| marYmaraYa a întrebat:

Oare de ce exista atatea secte si religii? In fata lui Dumnezeu toate sunt bune?

Răspuns Câştigător
| sempreinvolo30 a răspuns:

In Efeseni4:5 este scris ca este o singura credinta aprobata, de Dzeu nu le accepta pe toate. Majoritatea exista pentru interes și profit iar acestea ii înșală pe oameni și ii Controlează cu tot felul de tradiții și obiceiuri care nu se găsesc în Biblie

32 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Un lider vrea oameni "illuminati" nu grupuri de slujitori.

| Zenithf a răspuns:

Dumnezeu se uita la ce are omul in suflet, nu de ce religie este.
De ce exista atatea religii? Pentru ca religiile nu au de-a face cu relatia omului cu Dumnezeu, ci cu ceea ce crede omul despre aceasta relatie, si fiecare om crede in felul lui.

| Jardelin a răspuns (pentru Zenithf):

Da de unde stii tu unde si la ce se uita Dumnezeu? Esti mai mare decit El, esti confesorul Lui, ti-a spus tie El unde se uita si le ce?

Nu ti se pare ca e o afirmatie tupeista si plina de mindrie ca afirmi ca tu stii ce va face Dumnezeu? Da cine esti tu de stii tainele si gindurile lui Dumnezeu?

| Zenithf a răspuns (pentru Jardelin):

Am scris ce a scris si Pavel.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu intotdeauna s-a identificat cu o singura religie adevarata. Efeseni4:5

| DracusorImpielitat a răspuns:

Pentru ca oamenii, in vremurile indepartate, nu erau suficient de puternici spiritual si nici foarte inteligenti, si au simtit nevoia sa isi puna speranta in ceva sau sa dea vina unor intamplari rele pe seama supararii unor forte "divine". Chestia amuzanta e ca, si acum oamenii mai cred in aceste forte, crestinism, etc.
Care Dumnezeu?

| mODIN a răspuns:

Daca ar fi existat Dumnezeu nu ar fi fost mai multe religii.

| RAY a răspuns:

Sectele si religiile se contrzic intre ele si se declara ca fiind singura salvatoare, ciudat e ca iisus era anti religios avea asa bune complimente pentru preoti evrei ca farisei si mai multe de fapt iisus nu indemna la religie si la credinta, religia e doar o forma de manipulare si de banii nu vezi ca toate sunt dupa banii nu dupa biblie

| milan9 a răspuns:

"Este UN Domn (unul singur), o credinta (una singura), un botez (unul singur)"

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este UNA singura.

| milan9 a răspuns:

Cuvantul "obiceiuri" sau "traditii" se poate referi atât la "obiceiurile corecte ale crestinilor" cât şi la cele greşite ale grecilor spre exemplu.

Iată, doar cateva locuri în care este vorba de obiceiurile corecte ale creştinilor:
- Fapte 16, 21 - in care romanii pagani spunau despre crestini ca au anumite "OBICEIURI".
- "Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Un loc în care cuvântul "obicei" este folosit critic este următorul:
"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

| milan9 a răspuns:

Deci in concluzie, conteaza DE UNDE vin acele traditii: de la Martin Luther si acolitii lui, Calvin si Zwingli (eretici ai sec XVI), sau daca acele traditii sunt lucruri neschimbate de catre secte de-a lungul timpului, lucruri lasate chiar de EPISCOPII PRIMELOR SECOLE CREŞTINE!

Ceea ce in Biserica este numita Traditie nu este altceva decat un corp compact de invataturi patristice NESCHIMBATE. Atât de "neschimbate" încât atunci când în istoria Bisericii s-a schimbat un singur cuvânt, doar unul singur (filioque) din Sf. Traditie, a aparut prima schismă si prima grupare dizidentă, separată de Biserică: Catolicismul.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din cauza necredintei oamenilor, care vor zilnic altceva mai comod

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| sublime89 a răspuns:

Religiile lumii sunt raspandite dupa criterii geografice, asa cum si speciile de animale sunt raspandite pe criterii geografice, iar asa cum aceasta din urma demonstreaza evolutia vietii pe Pamant, asa demonstreaza si prima evolutia religiilor lumii, si mai ales faptul ca fiecare populatie isi inventeaza propriile religii.

| CinevaNou a răspuns:

Nu, doar cea ortodoxa e buna, restul ajung in iad.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Efeseni 4:4, 5

| M25M a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Din nou doar crestinismul, fix aceasta religie e cea adevarata. Dintre miile si miile de zeitati fix Dumnezeul crestin e al pe bune?!?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Galteni 17; 1-7

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Galateni 17; 1-7 si efeseni 11 : 3-7

| RexCuParuCret a răspuns (pentru M25M):

Tu in ce crezi?

| M25M a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Nu cred in zeitati, cred in multe dar nu in fiinte magice.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ba da, la sectanti exista doar citate trunchiate

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sunt modalitati diferite aduse cu succes de catre Satan, pentru a induce omul in eroare, si al indeparta de Dumnezeul adevarat. Daca constati, aceste forme diferite, nu se inteleg intre ele, nu se iubesc, se calomniaza, se tradeaza, sunt in goana dupa materialism, de fapt,, dupa nimic."IN fata lui Dumnezeu este buna forma de inchinare care infaptuieste vointa lui Dumnezeu. Membrii religiei adevarate sunt recunoscuti prin iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copacul se cunoaste dupa roade.
De ce exista o varietate asa de mare de copaci?
Asa si cu religiile.

| costis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mormonii zic ca ei au cele mai multe roade.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costis):

Din pacate nu stiu mare lucru despre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista vreun Dumnezeu(cel din Biblie) atunci NU.
De ce?
Pt ca in general provoaca confuzie, violenta, acte de cruzime...

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Religiile sunt inventate de oameni, fiecare dupa placul inventatorului. e simplu
daca la origini a fost doar una singura si reala, inseamna ca omul a dat rau de tot cu mucii in fasole.

| Lămâie00 a răspuns:

Tovarasul 666Metalhead666 are dreptate

| casian_6565 a răspuns:

Nu sunt bune. doar religia ortodoxa cred ca pastreaza toate poruncile date de Mantuitorul.in biblie scrie ca sfarsitul lumii va fi o singura religie si sigur va fi cea mai placuta lui Dumnezeu adica crestinismul religia mantuirii in fine atunci va veni sfarsitul sper ca te am lamurit funda?