| anonim_4396 a întrebat:

De ce a spus Iisus :,, Lazăr doarme,, iar apoi a zis,, Lazăr a murit,,?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Asa cum somnul este o stare din care poti fi trezit, asa si moartea este o stare din care poti fi inviat de Hristos Dumnezeu si de oricine caruia Hristos i-a dat puterea de a invia mortii.
Hristos a inviat pe Lazar, pe fiul vaduvei din Nain, si pe fiica lui Iair, mai-marele sinagogii. Sfantul Ap. Petru a inviat-o pe Tavita din Iope, iar Sfantul Ap. Pavel a inviat pe Eutihie din Troa.
In timp ce Hristos, ca un Dumnezeu din Dumnezeu, are in sine puterea de a invia mortii (Ioan 5, 21), Sfintii Apostoli aveau aceasta putere dobandita de la Hristos (Matei 10, 8).
Moartea nu este o stare de inconstienta, cum rau invata sectele neoprotestante. Altfel, cum ar fi vorbit Moise (mort de 1500 de ani), alaturi de Ilie, cu Hristos pe muntele Tabor, despre apropiatele Lui patimiri?! Si bogatul cum s-ar fi chinuit, dupa moartea sa, in vapaia iadului si saracul Lazar cum s-ar fi bucurat in sanul lui Avraam?! - Luca 16, 19-31
Cum S-ar fi coborat si cum ar fi propovaduit Hristos duhurilor aflate in inchisoare, dupa ce a fost "omorat cu trupul, dar viu facut cu duhul" (1Petru 3,18-19)?! Cum ar fi binevestit Hristos si mortilor, daca ar fi fost inconstient dupa moarte?! -1 Petru 4:6
Si cum ar fi fost inconstienta a doua Persoana a Sfintei Treimi?! Dumnezeu este inconstient?! Invatatura kakadocsilor neoprotestanti trebuie aruncata si in schimb trebuie sa ne deprindem cu dreapta credinta, adica cu invatatura Bisericii Ortodoxe, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, "stalpul si temelia adevarului" (1Timotei 3,15).

5 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

N-a vazut bine prima data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moartea în Biblie este în mod repetat comparată cu un somn. În somn omul este inconștient, la fel și în moarte.

Exemplu:
„Dă lumină ochilor mei, ca să n-adorm somnul morții" (Psalmii 13:3)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru sfinți, moartea e somn.
Pentru ceilalți, moartea e moarte.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru toți moartea este asemănătoare somnului. Iar lui Dumnezeu și lui Isus Cristos ii va finală ușor să învie o persoană, asa de usor cum am trezi noi pe cineva din somn. Ioan 5:28, 29.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

"... in schimb trebuie sa ne deprindem cu dreapta credinta, adica cu invatatura Bisericii Ortodoxe, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, "stalpul si temelia adevarului" (1Timotei 3,15)."... happy happy. Bre nea PăcătosulBogdan, unde scrie în Noul Testament de sfânta tradiție, pomana morților, moaște,acatiste,aghiazmă, taxe și ritualuri religioase preoțești, sfințirea obiectelor, închinarea la obiecte/imagini/oameni sau îngeri?! Că eu nu am găsit în nicio traducere; iar despre interpretări răstălmăcite, adăugiri și practici religioase din interes personal, străine de Evanghelie, așa cum aveți voi (orto/catolicii, Martorii, Adventiștii și Carismaticii ) știu că se numesc erezii. Nu mai zic de celelalte mizerii, că vomează lumea pe tastatură!