| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Dacă Fecioara Maria năștea o fată în loc de Iisus, cum și-ar mai fi scos fața în public? Ce s-ar fi întâmplat dacă Iisus s-ar fi născut femeie?

Întrebarea mea se inspiră de la postarea aceasta pe Facebook: https://goo.gl/OBfo2s

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa se nasca femeie la cat de misogina e religia?

| Elide a răspuns:

Atunci nu era Mesia, n. avea cum sa nasca o fata Dumnezeu a spus clar prin ingerul care i s-a aratat Mariei vei naste un fiu deci.

| Qasim a răspuns:

Poti specula orciat in jurul acestor intrebari pentru ca nu exista raspuns corect sau gresit. din aceste intrebari cei care cred isi pot doar intari credinta, intelegand si confirmand inca o data ca tot ceea ce s-a intamplat s-a intamplat datorita planului lui dumnezeu.

| SG1995 a răspuns:

Păi nu s-ar fi remarcat social, sau dacă ar fi făcut-o ar fi fost o formă de feminism antic în loc de religie, și probabil nu ar fi trăit destul de mult să duc la schimbarea societăți pe termen lung.

| RAY a răspuns:

Iahve a creat femeie ca adam s-a plictisit singur acolo cu el asa ca nu putea ca mesia ceva creat pentru a satiface barbatul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In societatea de atunci si in unele cazuri si de acum nu are cum sa se fi nascut fata si sa fie cea mai tare. Fiind doar o poveste normal ca s-a nascut un baiat fiind in ton cu gandirea de atunci patriarhala si misogina.

| cristi202 a răspuns:

Bine ca nu vrei ca Dumnezeu sa te ia, sa te duca pana pe Luna, si sa te aduca inapoi ca tu sa crezi.
Nu e asta modul Lui de a fi, de a lucra.
Biblia spune frumos despre oamenii care Il cauta, ca "il cauta bijbind, macar ca nu este departe de noi." Il poti gasi in orice lucru firesc din lumea aceasta, caci orice lucru e o mica minune, dar trebuie sa ai ochii deschisi pentru asta, insa noi prea adesea suntem ca doi iubiti aflati unul linga celalalt, dar unul din ei e legat la ochi si nu il vede pe celalalt, desi e linga el.
Una din regulile descoperirii lui Dumnezeu este tocmai firescul. Ce ai vrea tu sunt lucruri ciudate, cum sa il lase pe Iosif gravid? Sau sa Il fi facut pe Isus femeie. Pot sa iti spun cateva motive serioase pentru care Isus a trebuit sa se nasca barbat.
Si totusi, un psiholog a studiat comportamentul lui Isus asa cum este descris in Evanghelii, si a facut o descoperire surprinzatoare: a fost barbat, dar dupa cum a comunicat cu oamenii, in special cu femeile, a dat dovada si de o feminitate accentuata, adica a avut si trasaturile predominante ce le gasesti la femei fata de barbati. Intr-un sens, la el nu a exsitat diferenta dintre sexe, a fost un om complet, nu a fost doar barbat, care sa aiba nevoie de o "jumatate", de o femeie, pentru ca insasi femeia isi gaseste un corespondent in El.

| Cris888 a răspuns:

Din cate am inteles din media se pare ca Iisus ar fi avut 7 frati.
Daca se nastea o fata - nu se intampla nimic deosebit, scrierile rabinilor se ootriveau mai bine unui baiat.
In principiu nu mai era religia crestina.
Dar apare o intrebare ca forma de evolutie, daca asa-zisa fecioara vroia o fata, tu ce zici?!
S-a inteles pe la spate Maria cu Dzeu in vointele lor...

| Cris888 a răspuns:

Fata respectiva ( conform religiei ) executa planul dement (autodeclararea ca fiica a lui dzeu) al unui asa-zis tata din imaginatia rabinilor ca sa li se implineasca visele lor.
Daca Iisus se nastea fata - se legalizau mai rapid casatoriile intre sexe care nu mai erau pacate.
Este posibil sa fi fost nu exclud - se onaniza sufleteste si mental cu Dzeul din cerurile lui.

Iisus barbat intr-un cuplu cu o femeie sa zicem Maria Magdalena ar fi fost un fiu divin mai vocal legitim.
Atata timp cat nu ai facut dragoste si nu ai avut copii - nu poti sa te declari dzeu complet.