| anonim_4396 a întrebat:

Daca Iisus ti-ar spune lasa totul si urmeaza-ma, ce ai face?

11 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dumnezeu va stapani si Isus va fi pentru totdeauna ajutorul lui Dumnezeu, iar noi robii lor.

Fiindca este scris: "Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va da slava lui Dumnezeu." (Romani 14:11)

Prietene, ca vrei, ca nu vrei, vei ajunge in genunchi, mai bine te asezi de acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oricum nu avem nimic. Totul este al lui. Cand te nasti nu aduci nimic cu tine. Cand pleci iar esti cu mainile goale. Asa ca nu este greu sa lasi totul pentru Isus pentru ca toate oricum sunt ale lui, noi le avem doar cu imprumut. Dar intrebarea este cati aud aceasta chemare a lui Isus? Vorbim de apostoli si sfinti. Si apostolii au pacatuit dar au fost iertati. Si noi putem fi iertati acceptand pe Isus in viata noastra. Cine spune ca are ceva in lumea asta se minte singur. Nu ma crezi? Am pierdut rude si prieteni care au strans foarte mult. Multi in cateva luni s-au stins si nu au dus nimic cu ei. Nu se stie cand iti vine ceasul si vei dai raspuns pentru tot ce ai facut. L-as urma pe Isus dar nu ma consider demn de asta. Pacatele ne apasa si ne urmaresc pana la mormant.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vad ca il urmati, urmati bani mereu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Incercam sa-l urmam, mai mult sau mai putin se poate pentru fiecare. Aici depinde de credinta si de nivelul spiritual la care a ajuns. La fel cum nu toata lumea este la fel de puternica fizic, nici spiritual nu suntem la fel de puternici. Unii umbla dupa bani si altii dupa bogatia cereasca. Aia nu ti-o ia nimeni. Fiecare face cat poate si cat vrea.

| BlackOldSun a răspuns:

Mi-as face un control psihiatric! vorbesc cu prietenii imaginari unde imi dau intructiuni ce sa fac cu viata mea!

| JulyDreams a răspuns:

E o intrebare capcana? Normal ca as spune ca nu pot parasi izolarea la domiciliu, decat pentru motivele precizate in ordonanta. Dar la mine n-ar veni oricum... probabil ar fi vreun gainar cu o metoda noua de furt din case... "lasa totul si urmeaza-ma" si cand ma intorc gasesc casa goala.

| RAY a răspuns (pentru JulyDreams):

Pacat ca nu intelegi intrebarea si iisus ar zambi

| JulyDreams a răspuns (pentru RAY):

Pai cum sa inteleg daca scrii "urmeazama". Asa scria Iisus?

| RAY a răspuns (pentru JulyDreams):

Iisus nu stia sa scrie sa stii, eu stiu ca trebuia sa pun cv dar robotul

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Domnul Iisus stia sa scrie si sa citeasca.

Luca 4:16-30 ''A venit în Nazaret, unde fusese crescut, şi, după obiceiul Său, a intrat în sinagogă în ziua de Sabat şi S-a ridicat să citească. I s-a dat sulul profetului Isaia. Când a desfăşurat sulul, a găsit locul unde era scris:

18 „Duhul Domnului este peste Mine,
căci El M-a uns
ca să aduc celor sărmani vestea bună[a].
El M-a trimis să vestesc celor captivi eliberarea
şi orbilor – căpătarea vederii,
să-i eliberez pe cei asupriţi
19 şi să vestesc anul de îndurare al Domnului!"

20 Apoi a înfăşurat sulul la loc, i l-a dat înapoi slujitorului şi S-a aşezat. Ochii tuturor celor din sinagogă erau aţintiţi asupra Lui.''

Iisus a citit din profetul Isaia, predicile Domnului Iisus, invatatura Lui ne depasesc si pe noi, la distanta de 2000 de ani de acel moment, intelepciunea si puritatea Lui nu pot fi egalate niciodata, pentru ca El era Dumnezeu intrupat, si acum este in cer, infinit in intelepciune si bunatate.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu a scris el nt