| anonim_4396 a întrebat:

Dacă îmi place mult astrologia și religia spune ca e păcat eu ce sa fac atunci căci cred și în Dumnezeu? E vina mea?
Astrologia e foarte frumoasa daca intri puțin în "tainele" ei
Și plus de asta mereu mi-a plăcut Cerul,mi-au plăcut sa privesc stelele si planetele,Universul,vremea și parca mereu îmi dau asa un mister și o atracție sa aflu cât mai multe,un sentiment magic su plăcut de mister.
Acum exista vorba aia "fa ce îți place"dar dacă religia spune ca e păcat eu ce sa fac? De mic am fost atras asa de mistere, paranormal, teoria conspirației etc
Sa continui sa citesc astrologie sau nu? Voi ce ziceți? Ce ați face? Cred ca pana la urma am sa ascult zicala în viata nu numai la subiectul asta "fa ceea ce îți place si te face fericit" indiferent de diferite dogme prea exagerate și prea restrictive.
Și continui bineînțeles sa cred in Dumnezeu.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Crezi degeaba în existenta lui Dumnezeu dacă nu vrei sa îl asculți sa ii acorzi autoritate peste viata ta. Cărțile de astrologie sunt de inspirație demonica, demonii sunt rebeli fata de Creator și prin frecvenrarea lor te alezi cu demonii și îl ai ca dusman pe Creator. Tainele Creatorului sunt vindecătoare și benefice pebrru suflet

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa îți urmezi pasiunea și să nu mai lași biserică să îți controleze gândurile.

| FreddieM a răspuns:

Astrologia e imcompatibila cu crestinismul. Cum zice proverbul, nu incap doua sabii in aceeasi teaca. Ori crezi in planul creatorului despre viata ta, ori in astre.
Cheers

| EestiSodalane a răspuns:

Păcat e sa crezi ca stelele iti influenteaza soarta. Nu stelele ci pronia lui Dumnezeu și proprile tale decizii îți formeaza viata si asa zisa "soartă". Câtă vreme accepti asta esti ok. Nu e nicio problema sa citesti despre astronomie daca te pasioneaza atata vreme cat nu crezi ca altceva in afara de Dumnezeu si decizile tale iti influenteaza soarta.

| AlexandruOctavian19 a răspuns:

Nu e bine pentru credința ta sa crezi in zodii in stele etc nu este ok pentru că tu te bazezi pe niște zodii nu pe Isus din cauza aceasta este un lucru păcat, lasă prostiile și treci la lucruri adevărate