| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Daca God l-a creat pe Satan, inseamna ca el a inventat satanismul?

4 răspunsuri:
| ionutzshadow a răspuns:

Daca o luam asa d-zeu la creat pe buda.uau d-zeu a creat budismul

| ania a răspuns:

Dupa mine, ca God l-a creat pe Lucifer inseamna doar ca a creat fiinte cu liber arbitru, el a devenit Satan in urma propriilor lui alegeri.Fiecare dintre noi ne transformam zilnic in functie de fiecare noua alegere pe care o facem, fie in asemanare cu Creatorul nostru, fie in alte directii, adica ratam tinta(pacatuim).

| ŞtefanaTCK a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe Iuda, ca şi înger.
Acesta a vrut să ajungă undeva deasupra Lui, ceea ce este imposibil. E o dovadă clară că ''şi-a muşcat mâna care îl hrănea''.
Ca rezultat al acţiunii lui, Iuda a fost izgonit din Rai. Nemaiputând fi înger, a devenit demon.
Ideea este că Dumnezeu l-a creat pe Iuda, ca pe oricare înger. A fost alegerea lui să încerce să îşi depăşească Creatorul, iar ca urmare a fost izgonit.

Întrebarea ta poate fi uţor asemănata cu ideea că ''Dacă Dumnezeu a creat tot ce ne înconjoară, atunci El a creat pe deoparte binele, dar şi răul.''
Uite cum a reuşit Einstein, la vârsta de doar 13 ani să îşi convingă profesorul de fizică, ateu fiind, că Dumnezeu nu a creat răul: http://www.youtube.com/watch?v=Gi9GaK2fraQ

Răspuns utilizator avertizat