pe Brahmna il cunosti? Hai ca e mai vechi (batran ) decat zeul tau?

| Maxim96 a răspuns (pentru M25M):

Nu-l,cunosc pe el.
Dumnezeul meu exista din vesnicie.

| Bogdan2104 explică (pentru Maxim96):

Eu nu cred in Biblie, eu cred in Coran. Dovedeste-mi ca Biblia este adevarul absolut, iar Coranul o "nascocire umana"!

| Maxim96 a răspuns (pentru Bogdan2104):

Coranul n-a fost scris prin Duhul Lui Dumnezeu.
Această carte a fost scrisă la o perioadă de aproximativ 600 de ani, după ce Noul Testament a fost scris. Biblia era finisată deja şi Cuvântul Lui Dumnezeu era complet, neavând nevoie de nici o adăugire. În contextul multor învăţături greşite, după aproximativ 600 de ani, apare şi Mohamed cu Coranul, aducând o învăţătură total greşită şi străină Scripturii. Biblia nu ne-a lăsat în întuneric cu privire la astfel de cărţi şi învăţături. Apostolul Pavel care a dus Evanghelia multor popoare, el singur a scris şi a spus: De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!" Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul" decât prin Duhul Sfânt. (1 Corinteni 12:3)
Coranul a adus o carte plină de contraziceri şi care a lovit în învăţătura de bază a creştinismului. Cum am scris şi mai sus, este evident al cui duh este prezent în această carte… tocmai de aceea, cartea aceasta a musulmanilor loveşte în doctrina de bază a creştinismului. Noi nu putem primi o "revelaţie" care pretinde a fi de la Dumnezeu, dar care contrazice ceea ce a spus Dumnezeu mai înainte.
Acest Coran nu poate sã fie nicicum nãscocit, fãrã de Allah, ci este confirmarea celor de dinaintea lui şi tâlcuirea orânduielilor. Nu este nici o îndoialã cã el este venit de la Stãpânul Lumilor.

| M25M a răspuns (pentru Maxim96):

Asa e, Dumnezeu exista pentru Biblia spune ca Dumnezeu exista iar Biblia este adevarata pentru ca este cuvantul lui Dumnezeu, lucru pe care il mentioneaza in Biblie care este adevarata pentru ca Dumnezeu este adevarat, iar celelalte religii si ceilalti zei nu sunt adevarati pentru ca Biblia spune ca doar Dumnezeu este adevarat ...Am nimerit rationamentul cat de cat?

| Maxim96 a răspuns (pentru M25M):

Da cam asahappy

| Bogdan2104 explică (pentru Maxim96):

Asta nu-i o dovada, asta puteam s-o scriu si eu la betie, la fel cum puteam sa scriu si Biblia...astea-s cuvinte care iti pun tie si celor ca tine lacat. Nu tot ce zboara se mananca si atunci cand vezi/auzi/citesti tot felul de chestii trebuie sa gandesti, ca prin asta te deosebesti de alte animale-prin ratiune (bine, probabil nu e si cazul tau)
Astfel ca nu m-ai convins cu nimic...

| M25M a răspuns (pentru Maxim96):

Ok, si tie chiar ti se pare normal, logic, legitim?

P.S. Intereseaza-te de ironie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdan2104):

Am zic ceva daca prin absurd biblia e adevarata si coranul e deoarece aceste 2 religii sunt ingemanate.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Ce aiureli scrii omule, isus nu a facut nici o biserica, prima oara au aparut catolici

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Dar cum explici:"tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile iadului nu o vor birui" ca asa a spus Iisus.I-L faci pe El mincinos?

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Ce biserica a facut petru sau religie? cred ca versetul se refera la temelia credintei

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Pai biserica apostolica care mai tarziu s-a numit ortodoxa

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Nu a facut nici o biserica nici o religie

| Maxim96 a răspuns:

Taci din gura ca nu tu esti adevarata EmaS!

| NGheorghe a răspuns:

Ce importanta are ce ii place lui D-zeu cata vreme oamenilor le place sa fie "sefi de trib" si reusesc pentru ca unii mai creduli si altii mai speriati chiar cred in teoriile acestor "sefi de trib"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii zicala din istoria imperiului Roman?
Ea zicea:"TOATE DRUMURILE DUC INSPRE ROMA"adica pe care drum nu ai luao tot la roma te trezeai.
Religiile sunt nistre drumuri si unele din ele duc spre Christos.Nu conteaza ce religie ai ci conteaza ce credinta ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce iti vorbesti tie la persoana a 3 a?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A credinciosilor in ce? ca si indienii cred in gange.ai pus doi de daca, referitor la Dumnezeu.despre ce vorbim? ca si drobul de sare dacaaaaaaaa!

| kira30 a răspuns:

