| Tirri28 a întrebat:

Daca in biblie potopul (sfarsitul lumii) a venit atunci doar pentru ca Dumnezeu s-a suparat pe oamenii pe care ia creat, acestia fiind rai si pacatuind atunci de ce in zilele noastre cand oamenii se drogheaza, omoara, invidiaza, fura si se lupta cu arme nucleare, bombe, pornografia e in amploare, tot raul este deasupra pamantului, Dumnezeu inca ne suporta? straight face

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu alte cuvinte, traim vremurile de pe urma.,, Ce s-a întâmplat în zilele lui Noe se va întâmpla la fel şi în zilele Fiului omului:
27 mâncau, beau, se însurau şi se măritau până în ziua când a intrat Noe în corabie; şi a venit potopul şi i-a prăpădit pe toţi.
28 Ce s-a întâmplat în zilele lui Lot se va întâmpla aidoma: oamenii mâncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, zideau;
29 dar, în ziua când a ieşit Lot din Sodoma, a plouat foc şi pucioasă din cer şi i-a pierdut pe toţi.
30 Tot aşa va fi şi în ziua când Se va arăta Fiul omului.,,

Răspuns utilizator avertizat
| Purec a răspuns:

Acum s-au inventat apometrele, iar Dumnezeu inca pune ban pe ban pentru a reusi sa aiba destula apa sa ne mai innece odata

| onasis1961 a răspuns:

Biblia avertizează că va veni şi al 2 potop sau apocalipsa de care toată lumea vorbaşte.

| Thunderstruck a răspuns:

Te astepti sa gasesti o logica in religia cerstina?

| RAY a răspuns:

Nu ne suporta nici un zeu pentru ca nu exista, iar potopul e copie dupa mitologia sumeriana de acum 6000 de ani, biblia find scrisa acum 2600 de ani sa inpirat din acele mitologi, nu exista nici o dovada ca ar fi existat vreun potop global, daca ar fi existat cum au aparut egipteni ei nefind parte din poporul evreu? practic a cui apartineau ei?

| Alphawolf a răspuns:

Dar mania lui Dumnezeu(potopul) nu este contradictorie Dumnezeului omniscient si imuabil? Povestea cu pacatul este hilara, de fapt toata povestea este plina de paradoxuri.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Alphawolf):

Vezi tu, D-zo a incercat sa ne omoare pe toti odata...dar ne iubeste.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

DON'T MAKE ME CRY
Cand am citit '' Dumnezeu inca ne suporta? '' am prins o groaza in mine:
OARE CIT NE MAI SUPORTA. Eu ma rog sa ne mai suporte pentru. ca pamantul nu e pregatit pentru JUDECATA, asta e CLAR.

| WR104 a răspuns:

Probabil dand gres cu potopul, lucreaza la o arma de distrugere in masa mai eficienta.

| WR104 a răspuns:

Si o spui asa fara sa aduci vr-o dovada, nimic..eu stiu ca nici Mos Craciun nu ar exista dar copiii nu stiu asta inca.

| edit28 a răspuns:

Pentru ca "dumnezeu" nu mai e momentan aici.

| tenshi261 a răspuns:

De venit to o sa vina...si de data asta nu vom mai fi iertati

| JIJ a răspuns:

Asa cum in biblie scrie ca si pe poporul sau afost maniat si l-a trimis sa fie sclavi in Egipt si in Babilon, insa aici trebuie sa analizam un pic mania Lui Dumnezeu aceasta manie a pornit de la caderea lui Lucifer atunci D-zeu s-a maniat si la trantit pe acesta in adancuri deci Lucifer poate influenta chiar si pe Dumnezeu, dar prin trimiterea Lui Isus ni se arata un Dumnezeu plin de mila de dragoste si rabdator asta insemnant imaginea Lui D-zeu chiar inainte de cadere, in schimb D-zeu este un adversar corect si il lasa pe Satan sa isi faca de cap, pana cand, nici eu nu stiu (dar stiu ca va fi mai rau decat este acum. Asa spune Apocalipsa 16:9, 16,21 (grindina de 40 de kilograme) apoc 20:10 spune unde vor ajunge cei inselati de diavol noi oamenii suntem tinte sigure, sfatul meu este sa citesti tot Noul Testament ca sa ai o intelegere deplina.

| Tirri28 explică (pentru JIJ):

Am Biblia, cuprinsul este format din Vechiul Testament si Noul Testament dar in schimb nu am gasit Apocalipsa. Este un capitol sau un subcapitol ca nu am gasit nimic in Noul Testament despre? Multumesc anticipat, si spre rusinea mea doar acum am inceput sa citesc Biblia.

| Cristina7903 a răspuns (pentru Tirri28):

Apocalipsa e ultima carte din Noul Testament. Trebuie sa fie chiar la sfarsit si trebuie sa scrie in cuprins. Daca nu ai apocalipsa inseamna ca nu e buna bibliasad

| Tirri28 explică (pentru Cristina7903):

Am gasit-o si am si terminat-o de citit big grin.

| JIJ a răspuns:

Apocalipsa este la sfarsitul bibliei, eu folosesc o traducere care ma ajuta mai usor la intelegerea textului, e mai noua, dar se ia dupa textul tradus din greaga, in fine, daca citesti biblia Dumnezeu ti se va descoperi, numai sa citesti foarte mult.

| RisenLight a răspuns:

