Daca ii spui copilului tau ca daca nu o sa fie bun o sa ajung in iad, il abuzezi psihic, parerea mea

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Că adventist de ziua a șaptea îți spun că ai perfecta dreptate. Părinții care amenința copii cu astfel de lucruri (sau altele) ar trebui închiși, și nu doar cazuti din drepturile părintești.
Sunt împotriva oricărei violențe. Un părinte care amenința dă dovadă de lipsă de autoritate. Iar un părinte prea autoritar este dictator.
Un părinte nu trebuie să ridice tonul vocii niciodată. Dar niciodată. Un părinte trebuie să-și păstreze statutul de părinte in fața copiilor, să-și păstreze respectul al lui dar și al copiilor, și astfel va fi și el respectat.
De aceea spun că nu toți oamenii trebuie să dea naștere la copii. Doar 10% din cei ce se numesc părinți sunt și părinți.

8 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Doar fizic, crestini încă fac parte din categoria subcultă care cosinderă violența domestică utilă.

| SandraEve a răspuns:

Si a mea

| AC4S4 a răspuns:

Asa cred si eu. Trebuie sa-l educi pe copil ca sa traiasca in ascultare de Dumnezeu, insa trebuie sa stie ca exista si pedeapsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Nu sunt părinte încă, dar totuși sunt de părere că o ridicare a vocii neexagerată sau o exprimare pe un ton oarecare iritat nu e violență verbală, dar bineînțeles că are o măsură.

| BlackOldSun a răspuns:

Si de ce ai vrea sa ii spui copilului tau asa ceva? de ce nu il inveti CUM sa gandeasca nu CE sa gandeasca...si mai lasati prietenii imaginari e timpul sa va maturizati odata, religia a fost inventata de oameni primitivi pentru ca nu stiau sa explice cum functioneaza lumea din jurul lor, sper ca tu nu crezi ca pamantul e plat si soarele se invarte in jurul lui nu?

| Donsavas a răspuns:

Anonimg,Respect! Bine spus!

| Donsavas a răspuns:

Cei ce se bazează pe credințe și acționează conform lor, au o doza de psihoză. Nu s-a demonstrat nimic pentru a ne bate capul cu astfel de credințe. Fizicienii cercetează la greu pentru a găsi răspunsuri și cred că cei credincioși ar trebui să li se alăture, nu sa si irosească gura de pomana. Bineinteles ca e mai usor sa dai din gura decat sa studiezi.

| Lucky91 a răspuns:

Mai degrabă ameninta-l ca nu-i mai dai bomboane. Faza cu iadul e exagerata. Un copil nu are de ce sa stie despre asa ceva.