| Denly a întrebat:

Daca Iisus l-a inviat pe Lazar, de ce Lazar nu a povestit nimic despre ce a vazut dincolo? Daca acesta ar fi povestit, s-ar fi scris multe despre acest lucru, nu? Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că morții nu știu nimic. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/eclesiastul/9/5/#5 )

Planurile pier o dată cu omul. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/146/4/#4 )

Morții nu sunt în Rai și nu laudă pe Domnul. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/115/17/#17 )

Lazăr a fost chemat din mormânt, prin cuvintele: Lazăre, vino afară! ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/11/43/#43 )

Dacă ar fi fost în Rai, i-ar fi zis: Lazăre, coboară-te! Plus că n-ar fi fost deloc o binecuvântare învierea lui dacă din fericirea de dincolo ar fi fost adus înapoi între muritori.

Suflet viu = tărână + suflare de viață
( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/2/7/#7 )

Când omul nu mai suflă, țărâna se-ntoarce în țărână unde rămâne suflet mort până la înviere.

Ce sens ar avea învierea dacă nu ar exista cu adevărat moarte?
Ce sens ar avea judecata de apoi dacă ea s-ar îndeplini la moartea omului - acesta fiind trimis în Rai sau Iad?
Ce sens ar avea Revenirea lui Isus, dacă cei drepți ar ajunge la moarte în Rai?

Nu există viață în moarte. E doar ecoul vocii șarpelui care a spus la început: Hotărât că nu veți muri! ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/3/4/#4 )

Iar scopul este sigur: credința în nemurirea sufletului deschide ușa spiritismului. Pentru că dacă omul pleacă „dincolo" la moarte și ar fi conștient, de ce n-am încerca să luăm legătura cu el? În această capcană a căzut regele Saul viața lui sfârșind tragic. ( http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/samuel-1/28/7/#7 )

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu avea ce sa spuna fiindca nu exista NIMIC dupa moarte, asa cum scrie in Biblie-

| Dandanache a răspuns:

"Daca acesta ar fi povestit, s-ar fi scris multe despre acest lucru, nu? "

Cea mai mare problema a lui Lazar e ca e mut de-a dreptul, nu zice nici bogdaproste, nici macar cand sta cu Iisus la masa. Asta poate pentru ca evanghelistul Ioan nu a gasit relevante cuvintele lui sau Lazar era doar o leguma dupa resuscitare. Sau poate era efectiv antisocial. Uite trei posibilitati (eu as alege-o pe prima) pe care logica butucanoasa a unor sectanti, cum sunt Martorii lui Iehova, nu o proceseaza in niciun chip.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Hm, nici eu nu as fi de-acord cu prima, deoarece daca Iisus l-a inviat din morti nu ii putea reda vorbirea, doar e Dumnzeu.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu as alege-o pe aia cu evanghelistul, de ea vorbeam.

| milan9 a răspuns:

Omul nu e doar suflet! Sufletul nu încetează niciodată să existe!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Contrar a ceea ce sustin cei orbiti de o indoctrinare gresita (a "martorilor") sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| minrest a răspuns:

Un motiv ar fi ca nu a vazut. Ochii nu functionau, creierul nici atat (se spune clar ca mirosea greu). Vor fi candva niste corpuri compatibile cu lumea restaurata, deocamdata insa corpurile sunt astea perisabile. Asta e ce cred eu, problema ramane deschisa. Dar motivul important e altul. Nici Isus nu spune cum e dincolo, nici Pavel. Religiile omenesti pun accentul pe lumea de dincolo, asta cere publicul. Dumnezeu nu vrea sa ne lansam intr-o directie gresita, esentialul e ca cei ce au fost de partea lui Dumnezeu si l-au cunoscut vor fi cu El, iar ceilalti vor simti foarte acut pierderea ocaziei de a Il cunoaste. Salut.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand ar trebui ca acest Lazar sa fi existat in realitate. Nu cred ca trebuie sa mai spun ca nu exista nicio dovada de niciun fel in favoarea existentei lui, sau in favoarea oricarui om care ar fi inviat, inclusiv Isus. Povestea lui Lazar, la fel ca multe alte povesti paranormale din biblie, e doar rezultatul telefonului fara fir care a circulat prin Israel acum cateva milenii. Oamenii erau superstitiosi, si inventau povesti fantastice despre tot felul de miracole, care apoi erau spuse din gura in gura, si distorsionate, pana ajungeau la urechile unui individ credul care mai tarziu s-a gandit sa le scrie intr-o carte, adica biblia pe care o cunoastem azi.

| fllu07 a răspuns (pentru sublime89):

Cam ce dovezi ai vrea, dovezi care sa sustina faptul ca Lazar a fost inviat.
Nu te-am intrebat niciodata: nu crezi deloc in Biblie?

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Dovezi, de orice fel, preferabil stiintifice. Atat timp cat nu ai dovezi pentru ceva, e indicat sa fii sceptic. Tu crezi in povestea cu Lazar din biblie doar pentru ca scrie asa acolo, fara sa ceri mai mult. Ar trebui oare sa credem orice auzim de la alti oameni, doar pentru ca ei sustin asta? Atunci hai sa credem cu totii in bigfoot, sirene, vampiri, zane, spiridusi, OZN-uri sau varcolaci.

| fllu07 a răspuns:

Ce sa vada daca nu exista nimic?
unde sunt oamenii inainte sa se nasca?
sunt contienti de ceva? exact aceiasi stare ii si dupa moarte. Conform Bibliei, inclusiv sufletul moar. Geneza 2:7 si Ezechiel 18:4, 20.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ca Isus a asemanat moartea cu un somn profund. Atunci cand dormi adanc, nu mai stii nimic, nu simti, nu gandesti, nu ai sentimente, nu faci planuri. (citeste Eclesiastul 9:5, 6,10. )Deci,. Lazar aflat in locuinta mortilor, nu a avut contact cu viata, moartea fiind opusul vietii! De exemplu, nu o fi putut sa spuna nici,, cat timp a adormit " sau nu s-a putut trezi singur. La fel se va intampla cu miliarde de oameni care acum dorm in tarana, dar care la vremea hotarata de Dumnezeu vor fi readusi la viata prin inviere. Cel mai mare miracol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti asa de interesant de acest lucru, incearca o apocrifa atribuita lui Lazar.