Ca sa te lamuresc o sa iti pun in fata 2 planuri care difera cat de cat.Starea lumii inainte de potop era atat de pacatoasa si josnica incat nimeni nu si-L mai amintea pe Dumnezeu, doar o singura samanta din noianul acestora avea credinta in bunatate si in Dumnezeu aceasta intruchipandu-l pe Noe si familia sa.Gandeste-te ca rautatea care era in lume la acel moment nu putea fi schimbata de nicio bucurie pe care Dumnezeu le-ar fi facut-o. Dumnezeu recomanda tuturor rabdarea indelunga, iar odata cu aceasta rabdare la un moment dat cand Dumnezeu considera ca rabdarea noastra este testata la capacitatea suportabila pentru fiecare El instaureaza dreptatea.Tot asa si in cazul acela daca era plin de nedreptate si rautate in lume rabdarea lui Dumnezeu a fost urmata de dreptatea Sa.Acum unii ar interpreta asta ca fiind o violenta din partea lui Dumnezeu, insa va raspund astfel la interpretarea aceasta : Creatia lui Dumnezeu cu exceptia familiei lui Noe a ajuns la stadiul de incomunicabil...adica fara cale de intoarcere indoctrinati fiind in pacate si rautate.In consecinta daca un copac nu mai da rod si este uscat el este taiat iar locul sau este plinit cu un copac bun.

Punandu-ti in fata al 2 lea plan, cel al lumii de azi, si revenind la intrebarea ta pot sa iti enumer contradictoriile fiecarui lucru care l-ai pus in discutie si pot sa iti aduc mai multe argumente decat acestea.Sa luam pe rand : drogati criminali hoti pizmuitorii si tot razboiul dintre noi este plinit de activitatile monahilor in special de ale celor din Muntele Athos pentru ale caror rugaciuni Dumnezeu inca mai tine lumea.
Ai adus in discutie pornografia in amploare.Pot sa iti spun ca pe langa casele curvelor si desfranatilor sunt in amploare si Casele lui Dumnezeu adica Bisericile.Se construiesc tot mai multe spre a plini golul din sufletele fiecaruia si pentru a aduce oamenii mai aproape de Dumnezeu indiferent in ce zona locuiesc.In situatia lumii din zilele noastre omul mai are cunostinta de Dumnezeu (cei din perioada potopului nu dupa cum am specificat mai sus) si inca mai frecventeaza Biserica si lucrarile acesteia.
Ca sa sintetizez iti spun ca Dumnezeu ne mai suporta pentru ca omul inca mai continua sa Il caute si continua sa il cunoasca.

Sper ca te-am lamurit cu acest raspuns in mai multe privinte.

Toate cele bune big grin

| Razorsharp a răspuns:

Biblia ..carte scrisa de oameni pe care ii poti numi genii. Atunci oamenii nestiind de stiinta, fizica, biologie, credeau ce se auzea, cum se intampla pe la tara in zilele noastre. Era foarte usor sa faci dintr-un S.F., o poveste reala.

| JIJ a răspuns (pentru Razorsharp):

Ba nu e adevarat nici atunci nu credeau, si mai marii preoti in Faptele apostolilor 4:13 scrie: "Cand au vazut ei (preotii) indrazneala lui Petru si a lui Ioan, sau mirat, intrucat stiau ca erau oameni fara carte si de rand; si au cunoscut ca fusesera cu Isus" ba mai mult moartea lui Stefan din Fapte 7:51-60,spune ca nu au crezut si nici azi nu crede lumea.

| Razorsharp a răspuns (pentru JIJ):

Observ ca dai copy - paste dintr-o biblie a catolicilor. Deci te contrazici cu mine fara sa stii prea multe lucruri. Incheiem discutia.

| JIJ a răspuns (pentru Razorsharp):

Nu stiu dacaa e catolica da nu iti fa griji, fa-ti grij pentrutine, iar pentru ceilalti sa va pun o intrebare, cum Il facem pe Dumenzeu sa ne iubeasca mai mult?

| Razorsharp a răspuns (pentru JIJ):

Nu o sa-mi fac griji pentru mine. O sa injur beau si alte chestii toata viata. Nici voi care credeti intr-un dumnezeu nu faceti ce spune. Doar la sfarsit o sa vedem cine are dreptate.

| JIJ a răspuns (pentru Razorsharp):

Spui ca omul a evoluat din mai9muta?

| Razorsharp a răspuns (pentru JIJ):

Spun ca omul a evoluat dintr-o varianta mai primitiva... In nici un caz dintr-o maimuta.

Răspuns utilizator avertizat
| ekekerica a răspuns:

Omule lasate si vezi-ti de logica ta dar nu prosti pe toata lumea doar ca tu nu ai habar.

| ekekerica a răspuns:

Iubirea lui Dumnezeu este nemarginita, iar Dumnezeu ne suporta orice ar fi dar nu mai e mult pana El va reveni.In biblie zice ca venirea Lui va fi ca fulgerul de la un capat al lumii la celalt.

| Borz_Emanuell_1992 a răspuns:

Tot ce scrie in Biblie este adevarat! In Biblie scrie : Dumnezeu este indelung rabdator...Si binecuvanteaza pe cei ce se tem de el... Porunca: eu sunt Domul Dumnezeul tau care tea scos din tara Egiptului din casa robiei. Sa nu ai alti Dumnezei in afara de Mine! Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in apele mai jos decat pamantul. Sa nu te-nchini inaintea lor si sa nu le slujesti, Caci Eu Domnul Dumnezeul tau sunt un Dumnezeu gelos care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al 3-lea si al 4-lea neam, pe cei ca ma urasc! --->dar ma indur pana la al miilea neam de cei ce ma iubesc si pazesc poruncile mele