| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Foarte adevarat, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Este corect ce scrie acolo DOAR ca Hristos ESTE viu.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De remarcat ca pavel nu spune ca iisus a inviat sau ca a facut miracole sau ca nascut dintr o virgina, desi intre moartea lui iisus si cand sau scris evangelile sunt in jur de 40 de ani distanta iar pavel este singura sursa din acei 40 de ani

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ha,ha,ha, Pavel a fost acela care a comandat omorarea lui Stefan cu pietre, unul dintre ucenicii lui Hristos. Daca ar fi asa cum spui tu Stefan nu ar mai fi fost primul ucenic omorat ci ar fi avut cca 150 de ani cand a fost ucis. Pavel sa INTALNIT cu Hristos, scrie in Biblie dar tu cu cititul. laughing

| RAY a răspuns (pentru danut):

Pavel sa INTALNIT cu Hristos?

iisus i-a aparut in drum si i-a spus saule, sale de ce ma prigonesti, nu s-a intalnit niciodata cu iisus

| danut a răspuns (pentru RAY):

Pai daca i-a aparut in drum nu s-a intalnit ci au discutat la mobil. Esti vraista tinere. laughing

| RAY a răspuns (pentru danut):

Tu ai spus ca sau intalnit baiete, i-a aparut in drum, iisus cat a trait ca om nu s-a intalnit cu pavel

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ce legatura are ce ai scris cu intrebarea sau ce am scris eu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Pai ce s-a Hristos s-a intalnit cu Pavel, mort. Esti razna rau de tot. laughing

| danut a răspuns (pentru RAY):

Stiu si eu ce legatura are intrebarea cu ce ai scris tu, poate ne informezi. :rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru danut):

Omule tu macar ai citit intrebarea lui bogdan? si raspunsul meu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Intrebarea lui Bogdan se observa ca am citit-o. Raspunsul tau asisderea dar nu se poate considera un raspuns mai ales ca spui despre Pavel ca a trait la cca 40 de ani dupa Hristos, esti brambura, cand spui tu ca Pavel traia era demult oale si ulcele ucis de romani dar la tine istoria se confunda cu internetul.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Tu asta ai inteles? intre moartea lui iisus si cand sau scris evangelile sunt in jur de 40 de ani distanta iar pavel este singura sursa din acei 40 de ani

| danut a răspuns (pentru RAY):

Oau, este "evident" ca cei care au scris Evanghelile erau demult decedati cand l-au scris. rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru danut):

Baiete nt a fost scris dupa 40 de ani de la moartea lui iisus, ce tot razi aiurea, ai baut vin prea mult

| danut a răspuns (pentru RAY):

Mai citeste CE AI SCRIS, vrei sa-ti reproduc?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

What? Pavel exact asta credea, dar el se raporta la Iisus ca la un profet divin sau ca la un preot celest.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Nu, dar suna mai realistic ideea ca Pavel a avut o haluginatie cu iz religios. Psiholog e destul de clar ca Pavel nu era convins de justetea crimelor sale, poate taman de la episodul ca Stefan a fost ucis de multime din cauza lui.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Eu asa am citit ca pavel nu a scris despre inviere, nastere, minuni

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Nu a scris, dar a crezut, de exemplu textul din intrebare lui Pavel ii apartine.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Pai cine a scris prima oara despre iisus pavel sau evangelisti?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pavel, desi Pavel nu ii scrie biografia, il mentioneaza pe acesta. Biografia lui Iisus devine necesara cand crestinismul se dezvolta in afara comunitatiilor iudaice.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Ce anume mentioneaza pavel despre iisus?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Toata evanghelia EVREI scrisa de Pavel vorbeste numai de Isus Hristos, ca EL este Dumnezeu creatorul dar si mantuitorul. Citeste ce spune Pavel despre Hristos.

| RAY a răspuns:

BogdanHaotic ai dat fundita aiurea, in fapt aia e o afirmatie nu o intrebare ce scrie in corint, in fapt intrebarea ta nu e o intrebare si o afirmatie, e adevarat ca exista mos craciun -da e adevarat ai fundita, macar daca datea un verset biblic legat de invierea lui iisus

| SG1995 a răspuns:

Pai Pavel are dreptate daca prin conceptul invieri te raportezi la ideea de viata eterna, atunci da, e zadarnica, dar daca nu ar fi fost aceasta idee a invieri divina, crestinismul ar fi fost doar o filosofie cu iz religios.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Eu ma mir ca inca se mai discuta pe tema asta.