| antonio_3316 a întrebat:

Daca Iisus e Dumnezeul adevarat, cine a condus lumea in cele trei zile dintre rastignire si inviere?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cand Isus se afla in apa botezului,cine a zis:,,Acesta este Fiul Meu,in care imi gasesc toata placerea? Este Dumnezeu-Tatal, Fiul, Duhul Sfant.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Nu inteleg de ce dumnezeu trebuie sa fie tata, fiu, etc, de ce nu e doar dumnezeu?! Cum adica dumnezeu l-a trimis pe fiul sau pe pamant, care de fapt dumnezeu?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Este vorba despre trinitate. Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Dumnezeu s-a relevat oamenilor prin Fiul Sau.Si prin Duhul Sfant lucreaza pe pamant.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Prea Sfanta Vodka.
*voce de obsedat mode onn*
Inchinati-va, inchinati-va, inchinati-va si lingeti moastele.
*voce de obsedat mode off*

| MMihai a răspuns:

Daca Iisus e Dumnezeul adevarat, cine a condus lumea in cele trei zile dintre rastignire si inviere?==
Dar ne mai bombardezi, cu multe prostii, într-o singură zi?

| ovidiupocaitu a răspuns (pentru MMihai):

6.filipeni cap 2:vs 6>7 El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu,

7. ci S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor. Dumnezeu a luat forma umana si a murit fizic prin rastignire apoi s-a inaltat la cer. Dumnezeu-Tatal, sau dumnezeu DUH CUM vreti sai ziceti - el e fara de moarte. Doar forma umana a lui Dumnezeu a murit, adica fiul nu si duhul prntru ca dumnezeu este duh.ioan 4:24.

Răspuns utilizator avertizat
| lifeForJesus a răspuns:

Tatăl nostru care ești în Ceruri...ai uitat de El?

| lifeForJesus a răspuns:

Chelstone@ (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul(Isus) şi Duhul Sfânt, și aceștia trei una sunt.) - 1 Ioan 5:7
Adică un singur Dumnezeu!

| sandra2012 a răspuns:

O sa iti repet si eu ce ti-au zis si ceilalti: Iisus este fiul lui Dumnezeu, nu Dumnezeu.

| Danutza27 a răspuns (pentru sandra2012):

Poza din avatar este simpatica dar ce vreau sa te rog sa nu il lasi pe el sa apese cu labutele pe clape ca face dracii.Ia citeste tu pe la sodoma si gomora ca gurile rele spun, uite prefigurarea Sf Treimi

| ovidiupocaitu a răspuns (pentru sandra2012):

In primul rind cind dai un raspuns trebuie sa fi bine informata sau informat din biblie ca altfel adaugi si nu e bine.in biblia mia asa imi zice ca isus e dumnezeul adevarat si viata vesnica. 1ioan cap 5:20.

| Danutza27 a răspuns:

Pai ma ia pune mina pe Biblie si citeste uite ca sa nu zici ca sunt rea deschide Biblia
ajuns in gradina, Iisus le-a spus ucenicilor: "Sedeti aici, pana ce Ma voi duce acolo si Ma voi ruga" (Matei 26, 36),
Vreau sa vad ce IQ ai ce intelegi din rindul de sus

| Hombre a răspuns (pentru Danutza27):

Am mai vazut zmuciti, dar...cred ca tu nu poti nici sa te caci fara sa-i multumesti lui Isus ca te-a ajutat sa te scremi.

| 19marian60 a răspuns:

Antonio_3316,Iisus nu a condus si nici nu conduce lumea din punct de vedere material(rege,imparat,sef, boss)EL este un REGE spiritual, intelegi?

| tsevaoth a răspuns:

Grea intrebare pentru cei care sustin doctrina trinitatii nu-i asa? Isus fiind Logosul nu poate fi "din veac in veac" adica din vesnicie in vesnicie, Dumnezeu nu are inceput, Isus are. Logic ca Tatal lui a avut grija de lume cand Isus a mai incetat sa mai existe ca fiinta spirituala si ca si om atunci cand a murit,de aceea Tatal sau la si inviat, dar pentru sustinatorii doctrinei trinitatii acest lucru e imposibil de acceptat, le distrugi "taina" cum zic ei.

| starmaker a răspuns:

Dumnezeu a luat forma umana si a murit fizic prin rastignire apoi s-a inaltat la cer. Dumnezeu-Tatal, Sfantul Duh si Dumnezeu-Fiul sunt fara de moarte. Doar forma umana a lui Dumnezeu a murit, nu si spiritul Sau.

| tudus a răspuns:

Cand isus a fost pe pamant isus nu a mai fost spirit ci om
care trebuia sa se roage exact ca si noi pentru a putea face minuni

| LauraSpataru a răspuns:

Confuzie - Iisus nu e Dumnezeu adevarat, este fiul Luiwinking

| georgeabsintos a răspuns:

Sfatul meu cauta un duhovnic sa stea de vb cu tine iar biblia n-ar fi bine s`o citestii atat timp cat ai indoieli de credinta ai fii un mare razvratit...iar voi ma de cel luati la misto asa? va credeti mai desteptii a intrebat si na gresit mai rau e daca si credelaughingprostiile lui