| SG1995 a întrebat:

Daca Iisus avea origine regala, de ce evrei nu l-au luat drept potential Salvator? Conform profetiei Mesia era urmasul lui David, nu e ciudat ca desi evrei erau fanatici venea vorba de genealogi, nu aveau o genealogie a dinastiilor evreiesti? Pe scrut nu exista o lista cu persoanele care descind din David, sau daca era, de ce Iisus sau chiar Iosif n-a fost considerat un urmas demn a lui David? Originea genealogica nu constituia o dovada pentru evrei? Daca da, atunci deducem ca genealogia lui Iisus e fictiva, altfel ar fi fost tratat ca un urmas al tronului, totusi casta cea mai culta din vremea aceea, preoti au fost extrem de rezervati in privinta lui Iisus de ce?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Si eu am origine regala: toti europenii de azi (albii, dar nu numai) sunt descendentii lui Carol cel Mare.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Evrei se asteptau la un lider care sai scape de romani,dar iisus a fost un lider pro roma,el a venit ca sa promita lumea de apoi,cu vrajeala asta a reusit pavel da faca o religie care sa fie populara, un adevarat mesia era total diferit fata de iisus, si in ziua de azi oamenii cred in viata de apoi asta e aiurea, iisus propunea ideea de suferinta ca un test ca apoi sa intri in rai, evrei au vrut raiul pe pamant nu in viata de apoi

| oprescudorin11 a răspuns:

Evanghelia lui Matei este una din cele trei Evanghelii Sinoptice. Adica, impreuna cu celelalte doua, relateaza fapte aproximativ similare.
In Evanghelia dupa Matei este explicata cu precizia unui cunoscator, genealogia Lui Christos.
Cei premergatori lui Iisus N, au fost vrednici, numai ca nu au sesizat Dragostea, ca subiect in sine. Desigur, genealogia conteaza enorm, caci oamenii la prima generatie sunt preocupati doar de existenta primara, este in esenta lucrurilor, urmatorii urmaresc pas cu pas drumul spre dragoste, trecand prin generozitate, corectitudine si altele.
Doar Iisus Christos a ajuns in varful piramidei Existentei Dumnezeesti!
el a sesizat Iubirea, Dragostea, ca fiind ESENTA Lui Dumnezeu, sensul CORECT al Existentei! Si cultura este un pas spre Varf(Dragostea) dar nu e suficienta, a considerat Dumnezeu, se pare, caci Dragostea este Dumnezeu, iar Dumnezeu este Dragoste, adica include toate cele!
Casta de care vorbesti, nu avea capacitatea (desi culta), sa aprecieze ceva deasupra lor. E ca si cand Romania ar fi condusa de oameni cu diplome, bani multi, genealogie inventata si platita ca si diplomele, dar care au uitat inainte sa se parfumeze, sa-si spele pamantul din unghii!

| xerxes1 a răspuns:

Prima genealogie a fost cea din partea lui Iosif.Cea normala.
Cand a aparut povestea cu sf duh care lasa gravide virgine minore,a aparut ca prin minune si genealogia Mariei, ca Iisus trebuia neaparat sa fie urmasul lui David.

| SG1995 explică (pentru xerxes1):

De fapt ambele sunt a lui David, asta cu genealogia Mariei e vrajeala, in realitate exista un conflict cu privire la genealogia lui Iisus printre primi crestini, chestiune mentionata chiar in Bibliei, Paul a zis ca genealogia este irrelevanta, totusi scriitori evanghelilor dupa Matei si Luca faceau parte din secte diferite, dovada stand chiar in cele 2 genealogi, dar problema e alta: Daca una din cele 2 genealogi e reala de ce evrei nu l-au considerat pe Iisus mesia?

| xerxes1 a răspuns (pentru SG1995):

Evreii nu sunt prosti.
Iisus evreul a esuat in misiunea lui de a-si elibera poporul de sub ocupatia romana.
Simplu.

| SG1995 explică (pentru xerxes1):

De fapt Iisus nu a dorit niciodata putere politica si militara.

| xerxes1 a răspuns (pentru SG1995):

Pe naiba.
De ce Petru avea o sabie?
De ce Pilat a trimis o cohorta romana adica 600 de soldati care sa aresteze pe "fiul pacii"?

| SG1995 explică (pentru xerxes1):

Buna intrebare, nu ti se pare ciudata ca sa trimita 600 de indivizi pentru 11 oamenii? Preotii se temeau ca Iisus poate provoca o revolta, totusi din actiuniile sale nu reiese faptul ca dorea asta, era o prozelit religios nu un razboic, in plus fiul unui tamplar nu avea cunostinte militare. Dupa cum ne relateaza Biblia Iisus intuia de ceva vreme conspiratia preotiilor, si stia ca o sa fie prins, in plus fiind o fire carismatica a fost destul de abil sa observe tradarea lui Iuda, totusi nu l-a oprit, probabil dintr-un sentiment de apatie, desi ii cere adeptiilor sa lupt, se preda in ultima clipa, daca ar fi luptat toate invataturiile lui erau puse la indoiala, de fapt motivul tradari lui Iuda era chiar faptul ca Iisus refuzase sa se alature zelotiilor si sa provoace o revolutie, exista o teorie, cum ca Iuda ar fi fost un zelot care dorea sa-l racoleze pe Iisus, chestiune destul de posibila, cert e ca atunci cand a vazut ca Iisus nu avea intentia sa se alature revolutionariilor, l-a predat autoritatiilor evreiesti care pusese un pret pe capul lui. In orice caz evrei le-au notificat romaniilor pericolul unei revolte si de aici stim.ce s-a intamplat, in fine daca Iisus in ultima lui seara de libertate era doar cu adeptii lui cei mai apropriati ma indoiesc ca ar fi trimis cineva o cohorta pentru un simplu evreu.

| iurii75 a răspuns (pentru SG1995):

Una este genealogia lui iosif, alta pe linia Mariei. Ambii erau descendenșii lui David. Doar că descendenți erau mai mulți, îți dai seama, aceasta nu era de ajuns să fii acceptat ca mesia.

| Nilsson a răspuns:

Provenea din Galileea, iar ura iudeiilor pentru acestia i-au orbit incat sa ignore descendenta lui Isus.

| Mclaren12 a răspuns:

Poate pentru că nu a existat?

| SuNaM a răspuns:

Evreii l au vazut pe Iisus ca un salvator in sensul ca l au vazut ca pe un nou conducător care ii va scoate din robia romanilor.Dar cand au vazut dca el nu vrea sa fie un lider politic cu unul spiritual au inteles ca nu le poate fi de folos asa ca l au răstignit.

P.S-intra si tu pe messenger

| heracles a răspuns:

Foarte simplu Isus Hristos a vrut sa reformeze religia iudaica, iar preotii de pe atunci nu au fost de acord cu asa ceva si l-au dat pe mana romanilor, erau interese pe atunci ca si acum,