Cum au apărut sectele
După cum bine se vede, ortodoxia a mers drept, adică cu respectarea strictă a dogmelor formulate de Sfinţii Părinţi în cele şapte sinoade ecumenice. Dar în 16.07. 1054 catolicii se despart luând-o la dreapta (adică introduc dogme noi, fără consensul întregii Biserici si fără nici un temei biblic: Primatul Papal, Filioque, Azima şi Purgatoriul). In 1517 din catolici, prin reforma iniţiată de Luther se rup protestanţii care, renunţă la ierarhia bisericească (episcopi, preoţi, diaconi), la venerarea Maicii Domnului, la cruce, la sfinţi etc. uitând faptul că, Sfintele Taine se săvârşesc numai prin episcopi si preoţi. Ori, într-o religie fără preoţie, teologia poate fi comparată cu poezia, De fapt, protestanţii nu mai recunosc decât două din cete şapte taine ale Sfintei Biserici, respectiv Botezul si Euharistia dar şi acestea la ei nu sunt săvârşite de preoţi. Din aceşti protestanţi rupţi din har, după cum arată şi schiţa de alături au apărut neoprotestantii (noii protestanţi), adică sectele care sunt astăzi în număr de aproximativ 3.000 si care apar si dispar în istorie ca revărsările de ape, căci nu au continuitate apos­tolică. Chiar Luther dându-şi seama de greşeala pe care a, săvârşit-o, a spus pe patul de moarte: "Vai mie, că această rătăcire nu se va sfârşi în veac!" În 1534 are loc o nouă schismă, cea anglicană când sub influenta lui Henric al VIII-lea Biserica Anglicană se rupe de Roma. Oare există atâţia dumnezei după numărul sectelor? Nu scrie clar în Biblie: "UN DOMN O CREDINŢĂ SI UN BOTEZ" (Efeseni IV, 6), OARE S-A ÎMPĂRŢIT HRISTOS (1 Cor. 1, 13).

| Miuanamaria a răspuns:

Fiindca oameni vad diferit ceea ce scrie in Biblie. Dumnezeu vorbeste intr-un mod atat de simplu incat oamenii nu il pot accepta. Isus a venit in lume atat de simplu s-a nascut intr-o iesle si a venit intr-un om simplu, si oamenii nu l-au crezut pentru ca era prea simplu. De aceea oameni au facut atatea religii, toate complicate, dar Dumnezeu este atat de simplu.

| Miuanamaria a răspuns:

Uite un dialog intre un fost preot si un pastor.
-Dumneata chiar crezi ca exista Dumnezeu?
-Da domnule cred.
-Si crezi ca tipul asta Isus a fost Dumnezeu-Om?
-Da cred ca Isus Hristos a fost om si ca a fost de asemenea Dumnezeu.
-Si daca eu iti dovedesc ca nu exista un Dumnezeu-Om ma crezi?
-Da domnule am sa cred.
-Bine spune mi cate simturi are omul?
-Vazul, gustul, mirosul, pipaitul si auzul.
-Bine daca exista Dumnezeu unul din aceste simturi ar trebui sa o dovedeasca. L-ai vazut vreodata pe dumnezeu?
-O, da intr-o noapte, nu de mult
-Arata-mi-l si mie
-Nu pot, numai dumnezeu poate
-Adevarul este ca nu l-ai simtit cu niciunul dintre cele cinci simturi ale tale.
-Ba da il simt
-Ei daca il simti, spune-mi si mie cum sa fac sa il simt, adu-l aici pe Isus sa il pipai si eu.
-Esti un om destept ai o minte sclipitoare.
-Normal ca am o minte sclipitoare, mama nu a crescut nici un prost.
-Dar stai putin ce ai zis ca ai minte? o minte omenesca?
-Ce-i cu tine? te-ai pierdut-o pe a ta? normal ca am o minte omeneasca.
-Si daca ai o minte omeneasca unul din acele cinci simturi ar trebui sa ii dovedeasca existenta nu?
-Pai cred ca da
-Dumneata te-ai vazut vreodata mintea?
-Pai doctorii
-Nu nu creierul, mintea, creierul e una mintea e alta. Creierul e acolo in testa iar mintea e facuta din ganduri care iti umbla prin creier. Te-ai vazut vreodata mintea?
-Nu, nu cred.
-Dar ai mirosit-o vreodata? Ai pipait-o, ai gustat-o, ai auzit-o? Niciodata asa-i? Dupa logica dumnitale pot sa iti spun ca nu ai minte!
-Eu stiu ca am!
(predicatorul ia un ac si il inteapa pe preot)
-Auu
-Ai simtit intepatura?
-Sigur ca am simtit!
-Ciudat eu nu am simtit nimic!
-Ia sa te intep si eu cu acul, sa vezi atunci ce simti!
-Aici e smecheria, daca il primesti si dumneata pe dumnezeu vei simti si vei vedea ce simt si vad eu!